Praca zaliczeniowa
z Logopedii
Scenariusz zajęć dla dziecka
Temat: Wywołanie i utrwalanie głosek szeregu szumiącego w słowach.
Anna Walczuk
Studia Podyplomowe
Edukacja Przedszkolna i Wczesnoszkolna
z Terapią Pedagogiczną.
Rok akademicki 2014/2015
SCENARIUSZ
Temat: Wywołanie i utrwalanie głosek szeregu szumiącego w słowach.
Cele zajęć:
Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny i fonacyjny, a także ćwiczenia oddechowe,
Przypomnienie zasad poprawnej artykulacji głoski „sz”,
Wyjaśnienie zasad poprawnej artykulacji głosek „cz”, „ż (rz)” oraz „dż”,
Wdrażanie do prawidłowej realizacji głosek szumiących w izolacji, w sylabach i wyrazach w nagłosie, wygłosie i śródgłosie.
Metody: słowna, pokazu, naśladownictwa, ćwiczeń praktycznych.
Środki dydaktyczne: lustro, zestaw sylab i dźwięków, plastikowy talerzyk, piłeczka pingpongowa, łamigłówka „Szyfrówka”.
Przebieg zajęć:
Powitanie,
Sprawdzenie utrwalenia artykulacji w przekazanym do domu materiale językowym,
Przedstawienie tematu zajęć i przypomnienie zasad poprawnej artykulacji głoski „sz”,
Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny. Podczas czytanego tekstu, dziecko będzie włączało się do opowiadania we wskazanym momencie i w określony sposób. Ćwiczenia należy wykonywać przed lustrem.
„Porządki”
Posprzątamy buzię, używając języka. Zaczynamy od zamiatania sufitu (przesuwanie czubkiem języka po podniebieniu górnym). Czyścimy ściany (przesuwanie czubkiem języka po wewnętrznej ścianie policzków), podłogę (przesuwanie czubkiem języka po podniebieniu dolnym w okolicach łuku zębowego) i okna (przesuwanie językiem po górnym i dolnym łuku zębowym przy szeroko otwartych ustach). Dumny z wykonanej pracy język rozgląda się po czystej buzi (przesuwanie językiem po podniebieniu górnym, dolnym, ścianach wewnętrznych policzków). Klasnął zadowolony (uderzanie szerokim językiem o podniebienie) i uśmiechnął się szeroko (rozciągnięcie ust)
Ćwiczenia oddechowe. Dziecko dostaje plastikowy kubek i piłeczkę pingpongową. Poleca się by dziecko wykonywał okrążenia piłeczką wokół wewnętrznej krawędzi talerzyka za pomocą powietrza wydychanego z kontrolowaną siłą. Przypomnieć należy o prawidłowym torze oddechowy.
Omówienie zagadnienia dotyczącego głosek szumiących
Przedstawienie wyjaśnienia, że do grupy głosek szumiących oprócz głoski „sz” należą także:
„ż (rz)” - wymawiane dźwięcznie i długo,
„cz” - wymawiane bezdźwięcznie i krótko,
„dż” - wymawiane dźwięcznie i krótko.
Pamiętając, że podczas wymawiania tych głosek wargi należy zaokrąglić, układając je w „dziobek”, oraz unieść czubek języka do górnego wałka dziąsłowego. Demonstracja głosek, dziecko powtarza i wymawia ich w izolacji.
Ćwiczenia artykulacyjne „Odgłosy”. Dziecko wymawia sylaby z ćwiczonymi głoskami:
cza, czo, cze, zu, czy
acz, ocz, ecz, icz, ucz, ycz
acza, oczo, ecze, uczu, yczy
ża, żo, że, żu, ży
aża, ożo, użu, eże, yży, iży
dża, dżo, dże, dżu, dży
adża, odżo, ejże, udżu, idży,
Następnie dziecko naśladuje dźwięki za pomocą wskazanych sylab:
Odkurzacza - żżżżu, żżżżżu……..
Pociągu - czu, czu, czu……
Samochodu wyścigowego - żży, żży…
Rytmu tańca - cza, cza…..
Ćwiczenie artykulacyjne „Szyfrówka”. Dziecko otrzymuje „szyfrówkę”. Kierujący zabawą nazywa obrazki umieszczone w poszczególnych polach szyfrówki i poleca dziecku ich powtórzenie. Następnie wyjaśnia, że zadanie polega na odgadnięciu hasła poprzez odszukiwanie powtarzających się rysunków w określonych literami polach.
Podsumowanie zajęć. Dziecko wkleja szyfrówkę do zeszytu, następnie dziękuje się mu za pracę i nagradza.