Opracowała:
II rok POiR Gr.”C”
Konspekt zajęć świetlicowych
13.04.2011 r.
Liczba wychowanków: 10-15 osób
Wiek: 7-12 lat
Uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej Nr 3 we ….
I. Przygotowanie merytoryczne do zajęć
1. Rodzaj zajęć
- zajęcia plastyczne, rozwojowe
2. Temat zajęć
„Zawody naszych rodziców a nasze marzenia kim zostanę w przyszłości”
3. Technika – dowolna
4. Cele:
CEL GŁÓWNY
Poznanie zawodów rodziców i ludzi z otoczenia. Wzbogacanie czynnego słownictwa dziecka. Doskonalenie techniki czytania. Wdrażanie do wypowiadania się całym zdaniem. Budzenie szacunku do wykonywanej pracy. Kształcenie współodpowiedzialności w pracy grupowej.
CELE OPERACYJNE
Wychowanek:
Wymieni zawody swoich rodziców i wypowie się na temat ich wykonywanej pracy.
Opowie, czym zajmują się mieszkańcy miasta.
Potrafi przyporządkować narzędzia do pracownika, który będzie się nimi posługiwał.
Wyciągnie wnioski z wykonanego zadania w pracy grupowej.
Wypowie się w kilku zdaniach na podany temat.
Wypowie się na temat poszanowania pracy.
Umie współpracować z koleżanką, kolegą.
Potrafi słuchać innych.
5. Metody
poglądowa – pokaz, obserwacja,
słowna – rozmowa kierowana, pogadanka,
ćwiczeniowo-zadaniowa- praca z tekstem, gry i zabawy dydaktyczne
6.Forma pracy
prelekcje,
projekcje filmów,
zajęcia, obserwacje,
zajęcia praktyczne, konkursy
Wykonanie plac plastycznych
Gry planszowe.
Krzyżówki i łamigłówki.
7. Dobór środków dydaktycznych
Środki wizualne : plakaty, zdjęcia, rysunki dzieci, ilustracje, krzyżówka, treść zagadek, medaliony z nazwami zawodów tablice graficzne, ilustracje przedstawiające zawody
Środki audytywne : radio, płyty.
Środki audiowizualne : telewizor, płyta C D z nagraniem piosenki pt: „ Zawody”,
Środki manipulacyjne : przedmioty charakterystyczne dla różnych zawodów
8. Narzędzia i materiały:
- tektura, farby, kredki, blok rysunkowy, kubki, pędzelki, pastele
9. Wybór miejsca
- świetlica szkolna
10. Założony czas
- 90 minut
11. Wybór literatury
J. Stec: Zagadki dla najmłodszych. Kielecka Oficyna Wydawnicza, Kielce 1999.
II. Układ merytoryczno – metodyczny
L.P. | Wydzielone miejsce i czas ich realizacji |
Czynności wychowawcy | Czynności wychowanków | Uwagi o realizacji |
---|---|---|---|---|
1. | Część wstępna 0-5 min |
I. Przywitanie się prowadzącego z grupą II. Wprowadzenie do tematu zajęć. Wychowawca czyta wiersz (Zał. 1) , dzieci muszą odgadnąć jaki temat zostanie poruszony na zajęciach |
Wychowankowie odpowiadają: „Dzień Dobry Pani Magdo” Wszystkie dzieci uważnie słuchają wiersz i jednogłośnie odpowiadają, że tematem zajęć będzie bezpieczeństwo na drodze |
|
2. | Część główna – nauczająca 10- 70min |
I. Omówienie wiersza: rozmowa o zawodach rodziców. 1.Jakie zawody wykonują twoi rodzice? 2. Jakie jeszcze znacie inne zawody? 3. Jakie czynności wykonują ludzie? 4. Kim chciałbyś zostać w przyszłości i dlaczego? II. Słuchanie piosenki „Zawody”(Zał. 2) III. Pogadanka na temat kim chcieliby zostać w przyszłości. – Kim ty chciałbyś zostać? IV. Zabawa w zgadywanie. Nauczyciel czyta zagadki VI. Wywieszenie na tablicy krzyżówek tematycznych oraz ich rozwiązywanie (Zał. 4) |
Uczniowie rozmawiają Dzieci słuchają piosenki Wychowankowie odpowiadają na zadane przez nauczyciela pytania Uczniowie bezbłędnie odgadują zagadki zadane przez nauczyciela Wychowankowie zajmują się odgadywaniem haseł. |
|
3. | Część podsumowująca 0-10 min |
I. Nauczyciel zadaje kilka pytań: 1. O czym rozmawialiśmy na dzisiejszych zajęciach? II. Na koniec zająć wychowawca rozdaje każdemu dziecku rysunek z wybranymi przedstawicielami zawodów |
Dzieci zgłaszają się Każde dziecko wybiera sobie dowolny rysunek |
|
4. | Likwidacja zajęć 0-5 min |
Wychowawca zapowiada nowy temat kolejnych zajęć i prosi uczniów o posprzątanie stanowisk. | Wychowankowie sprzątają stoliki i żegnają się z wychowawcą |
ZAŁĄCZNIKI
Załącznik 1
Ciągle słyszę to pytanie,
gdy dorosnę-kim zostanę?
Na to mam odpowiedź jedną,
chcę przepiękną być królewną.
