Gimnazjum nr 58 im. Jana Nowaka- Jeziorańskiego w Poznaniu
Pieczęć szkoły podpis opiekuna praktyk
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Konspekt lekcji chemii |
---|
Imię i nazwisko |
Klasa |
Data |
Temat |
Cele lekcji:
Cel główny:
Uczeń opisuje właściwości substancji i wyjaśnia przebieg prostych procesów chemicznych, projektuje i przeprowadza proste doświadczenia chemiczne.
Cele operacyjne lekcji
Uczeń zna:
Budowę wodorotlenków,
Sposób nazewnictwa wodorotlenków,
Ogólny wzór wodorotlenków,
Metody otrzymywania wodorotlenków metali lekkich :
metal aktywny + woda → wodorotlenek metalu lekkiego + wodór↑
tlenek metalu aktywnego + woda → wodorotlenek metalu lekkiego
Zasady korzystania z tablicy rozpuszczalności soli i wodorotlenków
Metodę otrzymywania metali ciężkich:
sól1 + wodorotlenek 1 → sól2 + wodorotlenek2↓
Uczeń umie:
Ustalić wzór sumaryczny wodorotlenku na podstawie nazwy
Napisać równania reakcji otrzymywania wodorotlenków lekkich poznanymi sposobami,
Korzystać z tablicy rozpuszczalności soli i wodorotlenków
Napisać równania reakcji otrzymywania wodorotlenków metali ciężkich
Sformułować obserwacje i wnioski na podstawie przeprowadzonych doświadczeń.
Metody nauczania:
Metoda wiodąca:
Słowna – dyskusja, wykład
Praktyczna – pokaz
Metoda wspomagająca
Praktyczna – ćwiczenia przedmiotowe
Formy pracy
Praca samodzielna ucznia
Pomoce dydaktyczne:
karty pracy dla uczniów ze schematami doświadczeń i ćwiczeniami,
podręcznik: Chemia 2 Wydawnictwo OPERON, zbiór zadań z chemii Wydawnictwo OPERON
sprzęt laboratoryjny: zestaw do badania przewodnictwa prądu, zlewki,
odczynniki chemiczne: chlorek miedzi (II) CuCl2, chlorek żelaza (III)FeCl3,, wodorotlenek sodu NaOH.
Ogólny plan lekcji z uwzględnieniem czasu
Wstęp: 5 min.
Część nawiązująca 5 min.
Część właściwa 30 min.
Rekapitulacja, zadanie zadania domowego: 5 min.
Przebieg lekcji:
Wstęp:
Sprawdzenie obecności, przypomnienie wiadomości potrzebnych do lekcji i nawiązanie do nowego tematu.
N: Proszę o napisanie ogólnego wzoru wodorotlenków.
Nauczyciel wybiera ucznia, który zapisuje wzory sumaryczne podanych wodorotlenków.
Ogólny wzór wodorotlenków- M(OH)n
N: Proszę podać przykładowe wodorotlenki metali z i ich wzory sumaryczne.
U: Wodorotlenek wapnia Ca(OH)2, wodorotlenek litu LiOH , wodorotlenek strontu Sr(OH)2, wodorotlenek magnezu Mg(OH)2.
Część nawiązująca
N: Proszę przypomnieć, jakie dwie metody otrzymywanie wodorotlenków metali już poznaliście.
U: Pierwszą metodą otrzymywanie wodorotlenków była reakcja tlenków metali aktywnych z wodą. Druga metoda otrzymywania wodorotlenków to reakcja metali aktywnych z wodą.
N: Czy wodorotlenek metalu jest jedynym produktem obu poznanych reakcji?
U: Nie, w reakcji metalu lekkiego z wodą drugim produktem jest wodór.
Część właściwa
N: Na dzisiejszej lekcji będziemy mówić o otrzymywaniu wodorotlenków metali ciężkich,
czyli wodorotlenków metali pozostałych grup układu okresowego pierwiastków chemicznych.
Do takich wodorotlenków zaliczamy np. wodorotlenek miedzi (II) oraz wodorotlenek żelaza (III).
Proszę napisać temat lekcji- „Otrzymywanie wodorotlenków metali ciężkich”.
W celu stwierdzenia, czy otrzymywany wodorotlenek strąca się w postaci osadu, czy pozostaje w roztworze wodnym w postaci jonów korzystać będziemy z tablicy rozpuszczalności soli i wodorotlenków
Chcąc skorzystać z tabeli rozpuszczalności wodorotlenków i soli musimy odszukać anion i kation, z którego składa się szukany związek, a następnie odczytać symbol graficzny, który znajduje się na przecięciu wiersza i kolumny. Znajdujemy go pod tabelką i odczytujemy, czy dany związek chemiczny jest rozpuszczalny czy nierozpuszczalny w wodzie.
Nauczyciel rozdaje karty pracy ze schematami do wykonywanych doświadczeń.
DOŚWIADCZENIE 1
„Otrzymywanie wodorotlenku miedzi(II)”
Opis wykonywanego doświadczenia:
Do probówki wlej kilka cm3 wodnego roztworu chlorku miedzi (II), po czym dodaj kilka cm3 wodnego roztworu wodorotlenku sodu.
Wodorotlenek sodu NaOH
chlorek miedzi (II) CuCl2
Nauczyciel prosi o napisanie obserwacji i wniosków na kartach pracy i kieruje pytania do całej klasy:
N: Co zaobserwowaliście?
U: W wyniku zajścia reakcji powstaje niebieski galaretowaty osad
N:Jakie wnioski możemy wyciągnąć na podstawie podanych obserwacji?
U: Chlorek miedzi (II) reaguje z wodorotlenkiem sodu dając nową substancję.
