5379


Małgorzata Kleszczyńska 17.11.2009

Edyta Sigłowa

III A

Konspekt lekcyjny

dla bocznych skrzywień kręgosłupa

  1. Wada: skolioza

  2. Cel: kształtowanie nawyku prawidłowej postawy

  3. Wiek/ płeć: 13lat / dziewczęta

  4. Liczba ćwiczących: 8

  5. Czas trwania: 45 min

  6. Pomoce: woreczki, kocyki, ławeczki, materace, piłki i piłeczki

Tok lekcji

Cel ćwiczenia

Opis ćwiczenia

dozow

Uwagi metodyczno - organizacyjne

Część 1

1. Autokorekcja postawy

2. Ćwiczenie lub zabawa ożywiająca

3. Ćwiczenie oddechowe

( tor piersiowy)

W parach na przeciw siebie, korygowanie postawy przez współćwiczącego.

„ Fruwające wróbelki” - uczniowie biegają na paluszkach po sali udając wróbelki:

RR wyciągnięte w górę trzepotają paluszkami (piórka).

Na sygnał „ wróbelki do gniazda” dzieci wbiegają na materace i przyjmują pozycje skorygowaną w siadzie skrzyżnym RR na biodrach.

Na sygnał „ wróbelki z gniazda” uczniowie znów poruszają się po sali.

P.w. siad skrzyżny, RR na biodrach.

Wdech - wznos RR bokiem w górę

Wydech - opust RR przodem na biodra

2'

3'

30 s.

Uczniowie ćwiczą na zmianę.

Zwrócenie uwagi na prawidłowo przyjętą pozycję skorygowaną.

Głowa ciągnie kręgosłup w górę - rozciąganie

Przyjęcie pozycji skorygowanej!

Część 2

1. Ćwiczenie głowy i szyi

2. Ćwiczenie ramion i obręczy barkowej

3. Ćwiczenie kształtująca nawyk prawidłowej postawy.

4. Ćwiczenie mm grzbietu połączone z elongacją

5. Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy)

6. Ćwiczenie mm pośladkowych i nóg

7. Ćwiczenie mm brzucha

8. Ćwiczenie mm grzbietu

9. Ćwiczenie oddechowe (tor brzuszny)

10. Ćwiczenie elongacyjne i antygrawitacyjne

11. Ćwiczenie mm grzbietu na przyrządach (dolny odcinek)

12. Ćwiczenie oddechowe (tor piersiowy)

13. Ćwiczenie mm brzucha

14. Ćwiczenia mm grzbietu na przyrządach

15. Ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy

Siad skrzyżny podparty skłony i skręty głowy we wszystkich kierunkach.

P.w. podpór przodem

Ugięcia RR i wznos raz LN raz PN w górę - wyprost

Zabawa „ małpki” uczniowie kolejno pokazują ćwiczenie korygujące postawę, reszta uczniów naśladuje ją jak „małpki”

P.w. Postawa stojąc skorygowana ( stopy na szerokości barków, stopy w jednej linii, barki i biodra wyrównane). Wspięcie na palcach

RR w wyprostowane w górze trzymają piłkę.

Opad T w przód z zejściem na pięty i przeniesieniem RR z piłką w przód

Wyprost- powrót do P.w.

P.w. stojąc przed ścianą (50 cm)

Przyjęcie postawy skorygowanej (stopy w jednej linii, barki i biodra wyrównane, głowa przedłużeniem T).

Każdy uczeni dmucha w karteczkę jak najmocniej by ta trzymała się ściany jak najdłużej

P.w. leżenie tyłem o nogach ugiętych, RR na biodrach (rozciągnięcie kręgosłupa)

Wznos bioder w górę, opust - powrót do pozycji wyjściowej.

P.w. leżenie tyłem, chwyt RR za drabinkę. Stopy trzymają piłkę.

