Konspekt z lekcji języka polskiego
Aneta Baranowska 15 12. 2011 r.
Klasa IV b
Temat: Jak wyrazy łączą się w zdania?
Czas realizacji: 45 minut
I Cele:
Ogólne
kształcenie nawyku budowania poprawnych zdań pod względem formy i treści, czyli poprawności gramatycznej i znaczeniowej;
Szczegółowe:
Uczeń:
zna pojęcia: związek główny, związki poboczne, wyraz określany, wyraz określający
wyróżnia podmiot i orzeczenie spośród innych wyrazów
wypisuje związki wyrazowe ze zdań pojedynczych
sporządza wykres zdania pojedynczego
II Metody:
podająca: pogadanka
praktyczna: ćwiczenia
III Formy pracy:
jednostkowa
zbiorowa
IV Środki dydaktyczne:
Zeszyt ćwiczeń, Język polski 4. Nauka o języku, D. Chwastniewska, D. Różek, A. Gorzałczyńska – Mróz, M. Szulc, A. Piechnik – Kaszuba.
V Przebieg lekcji:
Wprowadzenie
Powitanie uczniów.
Sprawdzenie obecności.
Sprawdzenie pracy domowej.
Nauczyciel zapisuje na tablicy zdanie: Mała Hania ładnie śpiewa.
Jak nazwaliśmy tę wypowiedź i dlaczego? (Odpowiedź: zdanie, posiada orzeczenie)
Co to jest podmiot?
Co to jest orzeczenie?
Czy to jest zdanie pojedyncze, czy złożone? (Odpowiedź: pojedyncze)
Zapisanie tematu lekcji: „Jak wyrazy łączą się w zdanie?”.
Nauczyciel tłumaczy uczniom, że związek główny to podmiot i orzeczenie, zaś związek wyrazowy to wyraz nadrzędny (określany) i wyraz podrzędny(określający). Dzieci sporządzają na zielono notatkę:
(związek główny = podmiot + orzeczenie)
(związek wyrazów = wyraz nadrzędny (określany)+ wyraz podrzędny (określający))
Nauczyciel na tablicy omawia zdanie pojedyncze zapisane na tablicy.
Mała Hania ładnie śpiewa.
Hania(podmiot) ---co robi?---> śpiewa (orzeczenie)
Hania <--- kto? ---- śpiewa
Co wiemy na temat Hani? (Odpowiedź: Wiemy, że jest mała)
Hania---jaka?----> mała
Który wyraz jest określany, a który jest określający? (Hania określany, mała określający).
Nauczyciel tłumaczy, że związek główny to podmiot + orzeczenie
Nauczyciel prosi uczniów o wytypowanie podmiotu i orzeczenia (Hania to podmiot, śpiewa to orzeczenie).
Nauczyciel tłumaczy uczniom:
Hania (wyraz nadrzędny) <---jaka?--- mała (wyraz podrzędny)
Strzałka idzie w stronę wyrazu nadrzędnego
Nauczyciel porównuje to do zależności w szkole: Dyrektor <- nauczyciele <-uczniowie
Nauczyciel wyjaśnia, że związek wyrazów w zdaniu możemy przedstawić
na wykresie.
np.
Hania <---> śpiewa
^ ^
|jaka? |jak?
mała ładnie
Dzieci przepisują notatkę i podkreślają podmiot i orzeczenie.
Nauczyciel ponownie pyta uczniów:
Które wyrazy są nadrzędne? (Odpowiedź: Hania, śpiewa)
Które wyrazy są określające? (Odpowiedź: mała, ładnie)
Uczniowie rozwiązują polecenie 1 na stronie 28 w zeszycie ćwiczeń. I wskazują związek główny.
(Treść polecenia: Z podanego zdania wypisz odpowiednie wyrazy).
Uczniowie rozwiązują polecenie 2 ze strony 29 w zeszycie ćwiczeń.
(Treść polecenia: Wypisz związki wyrazów występujące w podanych zdaniach. W związkach tych podkreśl wyrazy nadrzędne).
Uczniowie rozwiązują polecenie 3 ze strony 29 w zeszycie ćwiczeń.
(Treść polecenia: Uzupełnij związki wyrazów. Podkreśl wyrazy podrzędne).
Uczniowie rozwiązują polecenie 5 ze strony 30 w zeszycie ćwiczeń.
(Treść polecenia: Z podanych wyrazów ułóż poprawne zdanie. Wypisz związki wyrazów i zadaj odpowiednie pytania).
Uczniowie rozwiązują polecenie 7 ze strony 31 w zeszycie ćwiczeń.
(Treść polecenia: Wyróżnione wyrazy podrzędne są zbyt daleko od wyrazów nadrzędnych. Popraw zdania, tak aby były naturalniejsze).
Uczniowie rozwiązują polecenie 9 ze strony 32 w zeszycie ćwiczeń.
(Treść polecenia: Uzupełnij związki wyrazów u wykresy zdań).
Uczniowie rozwiązują polecenie 10 ze strony 33 w zeszycie ćwiczeń.
(Treść polecenia: Uzupełnij wykres samodzielnie dobranymi wyrazami, które odpowiadają na podane pytania. Zapisz utworzone zdanie).
Nauczyciel zadaje pracę domową: Uzupełnij ćwiczenie 4, 6, 8 i 11 w zeszycie ćwiczeń.