Konspekt lekcji z informatyki klasa 1v2v3 Gimnazjum

Temat: Zaprezentujmy się na lekcjach.

Praca metodą projektów, przygotowanie referatu z konkretnej dziedziny w postaci prezentacji komputerowej. Przedstawienie referatu na lekcji i jego ocena.

Uczniowie już są po podstawowym kursie obsługi programu MS PowerPoint, praca podsumowująca, najlepiej gdy mają wiedze z innych przedmiotów bądź własnego doświadczenia, na temat zagadnień dotyczących ich tematu pracy (Historia, Geografia)

metoda praktyczna, praca samodzielna, elementy pracy w grupach.

Czas: 2v3 jednostki lekcyjne

Cel ogólny: umiejętność poprawnego zaprezentowania siebie i danego problemu

Uczeń:

Cele operacyjne:

Uczeń:

Cele wychowawcze:

Środki dydaktyczne:

komputer, projektor, program MS Power Point

Przebieg lekcji

1. Przywitanie, (1 min)

  1. Wprowadzenie do tematu:

Dziś wykonamy prezentacje w PowerPoincie na różne tematy a potem będziemy je prezentować przed całą klasą. Teraz proszę spojrzeć na wyświetlane slajdy. (1 min)

3. Nauczyciel wyświetla prezentacje i omawia (czyta i ew. wyjaśnia) każdy slajd (5min)

4. Nauczyciel dokładnie mówi jak ma wyglądać bibliografia (rzecz nowa) (2-3min)

5. Przydział tematów po kolei po numerze stanowiska (2min)

6. Uczniowie zabierają się do pracy (do końca)

7. Nauczyciel w razie jakichś problemów pomaga uczniom w ich rozwiązaniu

~w chwili wolnej sprawdza obecność

„Kolejna lekcja”

  1. Przywitanie i sprawdzenie obecności (3min)

  2. Parę minut na ewentualne dokończenie pracy (do 10 minut) (do10min)

  3. Każda grupa prezentuje swoją prace (prezentacje) przy użyciu rzutnika mult.(do konca)

  4. Nauczyciel po każdej wypowiedzi ocenia prezentacje czy spełnia wymogi

  5. Nauczyciel wraz z kolegami z klasy wystawia ocenę z zaprezentowania swojej pracy

(gdy braknie czasu to na następnej lekcji uczniowie dokańczają wypowiedzi)

13. Podziękowanie za lekcje, posprzątanie pracowni, wylogowanie się.

Opracował:

I. Dla uczniów zdolniejszych:

II. Na ocenę celującą w domu:

Tematy prac:

1) wynalazki czasów starożytnych,

2) wynalazki średniowiecza,

3) wynalazki XX wieku,

4) Ojcowski Park Narodowy,

5) Tatrzański Park Narodowy,

6) Tatry,

7) Sudety,

8) Beskidy,

9) Zamek Królewski na Wawelu,

10) Łazienki Królewskie w Warszawie,

11) Kraków - zabytki na rynku głównym,

Kolejność otrzymania tematu wyznacza numer stanowiska komputerowego ucznia.

W sytuacji gdy zabraknie tematów nauczyciel 2 grupom przydziela takie same tematy.