SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA KLASY I
Temat: Bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Cele kształcące:
- Rozwijanie umiejętności reagowania na sygnał wzrokowy oraz polecenia nauczyciela.
- Kształtowanie umiejętności posługiwania się pojęciami związanymi z ruchem drogowym.
- Rozpoznawanie niektórych znaków drogowych.
- Odpowiednie zachowanie podczas przechodzenia przez jezdnię.
- Uświadomienie zagrożeń w ruchu drogowym.
Środki dydaktyczne:
- kolorowe krążki w trzech kolorach dla pojazdów i w dwóch kolorach dla pieszych;
- plansze ze znakami drogowymi, miniaturami postaci i pojazdów;
- wiersz oraz piosenka pt. „Uliczne sygnały”;
- kasta z zagadkami słuchowymi „Na ulicy”;
- farby plakatowe, bloki techniczne, pędzle;
- szarfy.
Przebieg zajęć:
1.Przywitanie.
2. Głośne przeczytanie przez n-la wiersza pt. „Uliczne sygnały” - wprowadzenie do tematu zajęć.
„Chcesz przejść przez ulicę? Bardzo łatwo.
Uważać musisz tylko na światło.
Gdy się zapali czerwone oko - stój!
Bo z policją będziesz miał kłopot.
Przy żółtym świetle zachowaj spokój,
nie dając jeszcze na jezdnię kroku.
Sygnał zielony - znak droga wolna.
Ale pamiętaj, że to nie droga polna,
tylko ulica bardzo ruchliwa,
gdzie o wypadek nietrudno bywa.”
3. Objaśnienie pojęć związanych z ruchem drogowym.
Co to jest sygnalizacja świetlna? - to specjalne światła ustawione przy skrzyżowaniach lub przejściach dla pieszych, które informują kierowców i pieszych, czy mają się zatrzymać, czy mogą się poruszać.
Co oznacza kolor czerwony? - że musimy się zatrzymać przed przejściem dla pieszych.
Co oznacza kolor zielony? - że możemy przejść na drugą stronę ulicy.
Co oznacza migające światło zielone? - że musimy się zatrzymać, bo zaraz zmieni się światło na czerwone lub przyspieszyć przechodzenie przez jezdnię, jeżeli już jesteśmy na przejściu.
Co to jest chodnik? - wyznaczone miejsce wzdłuż jezdni, po którym poruszają się piesi (chodniki najczęściej znajdują się w miastach).
Co to jest pobocze? - pas wzdłuż jezdni, po którym mogą poruszać się piesi (pobocze najczęściej znajduje się wzdłuż dróg poza miastem).
Którą stroną drogi powinni poruszać się przechodnie, jeśli nie ma przy niej chodnika? - lewą
Co to jest skrzyżowanie? - miejsce, w którym przecinają się drogi.
Co to jest przejście dla pieszych? - specjalne miejsce oznaczone znakami drogowymi i białymi pasami namalowanymi na jezdni (tzw. zebra), po którym wolno przechodzić na drugą stronę ulicy.
4. Przypomnienie zasad przechodzenia przez jezdnię.
Nauczyciel recytuje wiersz, następnie wspólnie z dziećmi omawia zasady przechodzenia przez jezdnię.
„Na chodniku przystań bokiem,
popatrz w lewo bystrym okiem.
Skieruj w prawo wzrok sokoli,
znów na lewo spójrz powoli.
Jezdnia wolna - więc swobodnie
mogą przez nią przejść przechodnie.”
5. Znaki drogowe - plansza.
Na planszy znajdują się znaki drogowe, miniaturki postaci, pojazdów. Plansza obrazuje sytuacje drogowe. Nauczyciel wraz z dziećmi stara się rozwiązać poprawnie dane sytuacje.
- Przypomnienie i nauka podstawowych znaków drogowych (poziomych, pionowych)
zebra - przejście dla pieszych, stop, droga dla rowerów, uwaga dzieci, itd.
6. Zagadki słuchowe „Na ulicy”
Wysłuchanie odgłosów z kasety, rozpoznanie ich. Próba naśladowania odgłosów wydawanych przez pojazdy na ulicy (warkot silnika, sygnał klaksonu, pisk opon przy hamowaniu, ruszanie, ruchliwa ulica, spokojna ulica).
7. Zabawa ruchowa „Ruch uliczny”
Wszystkie dzieci udają, że są samochodami. Nauczyciel ma trzy krążki wycięte z kolorowego papieru: czerwony, pomarańczowy, zielony. Dzieci poruszają się w dowolnych kierunkach. Nauczyciel w pewnym momencie podnosi krążek w dowolnym kolorze, dzieci odpowiednio reagują: na sygnał czerwony - stają, na sygnał pomarańczowy powoli ruszają warcząc, na sygnał zielony - jadą.
Druga wersja zabawy. Dzieci są pieszymi na ulicy. Poruszają się zgodnie z kolorami pokazywanymi przez nauczyciela. Czerwony - stoją, zielony - idą.
Trzecia wersja zabawy. Część dzieci udaje samochody, część to przechodnie. Nauczyciel zaznacza szarfami jezdnię i przejście dla pieszych. Dzieci poruszają się po ulicach zgodnie z sygnałami nauczyciela. Nauczyciel ma w jednej ręce krążki w 3 kolorach - dotyczą one samochodów a w drugiej krążki w dwóch kolorach dotyczące pieszych.
8. Namalowanie farbami sygnalizacji świetlnej.
Omówienie poszczególnych kolorów sygnalizacji świetlnej:
czerwony - stój, pomarańczowy - przygotuj się , zielony - idź.
9. Nauka piosenki pt. „Uliczne sygnały”.
Raz na jezdnię wlazła gapa
taka gapa, że aż strach!
Ktoś za kołnierz gapę złapał,
ktoś na gapę krzyknął: Ach!
Ach, ty gapo, co ty robisz?
Tu jest jezdnia, chyba wiesz!
Autobusy, samochody,
motocykle pędzą też!
Uliczne sygnały
zna duży i mały,
uliczne sygnały
trzeba dobrze znać!
Gdy światło zielone,
na drugą idź stronę,
lecz kiedy jest czerwone,
wtedy musisz stać!
Jezdnia nie jest do spacerów
do zabawy także nie!
Ciężarówki, sto rowerów
i tramwaje spieszą się!
Nie bądź gapą, nie bądź gapą,
Popatrz w lewo, potem w prawo!
Jezdnia wolna? Śmiało przejdź!
10. Wyjście ze szkoły - poznanie najbliższej okolicy.
- dzieci idą parami
- dzieci wykorzystują poznaną wiedzę, (napotykają znaki drogowe, sytuacje drogowe)
- w trakcie spaceru dzieci śpiewają nowo poznaną piosenkę pt. „Uliczne sygnały”.
11. Powrót do szkoły. Pożegnanie.
4