6007


KONSPEKT LEKCYJNY

Nazwisko i imię prowadzącego: Olga Kobus i Paulina Świerczewska

Grupa studencka oraz data prowadzenia: gr II, 22.01.2010

Temat konspektu - rodzaj zajęć: ćwiczenia korekcyjno- kompensacyjne dla dzieci z chorobą Scheuermana.

Liczba ćwiczących, ich wiek i płeć: 6-cu ćwiczących, w wieku 9-10 lat.

Miejsce i czas ćwiczeń: Sala gimnastyczna, czas 30 min.

Przyrządy i przybory: woreczki, piłki lekarskie, kocyki, ciężarki, drabinki, kijki, ławeczka.

Cele i zadania ćwiczeń: Rozciągnięcie mięśni piersiowych, Wzmacnianie mięśni prostownika grzbietu odcinka piersiowego, mięśni karku, mięśni ściągających łopatki, mięśni brzucha. Ćwiczenia przyjmowania postawy skorygowanej.

Przeciwwskazania:

-Należy unikać takich pozycji, które zaokrąglają plecy.

-Przeciążanie dziecka nauką i pracą

-Niezapewnienie odpowiednich warunków pracy (biurko, krzesło, oświetlenie, ławka szkolna)

-niezapewnienie odpowiednich warunków snu (łóżko, poduszka)

-nieprawidłowe odżywianie

-Nieodpowiednia ilość snu.

-Dźwiganie ciezkich przedmiotów.

Wskazania:

-spacery

-gimnastyka poranna

-gry i zabawy na świerzym powietrzu

-wykonywanie ćwiczeń korekcyjnych

-pilnowanie prawidłowej postawy

Część

Lekcji

I - CZĘŚĆ WSTĘPNA

II- CZĘŚĆ GŁÓWNA.

III- CZĘŚĆ KOŃCOWA

Tok lekcji

Rodzaj ćw.

Czynniki organizacyjno- porządkowe.

Zabawa orzywiająca.

Zabawa orzywiająca.

Wzmacnianie mm pośladków i obręczy barkowej.

Wzmacnianie mm. grzbietu, rozciąganie mm klatki piersiowej.

Wzmacnienie mm prostownika grzbietu i karku.

Rozciaganie mm klatki piersiowej

Rozciąganie mm klatki piersiowej

Rozciaganie mm klatki piersiowej

Wymacnianie mm prostownika grzbietu i mm karku.

Wzmacniające

mm brzucha

Wzmacniające

mm brzucha

Cwiczenia przyjmowania postawy skorygowanej i kształtujące nawyk postawy skorygowanej.

Ćwiczenia przyjmowania postawy skorygowanej i kształtujące nawyk postawy skorygowanej.

Utrwalenie nawyku prawidłowej postawy.

Zabawa wzmacniająca mm grzbietu i karku.

Ćwiczenia

Ogólno-

Rozciągające

Ćwiczenia oddechowe

Czynności organizacyjne.

L.p.

Nr ćw.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

19.

20.

Treść lekcji

Pozycja wyjściowa,

Opis ruchu i jego faz

Zbiórka w szeregu, powitanie. Podanie zadań lekcji i ich celowości.

Zabawa berek zaczarowany . dzieci biegają na palcach po Sali z RR ułożonymi w „skrzydełka”. Berek goni w ten sam sposób. Osoba zaczarowana przez berka przez dotknięcie przyjmuje pozycję w siadzie klęcznym z lekkim pochyleniem T do przodu, z RR splecionymi za plecami i uniesionymi jak najwyżej. Aby zostać odczarowanym inny ćwiczacy przyjmjuje taką samą pozycję naprzeciwko zaczarowanej osoby.

Tor przeszkód z kocykami. Dzieci dzielą się na 2 drużyny. Siadają na kocykach w 2 szeregach przyjmując pozycję siadu klęcznego. Na sygnał prowadzącego dzieci odpychają się dłońmi od podłogi, ślizgają się po sali i docierają do 1 stacji w której muszą chwycić oburącz kijek, wznieść RR w górę i wykonać przenos kijka za głowę z jednoczesnym ściągnięciem łopatek. Ćwiczenie to powtarzamy 5 razy. Następnie ślizgają się do kolejnej stacji gdzie chwytaja woreczek w jedną dłoń i za plecami przekładają go w drugą. Następnie ślizgają się do mety i siadają w siadzie klęcznym z RR w skrzydełka.

