SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KL. 2 NAUCZANIA ZINTEGROWANEGO
EDUKACJA POLONISTYCZNA, SPOŁ.- PRZYRODNICZA
Klasa: 2
Edukacja: polonistyczna, społ.-przyr.
Temat zajęć: Co powinieneś wiedzieć o warzywach?
Cele: U. potrafi:
Usłuchać uważnie czytanego przez N-l. wiersza,
Wyróżnić części w budowie krzaka pomidora ,
Wie, jaka rolę pełni w roślinie łodyga, kwiat, liść, owoc, korzeń,
Wskazać części jadalne wskazanych warzyw,
Ułożyć i napisać zdania opisujące wygląd wybranego warzywa na podstawie planu i rozsypanki zdaniowej.
Metody: słowna, problemowa, praktyczna, pokazowa
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna zróżnicowana,
Pomoce i środki dydaktyczne: karty pracy dla UU., plansza- budowa krzaka pomidora, wystawka- zestaw warzyw, rozsypanka zdaniowa, wiersz J. Brzechwy „Pomidor”, pomidor i ogórek dla każdego U.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
N-l czyta wierz J. Brzechwy „Pomidor”
Zaznacz na karcie + w pierwszej rubryce warzywa występujące w wierszu:
KARTA PRACY I
|
|
Jadalna część rośliny |
||||
|
Nazwa warzywa |
korzeń |
liście |
owoc |
łodyga |
kwiat |
|
pomidor
|
|
|
|
|
|
|
marchewka
|
|
|
|
|
|
|
ogórek
|
|
|
|
|
|
|
fasola
|
|
|
|
|
|
|
kapusta
|
|
|
|
|
|
|
groch
|
|
|
|
|
|
|
rzepa
|
|
|
|
|
|
|
kalafior
|
|
|
|
|
|
|
szparagi |
|
|
|
|
|
|
cebula |
|
|
|
|
|
Odczytanie z tabeli nazw warzyw
Sprawdzenie poprawności wykonania zadania.
Rozmowa na temat „Jakie części wyróżniamy w budowie krzaka pomidora?”
N-l. wywiesza planszę krzak pomidora
Wyróżnienie części nadziemnej i podziemnej rośliny- U. przypina nazwy części
Wyróżnienie części w części podziemnej- U. przypina nazwy części
Wyróżnienie części w części nadziemnej- U. przypina nazwy części
Rozmowa z UU. n.t. „Jaką rolę pełnią w roślinie?”:
Łodyga
Kwiat
Liście
Owoc
korzeń
Powtórzenie zdobytych wiadomości :
UU. otrzymują k. pracy- praca indywidualna zróżnicowana
KARTA PRACY II
Dorysuj brakującą część krzaka pomidora i napisz jego części.
KARTA PRACY III
Dorysuj brakującą część krzaka pomidora i napisz jego części.
Sprawdzenie poprawności zadania.
Wyodrębnienie części jadalnych warzyw.
N-l pokazuje warzywo z wystawki
UU. określają część jadalną i zaznaczają + w k. pracy I odpowiednie miejsce.
Sprawdzenie poprawności zadania.
Samodzielne pisanie opisu wybranego warzywa pomidora lub ogórka
Zebranie słownictwa
Odczytanie planu opisu
I poziom UU. - wybierają warzywo i piszą opis wg planu
II poziom UU. -wybierają warzywo i układają opis wg planu z rozsypanki zdaniowej.
Sprawdzenie poprawności zadania- ocena pracy.
Praca domowa:
I poziom- wymień potrawy , które mama przygotowuje z : marchewki, kapusty, buraków. Zapisz je w tabeli
II poziom- Uzupełnij zdania nazwami warzyw:
Moja mama do zupy pomidorowej dodaje:
Sałatkę jarzynową robi z:
2
Część
podziemna
Część
lub
Część
Część
nadziemna