SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 6 -LETNICH.
TEMAT: „Dzieci i góra” -próba podjęcia samodzielnej decyzji w sytuacji problemowej.
CELE OGÓLNE:
- stwarzanie sytuacji zachęcających do swobodnych wypowiedzi
- aktywizowanie myślenia
- wyciąganie wniosków
- odczytywanie związków przyczynowo- skutkowych
- zachęcanie do podejmowania prób rozwiązania problemu
- wiara we własne możliwości w pokonywaniu problemów.
CELE OPERACYJNE:
DZIECKO:
- umie formułować wypowiedzi
- rozumie związki przyczynowo- skutkowe w opowiadaniu
- rozpoznaje uczucia i nazywa je
- uważnie słucha, przestrzega zawartych umów
- prawidłowo odczytuje wyrazy z bingo
- potrafi współpracować w zespole
METODY: słowne, aktywizujące, przekazu wiedzy.
POMOCE: góra, sylweta słońca, kartoniki z wyrazami i sylabami, kolorowe bibuły, magnetofon, kaseta z nagraniem, gazety, szary papier, bingo- karty i kartoniki, materiał do pracy plastycznej, instrumenty.
LITERATURA: `Edukacja przez dramę” K.Pankowska
„Grupa bawi się i pracuje” D.Branders, H. Philips.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Zabawa integracyjna„Domino całusów”. Zabawa polega na posłaniu całusa każdemu poprzedniemu i kolejnemu uczestnikowi zajęcia. ( dzieci stoją w kole).
Dzieci siadają na dywanie słuchając z zamkniętymi oczyma muzyki o charakterystycznych cechach grozy. Po wysłuchaniu rozmawiają o tej muzyce- rozmowa kierowana, wypowiedzi dzieci.
Opowiadanie nauczycielki:
W pewnych miejscu na końcu świata znajdowała się dolina Smutku i Ciemności, w której ludzie nawet w środku lata nie mogli się rozgrzać. Przyczyną tego była wielka góra, która nie przepuszczała ani światła ani ciepła. Cały czas zasłaniała słońce. Mieszkańcy doliny marzyli o tym aby zobaczyć słońce, aby wejść na szczyt góry. Jednak nikt nie odważył się zbliżyć do stromych zboczy, gdyż góra wydawała jakieś złowrogie pomruki. Wszyscy chodzili smutni i przygnębieni.
-Dzieci wykonują pracę plastyczną przedstawiającą dolinę Smutku i Ciemności,
po czym nauczycielka zawiesza prace obok makiety góry, po czym prezentuje dalszy ciąg opowiadania.
Pewnego dnia w tej miejscowości urodziły się bliźniaki, którym nadano imiona Tomek i Magda. Ich przyjście na świat zmieniło los wszystkich mieszkańców, ponieważ kiedy dorośli nabrali przekonania, że warto spróbować wejść na tę górę. Gdy mieszkańcy dowiedzieli się o tym mówili im, że …..( wypowiedzi dzieci). Dzieci postanowiły jednak wyruszyć w drogę. Na początku szły wolno, trochę ze strachem, aż stanęły przed wielką górą. Zaczęły wspinać się pod górę i okazało się, że choć droga jest trudna ale możliwa do przebycia. Kiedy stanęli na szczycie góry oniemieli ze zdziwienia, gdyż okazało się, że te groźne pomruki
jakie słyszeli z dołu to odgłosy górskiej, rwącej rzeki. Zaczęli się śmiać, ale w pewnym momencie oniemieli na widok co ujrzeli. Chwycili się za ręce i przeskoczyli po kamieniach na drugi brzeg rzeki. Zaśmiali się radośnie, gdyż ujrzeli to o czym marzyli całe życie. Na własne oczy zobaczyli gorące..,. (słońce)
i skąpaną w słońcu krainę piękniejszą niż najpiękniejszy sen. Co oni tam mogli zobaczyć? …( wypowiedzi dzieci). Postanowili wrócić i opowiedzieć o tym mieszkańcom doliny. Kiedy wszyscy przenieśli się na drugą stronę góry zbudowali nowe miasto , którego herbem miało być to o czym tyle lat marzyli - słońce. ( czytanie wyrazów występujących w opowiadaniu).
- Dzieci wykonują Rakietę Radości na cześć mieszkańców i odtańcowują Taniec Radości- dzieci biorą różne instrumenty, grają i tańczą radośnie.
Zagadka `Ognista kula świeci na niebie, ogrzewa zwierzęta, rośliny i ciebie”- po odgadnięciu zagadki na dywanie zostaje rozłożone koło symbolizujące słońce, dzieci wybierają paski z kolorowej bibuły i układają z nich promienie słoneczne symbolizujące radość i uśmiech.
Zabawa „Bez słów”- wybrana osoba z kręgu wyraża gniew, radość, złość, zdenerwowanie, smutek gestykulacją, mimiką twarzy z drugą wybraną przez siebie osobą.
Bingo- przeczytanie pokazanych przez nauczycielkę wyrazów i odszukiwanie ich w kartach (zabawa w parach).
Praca przy stolikach - wykonanie pracy plastycznej prezentującej Miasto Radości za pomocą różnych technik i przywieszenie prac z drugiej strony makiety przedstawiającej górę. Przyklejenie podpisu - imię podzielone na sylaby.
Renata Kopek