Pw - podpór tyłem o nogach ugiętych. Biodra uniesione wysoko- raczek. Na brzuch ćwiczącego kładziemy woreczek, z którym musi dojść do końca sali i usiąść w siadzie skrzyżnym z RR zaplecionymi za plecami i uniesionymi jak najwyżej.

Pw- Leżenie tyłem na ławeczce na kocyku, NN zgięte i zbliżolne do brzucha. RR ugięte, łokcie odchylone w bok, chwyt ławki na wysokości glowy. Pod plecami na wysokości szczytu kifozy zrolowany kocyk. Ślizganie się po ławeczce poprzez pociąganie RR. Każde dziecko powtarza ćwiczenie 2 razy.

Pw- Leżenie przodem na łewczce. Broda przyciągnięta do klatki piersiowej. RR w bok. Wznos RR w górę z ciężarkami, pogłębienie wznosu RR 5 razy i opust RR.

Pw- Leżenie przodem twarzą do drabinki, NN wyprostowane i złączone. RR wyprostowane, wyciągnięte przed siebie, szeroko rozstawione chwytają 3 lub 4 szczebel drabinki. Pod brzuchem w okolicy pępka zrolowany kocyk. Wytrzymać, rozluźnić miesnie piersiowe.

Stanie przodem do drabinki w odległości 0,5-1m od niej. RR w pozycji skrzydełek. Opad całym ciałem o wyprostowanym T do drabinki z chwytem dłońmi szczebla na wysokości barków i dotknięciem klatką piersiowa do drabinki.

Pw- Leżenie przodem NN wyprostowane i złączone, RR wyprostowane i wyciągnięte przed siebie. Dłonie na piłce lekarskiej. Pod brzuchem w okolicy pępka zrolowany kocyk. Wytrzymać ok. 0,5 min, rozluźnić mięśnie piersiowe.

Pw- leżenie przodem. Nogi wyprostowane i złączone. Głowa uniesiona wyciągnięta w przód, wzrok skierowany w pogłogę. RR wyprostowane, wyciągnięte w przód uniesione nad podłogę. pod brzuchem w okolicach pępka zrolowany kocyk. W jednej dłoni woreczek. Przeniesienie wyprostowanych RR bokiem w tył z przełożeniem woreczka z ręki do ręki nad biodrami, a następnie przeniesienie RR w przód z ponownym przełożeniem woreczka z ręki do ręki.

Pw- leżenie tyłem na kocyku na ławece.Chwyt dłońmi brzegów ławeczek przed głową. NN wyprostowane. unos NN do kąta ok. 45stopni, przytrzymanie w tej pozycji ok. 4 sek. i powrót do Pw.

Pw- siad ugięty przy drabince. Stopy zachaczone o 1 szczebel drabinki. Plecy wyprostowane, RR w skrzydełka. Powolny opust T w dół do kąta ok. 45stopni. Przytrzymanie T w tej pozycji przez ok. 4 sekundy, a następnie powrót do Pw.

Pw- Stanie w postawie skorygowanej z utrzymaniem woreczka na głowie. RR wzdłuż T. Marsz dookoła Sali z utrzymaniem woreczka na głowie i prawidłowej postawy T.

Pw- Stanie w postawie skorygowanej z utrzymaniem woreczka na głowie. RR wzdłuż T. Marsz dookoła Sali z utrzymaniem woreczka na głowie i prawidłowej postawy T.

Przejście do siadu skrzyżnego na klaśnięcie prowadzącego a następnie powrót do marszu z utrzymaniem skorygowanej postawy i utrzymaniem woreczka na głowie.

