Scenariusz zajęć prowadzony Metodą Dobrego Startu
TEMAT: Graficzne opracowanie litery „f” na podstawie piosenki „Foki”.
Cele:
terapeutyczny: stymulowanie funkcji percepcyjno-motorycznych, oraz kompetencji językowych, rozwijanie orientacji w schemacie ciała i przestrzeni.
dydaktyczny: przygotowanie do nauki pisania i czytania, zachowanie właściwego tempa pracy, zwiększenie odporności na zmęczenie.
Pomoce: wzory liter wykonane z różnych faktur, woreczki, wstążki, piłki, tace z kaszą, kreda, kredki świecowe, mazaki, ołówki, karty ćwiczeń, kaseta i książka "Od piosenki do literki", kaseta i książka "Ruch i piosenka dla najmłodszych"
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
1.Przesłanie iskierki : "Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, Niech wróci do moich rąk"
2.Powitanie w kole z wyklaskiwaniem imion. Każde dziecko mówi swoje imię dzieląc je na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem, a grupa powtarza uderzając rękoma w kolana( je-stem A-nia, je-steś A-nia).
3.Powitanie części ciała przy piosence "Jeżeli ci wesoło" (Książka i kaseta "Ruch i piosenka dla najmłodszych").
4.Powitanie w parach: dzieci witają kolejno prawe części ciała kolegi lub koleżanki stojąc naprzeciwko siebie (oko, ucho, policzek, dłoń, bok, kolano, nogę, stopę) z jednoczesny nazywaniem.
5.Oglądanie zdjęć przedstawiających foki - rozmowa z dziećmi na temat charakterystycznych cech i warunków życia zwierząt.
6.Słuchanie piosenki "Foki" ( kaseta "Od piosenki do literki" część 1) 7.Ćwiczenia analizy i syntezy słuchowej:
- wymień słowa z piosenki, w których występuje głoska "f",
- zamień głoskę "f" kolejno na głoski: "l" ( loki), "s" ( soki), "b" (boki), "k" (koki),
- jakiej głoski brakuje w słowach ...-ale, ...-oki, ...-alują. Dzieci zapamiętują, iż głoska "f" jest spółgłoską.
Część właściwa:
Zabawa ruchowa "Zabawa z piłką". Dzieci zamieniają się w "foki" i pokazują różne sztuczki z piłką.
Zabawa ruchowo - słuchowa "Tańczące fale". Dzieci śpiewają piosenkę rytmicznie ruszając wstążką - naśladują morskie fale.
Ćwiczenie ruchowo - słuchowe na woreczkach z kaszą: dzieci wystukują rytm piosenki pięściami uderzając kolejno w 3 woreczki, a następnie skrzyżowanymi pięściami zaczynając od strony prawej do lewej.
Ćwiczenia ruchowo - słuchowo - wzrokowe:
prezentacja wzoru litery "f", omówienie elementów litery,
pokaz pisania przez nauczyciela z jednoczesnym śpiewaniem fragmentu piosenki,
odtwarzanie wzoru w rytm piosenki na wzorach,
odtwarzanie wzoru w rytm piosenki na wzorach (różne faktury),
pokaz rysowania wzoru (nacisk na kierunek ruchu ręki) przez nauczycielkę, przez dzieci bez i z piosenką,
rysowanie ręką w powietrzu,
pisanie na tacach z kaszą, piaskiem itp. - pokaz rysowania wzoru (nacisk na kierunek ruchu ręki) przez nauczycielkę, przez dzieci bez i z piosenką,
pisanie kolorową kredą na szarym papierze,
pisanie kredką świecową na małym formacie kartki złożonej na cztery części,
wypełnianie karty ćwiczeń
Część końcowa:
Samoocena prac przez dzieci. Zabawa relaksacyjna przy muzyce - słuchanie w dowolnej pozycji muzyki relaksacyjnej. Wręczanie wszystkim dzieciom obrazków przedstawiających foki w nagrodę za dobrze wykonane zadania i udział w zajęciach.