Rządzić, wszystkim rozkazywać,
gdzie posprzątać - pokazywać.
Mieć służących - tak ze sto!
By mi wszystko dobrze szło.
By mnie myły i czesały,
w piękne suknie ubierały.
Pysznościami mnie karmiły,
i na spacer wychodziły.
A ja jestem chłopak bystry!
Chciałbym ważnym być ministrem.
Móc decyzje podejmować,
i oświatą pokierować.
By nauki było mało,
by się lody dostawało-
tuż , po wejściu do przedszkola!
No i na co dzieciom szkoła?
Dzień na łące by spędzały,
z motylkami się ganiały,
i w kałużach się taplały,
złote liście z drzew zbierały.
Ja chcę zawód mieć poważny!
I dla ludzi bardzo ważny.
Chcę sumiennym być tatusiem,
opiekować się dzidziusiem.
Karmić, poić i przewijać,
przytulaniem czas umilać.
Śpiewać różne mu piosenki,
brać do parku na spacerki.
Oj , zawodów jest bez liku!
Zaraz siądę przy stoliku
i pomarzę jeszcze trochę...
Kim zostanę? Zaraz powiem...." G.Ś.
Załącznik 3
1. Krzyżówka.
Hasła:
1. Osoba, która czyści kominy.
2. Osoba, która gotuje w kuchni bądź restauracji.
3. Osoba, która naprawia buty.
4. Osoba, grająca w filmie lub teatrze.
5. Kobieta, demonstrująca stroje podczas pokazów.
6. Osoba, która zajmuje się rybołówstwem.
Krzyżówka z hasłem –PRACA
1.ZROBI CI GO PORTRECISTA
2.MOŻNA JE SPOTKAĆ W CZYSTEJ WODZIE
3.SIOSTRA EMILA
4.PŁACZESZ GDY JĄ OBIERASZ
5.POTRZEBNY DO ROBIENIA ZDJĘĆ
1 | P | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
2 | R | ||||||
3 | A | ||||||
4 | C | ||||||
5 | A |
Załącznik 4
Pani w białym stroju sprzedaje nam z półek buteleczki, tubki, torebki pigułek. (aptekarka)
Kto musi ściąć drzewo mechaniczną piłą, żeby na meble, listwy, desek wystarczyło? (drwal)
Kto to jest? Odgadnie chyba każde dziecko! Stoi przed orkiestrą. Wywija pałeczką. (dyrygent)
Kto nad głowami szczęka nożyczkami? Kiedy nie umiemy fryzury zrobić sami, tego pana odwiedzamy. (fryzjer)
To oni, w głębi ziemi, czarne zwalają bryły, żeby we wszystkich oknach jasne się światła paliły. (górnik)
Jaki zawód ma ten pan, co naprawia każdy kran. (hydraulik)
Ma biały fartuch - jak lekarz, ale nie leczy - wypieka. (piekarz)
Nosi biały czepek i biały fartuszek, ażebyś był zdrowy, czasem ukłuć może. (pielęgniarka)
Pani za sklepową ladą kupującego grzecznie wita. Tu odważy, tam domierzy towar dobry, tani, świeży. (sprzedawczyni)
Deska, młotek, zręczne ręce, zrobią mebli coraz więcej. (stolarz)
Kto pracuje w hełmie, pnie się po drabinie, kiedy syczy ogień i gdy woda płynie. (strażak)
Jak się nazywa taki lekarz, którego pacjent głośno szczeka. (weterynarz)
Mam dwie dzielne pomocnice, cienką igłę i nożyce. One kroją, ona zszywa. Powiedz jak się nazywam? (krawiec)
Ma biały fartuch jak lekarz, ale nie leczy – wypieka - piekarz
Wapno kielnią rzuca, cegłą spaja. Będzie dom gotowy na drogi rozstajach..-murarz
Spędza dzionek przy warsztacie, reperował buty tacie, a dla siostry mej, Adeli zrobił śliczne pantofelki.– szewc
Ktoś za zeszytem przegląda zeszyt, Choć jest zmęczony- jeszcze pracuje.
Gdy stawia piątkę, bardzo się cieszy. Przykro mu bardzo, gdy stawia dwóję.
Leczy wszystkich ludzi, odwiedza też chore dzieci.
Chodzi w białym fartuchu. Kto to jest? Czy wiecie?
Siedzi w samochodzie, trzyma kierownicę, wozi towary po kraju i przewozi za granicę.
Bardzo się trudzi- przynosi listy, paczki dla ludzi.
Spotkasz go w ogrodzie, gdzie pracuje co dzień Dba o klomby i rabatki, kocha rośliny i kwiatki.
Na połów wyrusza daleko, Cieszy się, gdy wraca z pełną siecią.
Jaki zawód wykonuje pan, który obiad gotuje nam? (KUCHARZ)
Cóż to za człowiek powiedzcie kochani maluje obrazy, chodzi z paletami. (MALARZ)
Kto ma na półkach książek bez liku? I dba o książki i czytelników? (BIBLIOTEKARZ)
Przez dzień cały w ciągłym trudzie, wciąż pracuje dla nas dzielnie. Znają go też wszyscy ludzie I szanują jego kielnię. (MURARZ)
Przebył śmiało wszerz i wzdłuż oceany, wiele mórz. On na mostku służby miewa No i szanty chętnie śpiewa. (MARYNARZ)