4SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II

2 SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE II

DATA : 26.03.2012

AUTORKA: JOANNA SIEŃCZUK

HASŁO BLOKU: Na dnie morza.

HASŁO DNIA: Morza i oceany. Droga morska –najsłynniejsi żeglarze i podróżnicy.

WPIS W DZIENNIKU: Morza i oceany. Droga morska –najsłynniejsi żeglarze i podróżnicy. Utrwalenie pisowni z „ rz ” i „ż”. Liczenie pełnymi setkami ,zapis słowny cyfr trzycyfrowych –rozwiązywanie zadań. Malowanie ilustracji do czytanki „Morza i oceany”.

CELE OGÓLNE:

Kształtowanie umiejętności:

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń:

METODY:

Słowna – Wypowiedzi uczniów nt. oceanów i mórz, ciche czytanie tekstu, głośne czytanie wybranych fragmentów, udzielanie odpowiedzi na pytania nauczyciela.

Oglądowa – Oglądanie map i globusa, ilustracje map, oceanów i mórz w skarbnicy.

Działań praktycznych – Wyszukiwanie i podkreślanie w tekście wyrazów z„ rz ” i „ż” , wykonanie ćwiczeń w karcie pracy, uzupełnianie kart, pokazywanie na mapie i globusie oceanów i mórz.

FORMY PRACY:

zbiorowa,

indywidualna,

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty do pracy, czytanka „OD A DO Z” kl.2, ćwiczenia cz. C karty do pracy, oraz ćwiczenia cz.7, mapa świata, globusy.


PRZEBIEG ZAJĘĆ

Powieszenie mapy na tablicy ,ustawienie na stole globusa .

Nauczyciel czyta głośno tekst „Morza i Oceany” i zadaje pytania dotyczące tekstu a dzieci na nie odpowiadają.

Co odkrywali podróżujący po morzach?

Co sprowadzili do Europy?

Jaki kształt ma kula? Dzieci odpowiadają a nauczyciel pokazuje globus.

Kto był najsłynniejszym żeglarzem? Krzysztof Kolumb.

Tu nauczyciel czyta krótką notatkę na temat Kolumba.

Kolumb Krzysztof, 1451-1506, włoski żeglarz, podróżnik, znany jako odkrywca Ameryki. Zorganizował pierwszą wyprawę w poszukiwaniu nowej, krótszej drogi morskiej do Indii. Statki Kolumba: Santa Maria, Niña i Pinta dopłynęły do wyspy, którą uznano za część Indii i nazwano San Salvador. Następnie odkrył Kubę i Haiti.
W drugiej wyprawie odkrył m.in. Małe Antyle, Puerto Rico, Jamajkę, Dominikę. Podczas trzeciej wyprawy Kolumb odkrył wyspę Trynidad i wybrzeża Wenezueli. Podczas czwartej zaś opłynął półwysep Jukatan i dotarł do Przesmyku Panamskiego.
Oszukany przez swoich protektorów i schorowany zmarł w zapomnieniu i biedzie, przekonany do końca życia, że dotarł do Indii. Jego imieniem nazwano m.in.: Republikę Południowoamerykańską, Kolumbię (do której nigdy nie dotarł), prowincję w Kanadzie, Kolumbię Brytyjską, rzekę Kolumbię w USA.

Po przeczytaniu notatki nauczyciel zadaje dalsze pytania dotyczące tekstu.

Jak się nazywają trzy oceany?

Jak nazywamy naukę badającą zjawiska i procesy zachodzące w oceanach?

A ludzie zajmujący się ta nauka to?

Teraz proszę odszukajcie i zakreślcie w tekście wszystkie wyrazy z „rz” i „ż”.

Przypomnienie zasad pisania wyrazów z „rz” i „ż”.

Wyrazy z Rz piszemy, gdy w wyrazach wymienia się na r, np.:
 
rowerzysta - rower,
na komputerze - komputer,
dworzec - dworca.
 Rz piszemy w zakończeniach wyrazów: - arz, - erz,

np.: bramkarz, pisarz, harcerz, rycerz, ciśnieniomierz, Sandomierz, burmistrz, zegarmistrz.


Rz piszemy po spółgłoskach: b, p, d, t, g, k, ch, j, w, np.:
 
brzoza, drzewo, trzeba, grzyb, przetwory
chrzan, krzewy, dojrzały przygoda, wrzaski.

pisz rz w wyrazach z rz niewymiennych

burza, porzeczka, rzeka, warzywa, zwierzęta, marzenia, rzucać, rzadko.

Dzieci dla utrwalenia Pisza w słowniczku wyrazy z rz str. 57

Ż piszemy, gdy wymienia się na g

np.:
 
książka - księga
ważyć –waga

drużka-droga

 
pisz ż gdy wymienia się na s

niżej - nisko

papież –papieski

mąż -męski
 

Ż piszemy w wyrazach ż niewymiennych

np.: żaba, wąż, żmija, księżyc, wróżka, łóżko, jeż, róże, żyrafa.

Dzieci dla utrwalenia Pisza w słowniczku wyrazy z rz str.60

MATEMATYKA

Wykonaj działania według wzoru:

240 + 350 = (240 + 300) + 50 = 540 + 50 = 590

280 + 110 =

450 + 340 =

510 + 130 =

240 + 330 =

720 + 250 =

260 + 470 =

Wykonaj działanie:

750 – 340 =( 750 – 300) -40 = 450 -40 =410

640 – 120 =

780 – 350 =

540 – 410 =

880 – 570 =

950 – 550 =

720 – 340 =

Uporządkuj liczby od najmniejszej do największej:

458,379,321,643,854,973,123,346,584,739,231,463,485,497,312,634

NAPISZ.ILE TO ZŁOTY

100zł + 100zł + 50zł =

100zł + 20zł + 10zł =

100zł + 50zł + 50zł =

100zł + 50zł + 20zł + 10zł =

50zł + 10zł + 100zł =

20zł + 50zł + 100zł + 100zł =

100zł + 10zł + 100zł + 20zł =

ZADANIE DOMOWE

Ćwiczenia 7, zad. 1, i 2

