![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.rzeczpospolita.w.xvii.wieku.testy.doc Rozmiar 78 KB |
SCENARIUSZ LEKCJI HISTORII W KLASIE II GIMNAZJUM.
Temat: Rzeczpospolita w XVII wieku - dynastia Wazów.
Cele ogólne:
- zapoznanie uczniów z najważniejszymi wydarzeniami z dziejów Polski w XVII wieku i ich związku z dziejami Europy;
- umiejętność opisywania cech danej epoki i korzystania z różnych źródeł historycznych: mapa, tekst źródłowy, słowniki, atlas historyczny, tablice genealogiczne i chronologiczne, ilustracje, internet itd.
I. Cele:
Wiadomości:
Uczeń powinien zapamiętać:
- nazwę nowej dynastii na tronie Polski w XVII wieku;- umie wymienić poznanych królów elekcyjnych;- zdefiniować pojęcia: dynastia, elekcja, herb, detronizacja, abdykacja, hetman, buława, husaria, pospolite ruszenie, rokosz, bojar, dymitriady, potop szwedzki, wojna podjazdowa,- wybitnych hetmanów XVII wieku;
B. Uczeń powinien rozumieć:
- poznane pojęcia historyczne;
- wyjaśnić dlaczego Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy;
- przyczyny wojen Rzeczypospolitej w XVII wieku.
Umiejętności:
Uczeń powinien umieć stosować wiadomości:
- zastosować wiadomości z różnych przekazów wiedzy (podręcznik, słownik historyczny, plansze, tekst źródłowy, mapa);
- scharakteryzować trudną sytuację zewnętrzną Polski w XVII wieku;
- umie pracować z mapą i atlasem historycznym;
- zinterpretować tekst źródłowy;
Uczeń powinien stosować wiadomości w sytuacjach problemowych:
- ocenić skutki wojen w okresie panowania Wazów w Polsce;
- udowodnić, że wojny z sąsiadami za Wazów doprowadziły do pogłębienia się kryzysu państwa w XVII wieku.
II. Środki dydaktyczne:
- mapa ścienna „Europa w XVII wieku”, plansza „Królowie elekcyjni”, tablica genealogiczna „Wazowie”, podręcznik do historii dla klasy II gimnazjum, tablice chronologiczne „Z dziejów Polski”, fragmenty tekstu źródłowego, wystawka okolicznościowa „Dynastia Wazów ”, atlasy historyczne, słownik historyczny, ilustracje i portrety władców.
III. Metody:
- praca z podręcznikiem i mapą historyczną;
- praca z tekstem źródłowym;
- rozmowa nauczająca;
- wystąpienia uczniów;
- dyskusja.
IV. Forma pracy: zbiorowa.
Tok lekcji:
I. Czynności wstępne - przygotowanie do lekcji.
II. Czynności właściwe:
Pytania do uczniów:
![]() | Pobierz cały dokument scenariusz.rzeczpospolita.w.xvii.wieku.testy.doc rozmiar 78 KB |