SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III
I
I Temat bloku: Nasza ojczyzna - Polska.
II Temat dnia: Środki komunikacji.
III Cele
A Ogólne
1. Poznanie rodzajów środków komunikacji.
2. Utrwalanie umiejętności wyrazistego i płynnego czytania oraz poprawnego pisania.
3.Doskonalenie umiejętności pisania wyrazów z trudnością ortograficzną.
4. Wzbogacanie zasobu używanego słownictwa.
5. Rozwijanie myślenia matematycznego poprzez rozwiązywanie
zadań tekstowych.
6. Kształtowanie postaw w podróży wobec pozostałych jej
uczestników.
B Operacyjne Uczeń:
rozpoznaje rodzaje środków komunikacji,
zapamięta nazwy największych rzek w Polsce,
poprawnie wypowie się na temat podróży i obyczajów w niej panujących,
czyta tekst ze zrozumieniem,
zapamięta pisownię wyrazów z ,,ż'', ,,rz”, ,,u'', ,,ó'',
rozwiąże zadania z treścią,
wykona wycinankę i prawidłowo ją złoży,
zaśpiewa w poprawnej tonacji piosenkę,
zna właściwe sposoby zachowania się w podróży.
IV Metody pracy:
aktywizujące
oglądowe ( pokaz, obserwacja)
słowne (praca z książką
V Formy pracy:
indywidualna jednolita;
zbiorowa jednolita;
grupowa zróżnicowana;
VI Środki dydaktyczne:
karty z tekstami dla każdej z grup;
kolorowe kartki charakteryzujące sposób komunikacji
płyta CD z piosenką pt. „Kołysze się statek”;
mapy:
Polski
rzek Polski;
drogowa;
kolejowa;
korytarzy powietrznych;
karty do wycinania;
nożyczki, klej, kredki, mazaki oraz papier kolorowy;
VII Zapis do dziennika:
Swobodne wypowiedzi uczniów na temat środków komunikacji.
Rozpoznawanie i rozróżnianie środków transportu lądowego, wodnego
i lotniczego. Największe rzeki w Polsce. Doskonalenie techniki czytania ze
zrozumieniem. Ćwiczenia w pisowni wyrazów z ,, ż'', ,,rz'', ,,u'', ,,ó''.
Rozwiązywanie zadań z treścią. Wykonanie modelu kajaka. Nauka piosenki
pt.,, Kołysze się statek”.
Przebieg zajęć
Cele operacyjne
Uczeń: |
Warunki pobudzające aktywność uczniów |
Zadania dla uczniów
Uczniowie: |
Pytania problemowe do uczniów |
Obszar edukacji |
Potrafi rozpoznać rodzaje i środki komunikacji. |
Mapy przygotowane przez nauczyciela |
Wypowiadają się na temat sposobów podróżowania po Polsce. |
-Jak w przeszłości podróżowano po świecie? |
Edukacja polonistyczna Edukacja techniczna |
Zapamięta jakie są największe rzeki w Polsce. |
Mapa Polski |
Pokazują na mapie, gdzie znajduje się rzeka Wisła, Odra oraz Warta. |
-Czym można pływać po rzekach? |
Edukacja przyrodnicza |
Wykona prawidłowo działanie matematyczne. |
Karta pracy nr 5, zadanie 4 |
Wykonują obliczenia. |
|
Edukacja matematyczna |
Zrozumie, jak należy zachować się w środkach komunikacji. |
Karta pracy nr 6 |
Zapoznają się z zasadami właściwego zachowania w podróży. |
- Kiedy i komu należy ustąpić miejsca? - Dlaczego nie wolno przeszkadzać w kierowaniu środkami komunikacji? - Jak należy przestrzegać bezpieczeństwa w trakcie podróży? |
Edukacja polonistyczna |
Pozna najprostszy sposób obliczania pod kreskę. |
Karta pracy nr 5 zadanie 7 |
Obliczają sposobem pisemnym. |
|
Edukacja matematyczna |
Zapamięta słowa piosenki pt. „Kołysze się statek”. |
Karta pracy nr 8 |
Uczą się śpiewać piosenkę. |
|
Edukacja muzyczna |
Zapamięta, w jaki sposób jest transportowany węgiel. |
Karta pracy nr 7 |
Czytają tekst, przyglądają się rysunkowi i wpisują brakujące wyrazy. |
-W jaki sposób jest transportowany węgiel z południa na północ Polski? |
Edukacja polonistyczna Edukacja przyrodnicza |
ZAJĘCIA W GRUPACH |
||||
Czyta tekst ze zrozumieniem |
Karta pracy 1a, 2a ,3a ,4a |
Czytają tekst w grupach. |
-Jakie znacie środki komunikacji występujące w Polsce?
. |
Edukacja polonistyczna |
Obliczy działania rozwiąże zadania |
Karta pracy 5, zadanie 1, 2, 5, 6 |
Obliczają działania, rozwiązują zadania |
-Jakich środków komunikacji dotyczyło wasze zadanie? -Co służy do uruchamiania środków komunikacji? |
Edukacja matematyczna Edukacja techniczna |
Wykona modele: kajaka Barki Samochodu samolotu rakiety
|
Karta pracy nr 1b, 2b, b3, 4b, nożyczki, klej, kredki i mazaki |
Wykonują modele środków komunikacji |
-Gdzie w Polsce można pływać kajakiem? -Co przewożą barki? -Jakie znacie lotniska w Polsce? |
Edukacja techniczna Edukacja polonistyczna |
Potrafi odróżnić porty rybackie od handlowych oraz wymienić ich rodzaje |
Karta pracy nr 9 |
Przyglądają się mapie i portom, wpisują nazwy największych portów. |
-Jakie znacie największe porty rybackie, a jakie handlowe? -Jak wygląda praca rybaków? |
Edukacja polonistyczna Ędukacja przyrodnicza |
Wpisuje w puste miejsce ,, ż'', ,,rz'', ,,u'', ,,ó'' |
Karta pracy nr 10 |
Wpisują poprawnie „ż” lub „rz” , „u” lub „ó” w puste pola. |
|
Edukacja polonistyczna |
Podsumowanie zajęć
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
Jakie poznaliśmy rodzaje środków komunikacji ?
Wymień podstawowe środki komunikacji:
- lądowej…………………………………………………
- wodnej……………………………................................
- powietrznej…………………………………………….
3. Podaj nazwy największych rzek w Polsce pełniących
rolę szlaków komunikacyjnych?
Jakie modele składaliśmy z elementów?
Jak należy zachować się w środkach komunikacji?
Zaśpiewajmy piosenkę pt,, Kołysze się statek”.
Ocena aktywności uczniów
Nauczyciel rozdaje nagrody w postaci znaczków przedstawiających podstawowe środki komunikacji.
Zadanie pracy domowej
Namaluj swój ulubiony środek transportu.