SCENARIUSZ ZAJĘĆ

  1. DATA: 21.04.2008

  2. GRUPA WIEKOWA: 6 -LATKI

  3. ZAGADNIENIE PROGRAMOWE:

4)TEMAT ZAJĘĆ: Rozwiązujemy proste zadania tekstowe.

5)CELE ZAJĘĆ:

  1. METODY PRACY:

          1. Słowne:

            • zagadka

        1. Oglądowe:

          • pokaz

      1. Praktycznego działania

        • metoda ćwiczeniowa

        • metoda zadaniowa

  1. ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  1. LITERATURA:

a) Cyrański, Kwaśniewska „Moje przedszkole”. Program wychowania przedszkolnego DKW-4013-3/01

b) Cackowska M. „Rozwiązywanie zadań tekstowych w klasach I-III, Warszawa 1990

c) Gruszczyk - Kolczyńska E., Zielińska E. „Dziecięca matematyka”, Warszawa 199

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG ZAJĘĆ:

TOK ZAJĘĆ

CZYNNOŚCI NAUCZYCIELA

CZYNNOŚCI DZIECI

I Czynności organizacyjno-porządkowe - powitanie

Nauczyciel zaprasza dzieci na środek sali i wita się
z uczniami.

Dzieci witają się.

II Wprowadzenie do tematyki zajęć

-Przypomnijmy

sobie, jakie znamy już figury geometryczne?

- Jak nazywa się Twoja figura geometryczna?

- Co kryje Twoja figura?

- Jak nazywa się Twoja figura Asiu?

- A co twoja figura kryje?

- Ile jest liczb?

- Policz.

- Jaką Jasiu ty trzymasz figurę w ręce?

- Co kryje koło?

- Zróbcie proszę wielkie koło.

- Powiedzcie mi ile jest
2+4? Zróbcie krok do przodu koła, jeśli znacie wynik.

- Ile to jest? Pokażcie na palcach.

- Usiądźcie proszę teraz?

Madziu, jaką ty masz figurę geometryczną?

- Jaki znak kryje kwadrat?

- Wyklaszcie ile to jest 8-3

- Moją figurą jest trójkąt.

- Trójkąt kryje z drugiej strony znak równa się.

- Moja figura to prostokąt.

- Prostokąt kryje cyfry.

- Dziesięć.

- 1 2 3 5 6 7 8 9 10

- Moją figurą jest koło.

- Koło kryje znak dodać?

- dzieci pokazują na palcach liczbę sześć.

- Ja mam kwadrat.

- Kwadrat kryje znak odjąć.

- Dzieci wyklaskują działanie.

III Uświadomienie celu

- Jak myślicie, co będziemy dzisiaj robić?

- Na dzisiejszych zajęciach będziemy rozwiązywać zadania tekstowe.

IV Realizacja tematu - rozwiązywanie prostych zadań tekstowych

I. a) Zrozumienie zadania

- zapoznanie z treścią zadania

- sprawdzenie rozumienia treści zadania

b) Ustalenie planu rozwiązania zadania

c) Realizacja planu zadania.

d) Sprawdzenie poprawności zadania.

- sprawdzenie wyniku z treścią zadania

- sformułowanie odpowiedzi w postaci zdania oznajmującego

Nauczycielka odsłania plansze.

Ala ma 4 duże misie i 2 małe misie. Ile misi ma Ala.

- O czym jest zadanie?

- Co wiemy z zadania, a czego nie wiemy?

- Ułóż tyle patyczków ile jest dużych misiów.

- Dołóż tyle patyczków ile jest małych misiów.

- Co zrobiliście najpierw?

- Co zrobiliście potem?

-Jak myślicie ile misiów ma Ala?

- Ile jest dużych misiów? Wybierz odpowiednią cyfrę i ułóż ją.

- - Ile jest małych misiów? Wybierz odpowiednią cyfrę i ułóż ją.

