gruszczyk

Scenariusz pochodzi z książki Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej, Ewy Zielińskiej

„WSPOMAGANIE ROZWOJU UMYSŁOWEGO CZTEROLATKÓW I PIECIOLATKÓW”

Temat zajęć: „Planujemy i urządzamy przyjęcie dla lalek i misiów

Cele zajęć:

  1. Ustalanie, co trzeba zrobić i w jakiej kolejności, aby osiągnąć cel.

  2. Ustalanie równoliczności.

  3. Wdrażanie dzieci do czerpania radości z udanej zabawy.

Pomoce:

Przebieg zajęć

  1. Planowanie przyjęcia dla lalek i misiów

Dzień wcześniej nauczyciel rozmawiał z dziećmi o tym, że trzeba przyjęcie dla lalek i misiów zorganizować-Misiom i lalkom w naszym przedszkolu jest smutno. Nie mają urodzin, ani imienin i nigdy nie były na przyjęciu. Może warto zorganizować im przyjecie.

Dzieciom spodobał się ten pomysł i zaproponowały, żeby na taką uroczystość przynieść do przedszkola, te lalki i misie, które mają w domu. Nauczyciel dodał, że jeżeli któreś dziecko zapomni, to zaprosi na przyjęcie lalkę lub misia.

Potem nauczyciel wyjaśnił:

Żeby przyjęcie się udało, trzeba je dobrze zaplanować. Ważne jest, aby wiedzieć, ilu gości będzie na przyjęciu. Proponuję, aby każde dziecko przyprowadziło na przyjęcie lalkę i misia.

Następnie nauczyciel wspólnie z dziećmi tak zaplanował przyjęcie dla lalek i misiów:

  1. Organizacja przyjęcia

Nauczyciel razem z dziećmi głośno liczy laki i misie. Potem sprawdzają, czy gości jest tyle, aby każde dziecko mogło opiekować się zabawką. Jeżeli lalek i misiów jest za mało, dzieci zapraszają misie i lalki z sali zabaw- tyle ile brakuje. Następnie nauczyciel wskazuje gestem, gdzie dzieci mają ustawić stoliki i krzesełka.

Nauczyciel przypomina dzieciom, że zgodnie z planem przyjęcia trzeba nakryć do stołu: rozłożyć serwetki, talerzyki, kubeczki i łyżeczki. Na koniec dzieci i nauczyciel sprawdzają, czy każdy stolik został ładnie nakryty. Można przystąpić do rozdzielenia słodyczy: po dwie czekoladki, po jednym ciastku i trzy cukierki. Trzeba także wspólnie sprawdzić, czy każdy gość otrzymał tyle samo słodyczy.

  1. Przyjęcie dla lalek i misiów

Dzieci zapraszają misie i lalki do stołu. Mają się ukłonić gościom i powiedzieć: Przyjęcie gotowe. Zapraszamy. Potem zaprowadzić (zanieść) swoich gości do stolika, bawić ich rozmową i zachęcać do jedzenia. Przyjęcie skończone. Goście są zadowoleni. Dzieci sadzają lalki i misie w wyznaczonym miejscu tak, żeby mogły porozmawiać o przyjęciu.

W tym czasie gospodarze sprzątają.

  1. Sprzątanie po przyjęciu

Jest bardzo kłopotliwe. Słodycze trzeba zdjąć z talerzyków(osobno schować kasztany, osobno klocki, osobno fasolki). Naczynia należy odnieść w wyznaczone przez nauczyciela miejsce. Serwetki poskładać i położyć jedną na drugiej. Na koniec ustawić stoliki i krzesełka na swoich miejscach.

  1. Rozmowa o tym, jak zaplanować inne przyjęcie, aby było tak udane, jak nasze

Wnioski z przyjęcia są oczywiste. Najpierw trzeba pomyśleć o zorganizowaniu przyjęcia. Dla każdego gościa musi być miejsce przy stole. Stół powinien być pięknie nakryty. Na nim tyle naczyń, ile gości. Jedzenia musi być tyle, aby nie było za dużo, bo się zmarnuje, i nie za mało, bo zabraknie. Gości trzeba zabawiać rozmową. Po przyjęciu należy posprzątać.