Wznos NN ok. 15 cm max. w górę

i opust

P.w. leżenie przodem do drabinek RR wyciągnięte w przód, G przedłużeniem T, stopy, biodra i barki wyrównane.

Uczniowie starają się przez wznos T w górę oburącz przykleić karteczki do max - 3 szczebelka.

Komu uda się jak najwięcej razy!

P.w. leżenie tyłem, RR góra skos,

biodra i barki wyrównane

Uczniowie obserwują czy woreczek na ich brzuchu unosi się i opada?

P.w. zwis

Uczniowie wykonują zwis bierny na drabince.

Skoki zajęcze:

1)P.w. Wspięcie na palcach przeniesienie RR przodem w górę

2) przygotowanie do skoku- przeniesienie RR bokiem w dół i w przód

3) skok

W parach naprzeciw siebie P.w. (pozycja wyjściowa) leżenie przodem, RR ugięte głowa przedłużeniem T. Dmuchanie w piłeczkę do partnera. Wdech-głęboki wdech przez nos, wydech przez usta.

P.w. stojąc skorygowana (stopy w jednej linii, biodra i barki wyrównane) przejście do przysiadu skulonego i wyrzut nóg w tył do podporu przodem.

Powrót do przysiadu skulonego i wyprost do P.w.

Podciąganie na ławeczce skośnej.

P.w. leżenie tyłem na kocyku, RR w górze trzymają ławeczkę.

Jednoczesne podciągnięcia z skurczem nóg do klatki piersiowej.

Berek - Każdy uczeń posiada woreczek. Berek łapie pozostałych uczniów, złapana osoba zostaje berkiem. Aby nie zostać złapanym uczeń kładzie woreczek na głowie i przyjmuje pozycje stojąc skorygowaną

30 s.

x 6

3'

X5

30 s.

30 s.

x 5

x 5

30 s.

30 s.

2 x 2

30 s.

x 5

x 3

2'

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.

! brak krążeń G

Dłonie i stopy ułożone w jednej linii, głowa przedłożeniem T.

Ustawienie w kole

Zwrócenie uwagi na przyjęcie prawidłowej postawy i wykonanie ćwiczenia.

Wdech nosem wydech ustami!

Zwrócenie uwagi na rozciągnięcie kręgosłupa. Głowa przedłużeniem T.

Zwrócenie uwagi aby zbyt wysoko nie unosić NN.

Każdy uczeń posiada 10 karteczek samoprzylepnych. Uczeń przykleja karteczki równocześnie P i LR

Zwrócenie uwagi na przyjęcie pozycji skorygowanej

Każdy uczeń posiada woreczek, który umieszcza sobie na brzuchu.

Zwrócenie uwagi na wyprost we wszystkich stawach.

Nauczyciel wykonuje krótki pokaz.

W parach. Jedna piłeczka na parę.

Wdech nosem wydech ustami

Nauczyciel zwraca na przyjęcie prawidłowej postawy

Pozycja wyjściowa jest pozycją skorygowaną barki i biodra wyrównane, stopy razem.

Zwrócenie uwagi na prawidłowe przyjęcie pozycji skorygowanej.

Cześć 3

1. Ćwiczenia przeciw płaskostopiu

2. Ćwiczenia oddechowe

3.Ćwiczenie kształtujące nawyk prawidłowej postawy.

4. Korekcja postawy

„Składanie koperty” uczniowie siedząc na ławeczce starają się złożyć stopami z kocyka kopertę.

Kto najszybszy?

P.w. siad skrzyżny w dłoniach trzymana oburącz szarfa.

Wdech nosem z uniesieniem RR z szarfą w górę a następnie wydech z opuszczeniem szarfy na uda.

„Miarowy chód” uczniowie poruszają się po linii prostej na sali. Stopy stawiają na wyznaczonych punktach.

Przy lustrze.

1'

30 s.

1'

2'

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń.

Podczas ćwiczeń zachowana postawa skorygowana

W ćwiczeniu możemy zastosować drabinkę poziomą.