- Przy pomocy, jakiego znaku matematycznego zapiszemy ile było misiów dużych?

- Policz ile było wszystkich misiów? Jaki znak matematyczny to wyrazi?

- Przeczytaj działanie.

- Co oznacz liczba 4?

- Co oznacza liczba 2.

- Dlaczego jest znak dodać?

- Jakie było zadanie.

- Ile misiów ma Ala? Ułóż odpowiedź.

- Zadanie jest o misiach.

- Wiemy, że Ala miała 4 misie duże i 2 małe. Nie wiemy z zadania ile jest razem misiów.

- Ułożyliśmy tyle patyczków ile było dużych misiów.

- Dołożyliśmy tyle patyczków ile było małych misiów.

- Ala ma 6 misiów.

- Znak równa się

- 4+2=6

- Ile Ala miała dużych misiów.

- Liczba 2 oznacza liczbę małych misiów.

- Dlatego bo są 4 duże i2 małe misie.

- Razem Ala miała 6 misiów.

II. a) Zrozumienie zadania

- zapoznanie z treścią zadania

- sprawdzenie rozumienia treści zadania

b) Ustalenie planu rozwiązania zadania

c) Realizacja planu zadania.

d) Sprawdzenie poprawności zadania.

- sprawdzenie wyniku z treścią zadania

- sformułowanie odpowiedzi w postaci zdania oznajmującego

Na parkingu stało 8 samochodów. Po chwili dwa samochody odjechały. Ile zostało samochodów?

- O czym jest zadanie?

- Co wiemy z zadania, a czego nie wiemy?

- Ułóż tyle patyczków ile było samochodów na parkingu.

- Ile stało na początku samochodów na parkingu?

- Pokażcie na palcach ile było na początku samochodów na parkingu.

- Odłóż tyle patyczków ile samochodów odjechało.

- Co zrobiliście najpierw?

- Co zrobiliście potem?

-Jak myślicie ile zostało samochodów na parkingu?

- Ile było samochodów na początku na parkingu. Wybierz odpowiednią cyfrę i ułóż ją.

- - Ile odjechało? Wybierz odpowiednią cyfrę i ułóż ją.

- Przy pomocy, jakiego znaku matematycznego podpiszemy ile samochodów odjechało.

- Policz ile samochodów pozostało na parkingu. Jaki znak matematyczny to wyrazi?

- Przeczytaj działanie.

- Co oznacz liczba 8?

- Co oznacza liczba 2?

- Kto pamięta o co pytaliśmy w zadaniu. Co oznacza liczba 6.

- Ile zostało samochodów na parkingu? Ułóż odpowiedź.

- Zadanie jest o samochodach.

- Wiemy, że na parkingu było 8 samochodów i że 2 odjechały. Nie wiemy ile zostało samochodów na parkingu.

- Na początku stało 8 samochodów.

- Najpierw ułożyliśmy 8 patyczków tyle ile było samochodów na początku na parkingu.

- Potem odłożyliśmy tyle patyczków ile samochodów odjechało.

- Na parkingu zostało 6 samochodów.

- Przy pomocy znaku odjąć.

- Znak równa się.

- 8-2=6

- Liczba 8 oznacza ile było na początku samochodów na parkingu.

- Liczba 2 oznacza ile odjechało samochodów.

- Oznacza to ile zostało samochodów na parkingu.

- Na parkingu zostało 6 samochodów.

V Podsumowanie

- Ile zadań matematycznych dzisiaj rozwiązaliśmy?

- Ile było zadań na dodawanie?

- Ile było zadań na odejmowanie?

- Czy jakieś zadanie sprawiło komuś jakiś problem?

- Jakie zadanie najbardziej się wam podobało?

- 3

-Na dodawanie były dwa zadania.

- Na odejmowanie było jedno zadanie.

Żadnemu dziecku zadania nie sprawiły problemu z ich rozwiązywaniu.

- Zadanie z piłkami futbolowymi.