Zabawa „kto zmienił ustawienie” uczestnicy zabawy przyjmują dowolną pozycję skorygowaną. (w siadzie, w leżeniu przodem, w leżeniu tyłem, w klęku, w siadzie klęcznym, w staniu) Jeden z zawodników ustawia się przed zespołem i przygląda się ich ustawieniu i przyjętych przez nich pozycje. Odwraca się tyłem. W tym czasie dwie osoby wyznaczone przez prowadzącego zmieniają przyjęte wcześniej pozycje. Zadaniem osoby która się odwróciła jest odgadnąć kto zmienił ustawienie.

Pw- Uczestnicy leżą na brzuchu głowami do środka koła. NN wyprostowane i złączone a G i RR uniesione nad podłogę w pozycji skrzydełek. Jedno dziecko trzyma piłkę. na sygnał prowadzącego silnym toczeniem podaje piłkę w kierunku dzieci znajdujących się na obwodzie koła. Dzieci między soba podają sobie piłkę.

Pw- Stojąc, RR w łuk. Ćwiczący wykonuje skłon w przód, a następnie pogłębia ten skłon 3 razy poczym wraca do Pw.

Ćwczący wykonują ruchy przeciągania się jak by wstali z łużka.

Pw- klęk podparty. Ćwiczący wykonują koci grzbiet.

Pw- leżenie na plecach, NN ugięte stopy oparte piętami o podłoże. RR wzdłuż T. Wdech nosem z jednoczesnym przeniesieniem RR przodem w górę aż do położenia ich za głową na podłożu. Wdech ustami z jednoczesnym przeniesieniem ramion przodem w dół do Pw.

Marsz dookoła Salijedno okrążenie na piętach a drugie na palcach, głębokie wdechy powietrza nosem i wydech powietrza ustami.

Zbiórka w szeregu. Podziękowanie za wspólne wykonywanie ćwiczeń. Omówienie realizacji zadań lekcji. Pożegnanie.

Dozowanie

Liczba powtórzeń lub czas ćw.

2 min

4 min.

4 min.

4 min.

4min.

2x

2 min.

2x5

1 min.

X2

X3

X3

4 min.

x5

3min.

X5

3min.

X5

2min.

X2

2 min.

x2

4 min.

4 min.

5x

1 min.

1 min.

X5

X5

2 min.

2 okrążenia

3 min.

Uwagi metodyczne dla prowadzącego

Formy i metody nauczania

Ustawienie w szeregu, korekcja postawy u dzieci.

Oddziaływania koekcyjne:

-wzmocnienie miesni obręczy barkowej, rozciągnięcie mieśni klatki piersiowej, utrwalenie nawyku postawy skorygowanej w siadzie.

Biodra powinny być uniesione na wysokości linni łączącej kolana i barki. Ćwiczący musi pilnować aby nie upadł mu woreczek. Pilnowanie skorygowanej postawy ciała w siadzie skrzyżnym.

Pilnowanie prawidłowego ściągania łokci w tył.

Pilnowanie aby ćwiczący nie odrywał klatki piersiowej od ławeczki.

W czasie ćwiczenia nie może dojść do pogłębienia lordozy lędźwiowej. W celu zapobiegania należy przenieść ręce na niższy szczebel drabinki.

W czasie ćwiczeń nie powinien wystąpić ruch zgięcia ani przeprostu w stawach biodrowych. Tułów i nogi powinny tworzyć linię prostą.

W czasie ćwiczenia klatka piersiowa powinna przylegać do podłogi a ręce powinny być uniesione jak nawyżej.

Kciuk pod listwami ławeczek. pozaostałe palce nad listwami.

Nie wolno oderwać klatki piersiowej od podłogi. Błędem będzie również opieranie łokci i głowy o podłoge bądź odepchniecie piłki jedną ręką.

Poczas ćwiczenia pięty i odcinek lędźwiowy kręgosłupa mocno dociśnięte do podłoża, a klatka piersiowa uwypuklona ku górze.

Przypomnienie aby ćwiczący pamiętali o wykonywaniu ćwiczeń w domu, żeby mieli odpowiednie warunki do nauki (biurko, krzesło), snu (łóżko i poduszka).


