KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Kto mieszka w lesie? – rozmowa na podstawie ilustracji.
Data: 22.10.2012r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
rozwijanie aktywności twórczej,
poznanie zwierząt leśnych i rozpoznawanie ich na podstawie opisu i dźwięki jakie wydają.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
zna leśne zwierzęta i potrafi je nazwać,
naśladują zachowanie i odgłosy zwierząt leśnych,
ćwiczy koncentrację,
poszerza słownictwo,
ilustruje ruchem treść opowiadania.
Metody:
słowna - rozmowa kierowana, opowiadania, rozwiązywania zagadek,
oglądowa - obserwacja,
twórcza - opowieści ruchowej J.G. Thulina.
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
odtwarzacz CD, płyta CD – Odgłosy lasu, ilustracja jesiennego lasu i zwierząt w nim żyjących, opowieść ruchowa Jesienny dzień.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Jesienny dzień – opowieść ruchowa.
Nauczyciel mówi do dzieci: Dziś wybierzemy się do lasu na grzyby. Będziemy pokazywać to, co zdarzyło się w lesie. Możecie obserwować mnie, możecie też sami wymyślić, jak pokazać wysokie drzewo (nauczyciel pokazuje) albo siedzące na gałęzi ptaki. Pamiętajcie, że każdy może pokazać to w inny sposób i każdy sposób jest dobry. Zaczynamy! Nauczyciel włącza Odgłosy lasu.
W piękny jesienny dzień, gdy na niebie świeciło złote słońce, dzieci wybrały się do lasu na grzyby. Miały ze sobą koszyki. W lesie rosło bardzo dużo wysokich drzew, ale pomiędzy nimi widać było niskie drzewa. Wiał delikatny wiatr, który poruszał gałązkami. Siedziały na nich ptaki. Gdy usłyszały dzieci, przestraszyły się i odfrunęły. Dzieci wędrowały, aż napotkały na leśnej polanie dużo grzybków – borowików. Dzieci pochyliły się i zebrały grzybki do koszyków. Nagle na niebie pojawiły się chmurki, z których zaczął padać drobny deszcz, więc dzieci schowały się pod drzewkami, ale wiatr stawał się silniejszy. Dzieci postanowiły pobiec do domu. Zabrały koszyki i biegły, przeskakując kałuże, które utworzyły się na drodze. Wiatr wiał coraz mocniej, tak że ciężko im było iść, ale dom był już niedaleko. Kiedy udało im się w końcu dotrzeć do drzwi, okazało się że wiatr rozdmuchał ciemne chmury i na niebie znów zaświeciło słońce. Dzieci uśmiechnęły się i zaczęły liczyć grzybki w swoich koszykach.
II Realizacja założonych celów
Nauczyciel pokazuje ilustrację jesiennego lasu. Mówi do dzieci: Gdybyście jeszcze raz wybrali się do lasu, jaki zwierzęta moglibyście spotkać? Przyjrzyjcie się uważnie obrazkowi. Nauczyciel czeka chwilę i mówi: Kto potrafi wskazać … lisa? …wilka? …dzika? ….zająca…? dzięcioła? … sarnę? Czy wiesz jaki dźwięk wydaje… sowa?.... wilk? …dzik?
Jakim jesteś zwierzątkiem? – odtworzenie ruchem lub gestem zachowań zwierząt leśnych.
Dziecko pokazuje, jak według niego zachowuje się wybrane zwierzę, np. lis – skrada się na palcach, wilk – szuka tropu z nosem przy podłodze, dzięcioł – stuka, sarna – pasie się, itd. Każde dziecko może pokazać inaczej. Następnie chętne dziecko pokazuje wybrane zwierzę, reszta grupy odgaduje kogo ono naśladuje.
Nauczyciel podaje kilka faktów o ww. zwierzętach, również dzieci mogą zadawać pytania. Następnie nauczyciel zadaje pytania: Które zwierzę ma brązowe pióra, świetny wzrok i słuch i poluje w nocy? Które zwierze żywi się owadami wydobytymi z pnia drzewa? itd.
III Podsumowanie zajęć
Cukierek albo Psikus (Knock knock, trick or treat?) – wspólne śpiewanie, przygotowanie do Halloween.
Knock knock, trick or treat?
Who are you? I'm a ghost. I'm a little ghost.
Knock knock, trick or treat?
Who are you? I'm a ghost. I'm a little ghost.
Knock knock, trick or treat? Who are you?
I'm a cowboy. I'm a little cowboy.
Knock knock, trick or treat?
Who are you? I'm a cowboy. I'm a little cowboy.
Knock knock, trick or treat? Who are you?
I'm a witch. I'm a little witch.
Knock knock, trick or treat? Who are you?
I'm a witch. I'm a little witch.
Knock knock, trick or treat? Who are you?
I'm a monster. I'm a little monster.
Knock knock, trick or treat?
Who are you? I'm a monster. I'm a little monster.
Knock knock, trick or treat? Who are you?
I'm a ballerina. A little ballerina.
Knock knock, trick or treat?
Who are you? I'm a ballerina. A little ballerina.
Knock knock, trick or treat? Who are you?
I'm a pirate. I'm a little pirate.
Knock knock, trick or treat?
Who are you? I'm a pirate. I'm a little pirate.
Knock knock, trick or treat?
Happy Halloween. Happy Halloween. x2