Scenariusz zajęć
Grupa: 3-4 latki
Dzień: 08. 09. 2008
Temat tygodnia: Jestem przedszkolakiem
Temat dnia: Co można robić w przedszkolu?
Zapis w dzienniku:
Zabawy wg zainteresowań dzieci – wdrażanie do wspólnej zabawy i integracji z rówieśnikami. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Hop - bęc”. Piosenka „Jestem sobie przedszkolaczek” – zapoznanie z tekstem i melodią. Wiersz Cz. Janczarskiego „Naprawimy misia” – zapoznanie ze skutkami niewłaściwego obchodzenia się z zabawkami, pokazanie miejsc podatnych na uszkodzenia. Zestaw zabaw ruchowych z zastosowaniem metody opowieści ruchowej „Spotkanie zabawek w przedszkolu” nr 2 wg K. Wlaźnik. Ćwiczenie graficzne „Muszle” – rysowanie po śladzie, kształtowanie koordynacji oko – ręka. Zabawa ruchowa z elementem biegu „Pociąg”. Zabawy dowolne w sali – wdrażanie do aktywnej zabawy.
Cel główny: Wdrażanie do odpowiedniego traktowania zabawek
Cele operacyjne:
Dziecko:
bierze aktywny udział w zajęciach,
uważnie słucha nauczyciela,
bierze udział w opowieści ruchowej
potrafi zaśpiewać piosenkę z nauczycielem,
uważnie słucha wiersza,
potrafi podać skutki niewłaściwego obchodzenia się z zabawkami,
potrafi rysować po śladzie.
Metody:
Słowna: rozmowa
Czynna: praktycznego działania
Eksponująca: piosenka
Formy:
Zbiorowa
Indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne:
Tamburyno, tekst wiersza, pluszowy miś, płyta z piosenką, karty pracy, przybory plastyczne
Przebieg zajęć:
Zabawa ruchowa z elementem skoku „Hop - bęc” – dziecko na dźwięk tamburyna biega po sali. Na hasło „hop” wykonuje podskok, na hasło „bęc” kuca, a na hasło „stój” staje w bezruchu.
Mycie rąk
Śniadanie – przypomnienie zasad odpowiedniego zachowania przy stole
Zabawy dowolne:
Układanki,
Kolorowanki,
Gry
Zajęcia dydaktyczne:
Nauka piosenki „Jestem sobie przedszkolaczek”:
Jestem sobie przedszkolaczek,
Nie grymaszę i nie płaczę,
Na bębenku sobie gram
Ram tam tam, ram tam tam.
Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.
Kto jest beksą i mazgajem,
Ten się do nas nie nadaje,
Niechaj w domu siedzi sam,
Ram tam tam, ram tam tam.
Mamy klocki, kredki, farby,
- to są nasze wspólne skarby.
Bardzo dobrze tutaj mam,
Ram tam tam, ram tam tam
Nauczyciel czyta wiersz Cz. Janczarskiego „Naprawimy misia”, a dzieci uważnie słuchają. Następnie zadaje dzieciom pytania:
Dlaczego nie wolno niszczyć zabawek?
W jaki sposób można popsuć zabawkę?
Co może się popsuć?
Zestaw zabaw ruchowych z zastosowaniem metody opowieści ruchowej „Spotkanie zabawek w przedszkolu” nr 2:
Ala miała wiele zabawek. Najbardziej lubiła małego pajacyka, który nawet lekko dotknięty zaczynał skakać (dzieci skaczą jak pajacyki).
Pajacyk nie zawsze był wesoły, zdarzało się, że się zdenerwował (dzieci pokazują maksymalnie ściągnięte usta), a potem na ogół był smutny (dzieci łączą wargi i opuszczają kąciki ust w dół) albo obrażony (dzieci wywijają dolną wargę).
Pewnego dnia Ala wzięła pajacyka do przedszkola. Gdy weszli do Sali, pochyliła się nad Olą i pajacyk, który był w jej kieszonce, wypadł na podłogę (dzieci wykonują ruchy pajacyka leżąc na podłodze). Ala pobiegła z Olą do kącika lalek i nie zauważyła, że pajacyk wypadł jej z kieszonki.
Inne zabawki zauważyły pajacyka i zaczęły się z nim bawić. Pajacyk naśladował ruchy lalki (dzieci chodzą, nie zginając nóg w kolanach), podskakiwał jak piłeczka (dzieci skaczą obunóż w miejscu), chodził jak miś (dzieci naśladują ruchy dużego, ciężkiego niedźwiedzia).
Nagle czyjeś ręce podniosły go do góry – to Ala! Pajacyk zaczął podskakiwać w jej rękach z radości (dzieci naśladują skoki pajaca).
Ćwiczenie graficzne „Muszle” – dzieci otrzymują kartki z wykropkowanymi wzorami muszelek. Zadaniem ich jest tak manewrować ręką by połączyć kropki.
Zabawa ruchowa z elementem biegu „Pociąg” – dzieci ustawiają się jedno za drugim trzymając się za ramiona i tworząc wagoniki i idą za nauczycielem w rytm muzyki. Pociąg po pewnym czasie przyspiesza.
Zabawy dowolne:
Układanki,
Gry,
Kolorowanki.
Mycie rąk – utrwalenie kolejnych etapów mycia
Obiad – nauczyciel zachęca dzieci, by zjadły one całą swoją porcję.