Agnieszka Smolarz
Scenariusz lekcji wychowawczej
Jednostka lekcyjna: 1 godzinna
Temat lekcji: Ogólne zasady savoir-vivre, które pomogą w życiu codziennym
Cele lekcji:
Określa cel ogólnych zasad savoir-vivre, które pomogą w życiu codziennym
Określa definicję ogólnych zasad savoir-vivre, które pomogą w życiu codziennym
Określa definicję pojęć: uśmiech, życzliwość, dyskrecja, lojalność, uprzejmość oraz błędy które należy unikać
Omawia ogólne zasady savoir-vivre: uśmiech, życzliwość, dyskrecja, lojalność, uprzejmość, błędy których należy unikać
Metody i formy:
Praca w grupach
Wspomagająca: słowna
Środki dydaktyczne:
Kartki papieru
Pisaki
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne (podział na grupy)
Czynności właściwe:
Omówienie definicji pojęć: uśmiech, życzliwość, dyskrecja, lojalność, uprzejmość, oraz omówienie błędów których należy unikać
Praca w grupach: na kartkach papieru uczniowie otrzymują zadanie związane z
ogólnymi zasadami savoir-vivre, które pomogą w życiu codziennym do przygotowania
na kartkach papieru krótkiej charakterystyki i inscenizacji scenki. Uczniowie najpierw
krótko opisują najważniejsze zasady savoir-vivre w konkretnych sytuacjach, a potem
przedstawiają zadanie za pomocą scenki.
Podczas prezentacji scenek nauczyciel zwraca uwagę na ewentualne niewłaściwe
zachowanie się lub nietypową interpretację definicji.
zadanie dla grupy 1 „uśmiech ułatwia codzienne życie”
zadanie dla grupy 2 „życzliwe nastawienie potrafi zdziałać cuda”
zadanie dla grupy 3 „plotkarstwo jest w bardzo złym tonie”
zadanie dla grupy 4 „uprzejmość także popłaca”
3. Czynności rekapitulacje - podsumowanie przebiegu lekcji