Konspekt lekcji z piłki siatkowej.
Temat: Nauka naskoku i uderzenia w piłce siatkowej.
Cele główne:
Umiejętności – Nauka naskoku i uderzenia piłki.
Psychomotoryczność – Kształtowanie zwinności, skoczności, siły ramion oraz sprawności.
Wiadomości – Współdziałanie w zespole, samokontrola wykonania ćwiczeń.
Cele wychowawcze – Znaczenie i zasady wzajemnej pomocy i kontroli podczas lekcji.
Metody:
Realizacja zadań ruchowych – Zabawowo-naśladowcza, zadaniowo-ścisła.
Przekazywanie wiedzy – Pokaz i objaśnienie.
Miejsce ćwiczeń : sala gimnastyczna
Czas trwania : 45 minut
Ilość ćwiczących : 28 –gr mieszana
Przybory: piłki do siatkówki, ławka gimnastyczna, górna część skrzyni
|
Nazwa i opis ćwiczenia | Czas | Uwagi Organizacyjno - metodyczne |
Część wstępna 1. Ćwiczenia orientacyjno -porządkowe, 2. Ćwiczenia kształtujące Ćw. RR Ćw. NN Ćw. T Ćw. RR i NN; Ćw. T Ćw. NN Część główna
2. Gra drużynowa; oraz ćw. techniki lub taktyki gry Część III końcowa 5.Uspokojenie organizmu. 6.Czynności organizacyjne i wychowawcze. 7.Nastawienie uczniów do wykonywania samodzielnych zadań ruchowych w czasie pozalekcyjnym. |
Zbiórka, sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji, kontrola stroju i miejsca ćwiczeń pod względem bezpieczeństwa, umotywowanie uczniów do ćwiczeń; Ćwiczenia w truchcie, na obwodzie koła:
Uczniowie w marszu biorą piłki- ćw. w miejscu:
Pokaz i objaśnienie dotyczące zbicia piłki z własnego podrzutu. Zwrócenie uwagi na prace ręki atakującej (ramie oraz nadgarstek)oraz prace nóg podczas naskoku i odpowiednie ich ułożenie. Rozgrzewka z piłkami. 1. Podania piłki w parach jednorącz PR. 2. Podania jw. LR. 3. Podania piłki oburącz. 4. Podania piłki jednorącz z jednym kozłem. 5. Podania oburącz jw. 6. Odbicie piłki sposobem górnym nad głową do połowy boiska i odbicie do współćwiczącego. 7. Odbicie piłki sposobem górnym nad głową i drugie odbicie do współćwiczącego. 8. Odbicie piłki sposobem górnym do współćwiczącego, który odbiera piłkę sposobem dolnym. Nauka naskoku: 1. Dojście, wyskok w bok przez ławeczkę gimnastyczną, lądowanie. 2. Wyskoki dosiężne po dojściu do wyznaczonej linii. 3. Z jednej części skrzyni uczeń skacze na prawą nogę, potem na lewą i wykonuje wyskok w górę z wymachem prawej ręki w górę w przód symulując atak. 4. Wykonanie kroku PN ( dla praworęcznych ), LN, odbicia i wyskoku oraz lądowanie następuje w miejscu odbicia na wyznaczonym kole. 5. Wykonanie naskoku jw. z odbiciem i lądowaniem na wyznaczonej linii. Nauka uderzenia:
Gra uproszczona, trójkami z założeniem, iż każda dobrze wystawiona piłkę atakujemy. Ucznia, który „zepsuje” zagrywkę, zastępuje inny. Natomiast on wykonuje zadanie dodatkowe doskonaląc technikę elementów gry:
1. Marsz dookoła boiska z wykonywaniem wdechu przy unoszeniu RR do góry i wydechu-opuszczenie RR. 1.Zebranie przyborów wykorzystanych w czasie lekcji. 2.Pochwalenie za aktywność na lekcji. 1. Zachęcenie do udziału w zajęciach pozalekcyjnych z piłki siatkowej. 2. Zadanie dla U - Podczas oglądania meczu, zwrocić uwagę na sposób wykonania naskoku i uderzenia piłki przez zawodników. 3. Pożegnanie |
7 min 1 min 6 min 34 min |
W dwuszeregu zbiórka! Baczność! Kolejno odlicz! N x x x x x x x x x x x x Ćwiczenia kształtujące wolne na obwodzie koła w truchcie N x x x x x x x x x x x x x x x Ćwiczenia nadal na obwodzie koła. N-l ćwiczy wraz z dziećmi. Podział na pary. Ustawienienie U w szachownicy. Wyznaczenie U Na zmianę PR, LR. Ćw. wykonywane na zmianę. Zmiana po określonej liczbie odbić. Ustawienie w rzędzie ok. 3,5 m przed siatką. Wspołćwiczący trzyma piłkę w obu dłoniach, nie doprowadza do upuszczenia piłki. Wyskok z pozycji: NN ugięte, T pochylony, RR symetrycznie z tyłu, u dołu. Ustawienie na obwodzie koła |
Edyta Skrzyszowska
Sylwia Olechowska