N:Jak myślicie, jaka nowa substancja powstała? Proszę spojrzeć na tablicę rozpuszczalności wodorotlenków i soli. Jaki znak graficzny odczytamy patrząc na anion wodorotlenowy i dwudodatni kation miedzi?
U: Znajduje się tam symbol wskazujący na otrzymanie osadu. Strąconym osadem jest wodorotlenek miedzi (II).
N:Bardzo dobrze. Proszę napisać równanie zachodzącej reakcji chemicznej
Nauczyciel wybiera ucznia, który pisze równanie reakcji chemicznej.
U: CuCl2 + 2NaOH Cu(OH)2 + 2NaCl
DOŚWIADCZENIE 2 Otrzymywanie wodorotlenku żelaza (III)
Opis wykonywanego doświadczenia:
Do probówki wlej kilka cm3 wodnego roztworu chlorku żelaza (III) , po czym dodaj kilka cm3 wodnego roztworu wodorotlenku sodu.
Wodorotlenek sodu NaOH
chlorek żelaza (III) FeCl3
Nauczyciel prosi o napisanie obserwacji i wniosków na kartach pracy i kieruje pytania do całej klasy:
N: Co zaobserwowaliście?
U: W wyniku przebiegu reakcji powstaje brązowy galaretowaty osad.
N:Jakie wnioski możemy wyciągnąć na podstawie podanych obserwacji?
U: Chlorek żelaza (III) reaguje z wodorotlenkiem sodu dając nową substancję.
N:Jak myślicie jaka nowa substancja powstała? Proszę spojrzeć na tablicę rozpuszczalności wodorotlenków i soli. Jaki znak graficzny odczytamy patrząc na przecięcie anionu wodorotlenowego i trójdodatniego kationu żelaza?
U: Powstaje brązowy osad trudno rozpuszczalnego wodorotlenku żelaza (III).
N:Bardzo dobrze. Proszę napisać równanie zachodzącej reakcji.
Nauczyciel wybiera ucznia, który zapisuje.
FeCl3 + 3NaOH Fe(OH)3 +3NaCl
N:Poznaliśmy dzisiaj metodę otrzymywania metali ciężkich. Wodorotlenki te strącają się w postaci osadów.
Ogólny schemat otrzymywania wodorotlenków metali ciężki możemy napisać następująco:
sól1 + wodorotlenek metalu lekkiego → sól2 + wodorotlenek metalu ciężkiego ↓
Musimy pamiętać, że użyty wodorotlenek metalu lekkiego, jak również sól metalu ciężkiego muszą być dobrze rozpuszczalne w wodzie. W wyniku reakcji musi powstać osad, drugi produkt musi być dobrze rozpuszczalny w wodzie.
N: Dla utrwalenia zdobytych informacji przejdźmy do zadań.
Zadania – karta pracy ucznia
Zadanie 1
Korzystając z tablicy rozpuszczalności soli i wodorotlenków zaproponuj, jakie sole metali ciężkich użyjesz, aby wytrącić osad wodorotlenku cynku i wodorotlenku chromu (III).
Napisz równania proponowanych reakcji strąceniowych
Odpowiedź
ZnCl2 +2 LiOH → Zn(OH)2 ↓+2 LiCl
CrBr3 +3 KOH → Cr(OH)3 ↓+3 KBr
Zadanie 2
Z podanych tlenków metali wybierz te, które w reakcji z wodą utworzą wodorotlenek
K2O, CuO, FeO, Fe2O3, BaO, Li2O, ZnO. Napisz równania zachodzących reakcji.
Odpowiedź
K2O + H2O →2KOH
BaO + H2O → Ba(OH)2
Li2O + H2O →2LiOH
Zadanie 3 Zaproponuj metodę otrzymania wodorotlenku potasu oraz wodorotlenku niklu (II).
Odpowiedź
2K + 2H2O 2KOH + H2
NiCl2 + 2NaOH Ni(OH)2 + 2NaCl
Zadanie 4
Dokończ równania reakcji:
MgO + H2O
CdCl2 + NaOH
Odpowiedź
MgO + H2O Mg(OH)2
CdCl2 + 2NaOH Cd(OH)2 + 2NaCl
Rekapitulacja:
Nauczyciel podsumowuje lekcje:
N: Wskaż miejsce występowania w układzie okresowym pierwiastków chemicznych metale lekkie i ciężkie?
U:Metale lekkie to metale I i II grupy układu okresowego pierwiastków chemicznych oprócz berylu, natomiast metale ciężkie to metale należące do grup od III do XII.
N: W jakiej reakcji możemy otrzymać wodorotlenki metali ciężkich.
U:W reakcji wodorotlenku metalu lekkiego dobrze rozpuszczalnego w wodzie z solą metalu ciężkiego dobrze rozpuszczalną w wodzie.
Treść zadania domowego:
Zadanie 1
Proszę dokończyć równania reakcji:
A) MnCl2 + NaOH
B ) FeCl2 + KOH
C ) CdBr2 + NaOH
Odpowiedzi:
A ) MnCl2 + 2NaOH Mn(OH)2 + 2NaCl
B ) FeCl2 + 2KOH Fe(OH)2 + 2KCl
C ) CdBr2 + 2NaOH Cd(OH)2 + 2NaBr
Zadanie 2
Zaproponuj metodę otrzymywania wodorotlenku manganu (II) oraz wodorotlenku cynku.
Odpowiedź
MnBr2 + 2NaOH Mn(OH)2 + 2NaBr
ZnCl2 + 2KOH Zn(OH)2 +2KCl
Załączniki:
Karta pracy ucznia.