Scenariusz zajęć korekcyjno - kompensacyjnych
z dzieckiem leworęcznym.
Temat: Usprawnianie motoryki rąk ze zwróceniem uwagi na rękę lewą.
Cele ogólne:
usprawnianie dużych grup mięśni ramienia i przedramienia oraz koordynacji wzrokowo - ruchowej,
usprawnianie małych grup mięśni dłoni i palców oraz koordynacji wzrokowo - ruchowej.
Cele szczegółowe:
ma orientację w schemacie własnego ciała,
ujmuje kierunki w zależności od własnej pozycji,
zna stosunki przestrzenne między przedmiotami,
zna system pojęć przestrzennych.
Przebieg zajęć:
Ćwiczenia usprawniające duże grupy mięśni ramienia i przedramienia oraz koordynację wzrokowo - ruchową.
Zabawy z elementami płynnych ruchów obu ramion:
Przylot i odlot ptaków.
Drzewa na wietrze.
Drwal rąbie drzewo.
Pranie.
Zabawy z elementami rytmicznych ruchów zmiennych obu ramion:
Pranie i prasowanie.
Gotowanie obiadu (wałkowanie ciasta, ubijanie piany).
Podbijanie balonu.
Wyścigi rąk.
Dziecko otrzymuje kartkę papieru z bloku rysunkowego podzieloną pionową na dwie równe części oraz dwa kolorowe ołówki.
Wyścigi do środka kartki:
Wyścigi od środka:
Lewa ręka szybciej od prawej:
Zabawy te można prowadzić przy tablicy z użyciem kolorowej kredy.
Rzucanie woreczków do celu.
Stosujemy różnorodne usytuowanie celu w przestrzeni, stopniowo zwiększamy odległość od celu, rzuty prawą i lewą ręką.
Ćwiczenia usprawniające małe grupy mięśniowe dłoni i palców oraz koordynację wzrokowo - ruchową.
Zabawy usprawniające końce palców:
Gra na fortepianie.
Zabawa w deszcz.
Zabawa w pisanie na maszynie.
Kroczenie owada.
Malowanie:
Malowanie palcami (dziecko otrzymuje kolorowe farby, arkusz papieru, naczynie z wodą, ściereczkę).
Malowanie suchym palcem (płaszczyzna kartki zamalowana farbą klejową, dziecko rysuje palcem różne kształty).
Malowanie dużych, konturowych rysunków od prostych figur do przedmiotów.
Lepienie z plasteliny:
Zagniatanie plasteliny i zapełnianie nią powierzchni koła, kwadratu, trójkąta, prostokąta.
Wałkowanie cienkich wałeczków i obwodzenie nimi figur geometrycznych, przedmiotów o prostych kształtach, np.: kontur jabłka, gruszki, liścia,, itp.
Toczenie kuleczek z plasteliny i wykonanie z nich różnorodnych kompozycji.
Rysowanie przy pomocy szablonu:
Odrysowywanie od zewnątrz szablonów pojedynczych przedmiotów i tworzenie kompozycji.
Rysowanie:
Kalkowanie rysunków prostych i złożonych.
Kopiowanie.
Ćwiczenia rozwijające orientację przestrzenną.
Orly na śniegu (dziecko leży na wznak na podłodze rękami ułożonymi wzdłuż ciała i ze złączonymi nogami):
Jednoczesne rozsuwanie nóg i rąk oraz jednoczesne zsuwanie wykonywane rytmicznie.
Przesuwanie:
prawej nogi,
lewej nogi,
prawej ręki,
lewej ręki,
prawej nogi i prawej ręki,
lewej nogi i lewej ręki,
prawej nogi i lewej ręki,
lewej nogi i prawej ręki.
Dyktando rysunkowe (dziecko otrzymuje kartkę papieru, ołówek lub mazak - nauczyciel dyktuje polecenia, a dziecko rysuje), np.:
Na samym środku kartki narysuj domek.
Z lewej strony domku narysuj płotek.
Za płotkiem narysuj słoneczniki.
Z prawej strony domku narysuj drzewa.
Obok drzewa narysuj budę dla psa.
Przy budzie narysuj psa.
Na samej górze kartki narysuj słonko.
Teraz pokoloruj rysunek.
Zabawa w ruch drogowy:
Dziecko otrzymuje kartkę papieru podzieloną linią poziomą na dwie połowy, stemple pojazdów samochodowych.
Na polecenie wyszukuje odpowiednie pojazdy i stempluje według polecenia, np.: samochód ciężarowy jedzie w lewą stronę, autobus wyprzedza samo chow ciężarowy, za samochodem ciężarowym jedzie cysterna.
Po lewej, czy prawej stronie?
Dziecko siedzi na krześle, prowadzący wymienia przedmioty znajdujące się w pomieszczeniu, a dziecko ma powiedzieć, czy są one po jego stronie prawej, czy lewej.
3