MAMY PRAWO DO ZABAWY -
ZABAWY Z CHUSTECZKĄ
Z WYKORZYSTANIEM ĆWICZEŃ
Z "GIMNASTYKI MÓZGU"
SCENARIUSZ
MARIA MARKOWSKA
PUBLICZNE PRZEDSZKOLE NR 4 W PILE
18 KWIETNIA 2006 R.
Opracowanie i prowadzenie: Maria Markowska
Grupa: 5 – 6 latki
Data: 6. 03. 2006 r.
Temat kompleksowy: „Nasze prawa”
Temat zajęcia: Mamy prawo do zabawy - zabawy z chusteczką z wykorzystaniem
ćwiczeń z „Gimnastyki mózgu”
Cele operacyjne:
¨ dz. integruje funkcje percepcyjno – motoryczne
¨ doskonali umiejętność słuchania, widzenia, zapamiętywania, czytania i pisania
¨ rozwija twórczą aktywność
¨ tworzy zbiory chusteczek dużych i małych, o podobnych wzorach, , o tylu samych rogach itp.
¨ rozpoznaje i nazywa figury geometryczne oraz określi ich charakterystyczne cechy
¨ przelicza chusteczki i dopasowuję odpowiednią cyfrę do zbioru chusteczek
¨ rozwiąże zagadki
¨ ilustruje muzykę ruchem
Środki dydaktyczne:
¨ płyty CD z nagraniem piosenki „Mam chusteczkę haftowaną”,
¨ płyty CD „Już w szkole” – semestr I – nr 32 z nagraniem muzyki do zabawy
¨ kredki
¨ papierowe chusteczki z narysowaną „leniwą ósemką”
¨ różnego rodzaju chusteczki, chusteczki higieniczne, chustki
¨ obręcze
¨ kartoniki z cyframi
¨ zagadki
¨ karty demonstrujące ćwiczenia z „gimnastyki mózgu”
¨ ilustracje przedstawiające różne emocje - radość, złość, zdziwienie, smutek
¨ kotyliony
Przebieg zajęcia:
1. Zabawy integracyjne przy muzyce – dz. podskakują w ruchach naprzemiennych przy dźwiękach muzyki, na przerwę w muzyce dzieci witają się wg poleceń N: witamy się kolanami, łokciami, plecami itp., na koniec dzieci piją wodę.
2. Przypomnienie praw dziecka i wprowadzenie w tematykę zajęcia.
3. Dz. wykonują kapturek myśliciela i rozwiązują zagadki:
Kto mi nazwę tej pani wymieni
Która żyje z nosem w zgodzie,
A mieszka w kieszeni?
Chusteczka
Ma cztery rogi, nie
bodzie nimi.
Siedzi cichutko
W twojej kieszeni.
Chusteczka
4. Zabawa przy piosence „Mam chusteczkę haftowaną”
5. Omówienie jej treści, wyjaśnienie słowa „haftowana", obejrzenie chusteczki haftowanej przyniesionej przez N.
6. Dz. recytują tekst „Mam chusteczkę haftowaną” wykonują ćwiczenie „sowa”. N określa emocje, z jakimi dzieci mają wypowiadać kolejne frazy - radość, złość, zdziwienie, smutek.
7. Zabawy słowne - szukanie takiej samej głoski w słowach: chusteczka, macha, kocham, haftowana, duch.
8. Dz. otrzymują po 2 chusteczki, którymi rysują oburącz w powietrzu różne wzory i śpiewają piosenkę „Mam chusteczkę haftowaną”
9. Dz. otrzymują po 1 chusteczce i opisują kolor, wzory chusteczek, kształt i nazywają charakterystyczne cechy figur geometrycznych:
¨ Jaki kształt ma chusteczka? – kwadrat
¨ Jaki kształt ma chusteczka gdy złożysz ją na połowę? – prostokąt
¨ Jaki kształt ma chusteczka gdy złożysz ją na połowę łącząc przeciwległe rogi? - trójkąt
Następnie tworzą zbiory chusteczek i przeliczają je:
¨ haftowane i z postacią z bajki
¨ duże i małe
¨ chusteczki chłopców i dziewczynek
¨ o tylu samych rogach
10. Dz. otrzymują 1 dużą chustkę i zawiązują na niej 4 supełki. Siedząc, śpiewają piosenkę „Mam chusteczkę haftowaną” i wystukują rytm piosenki w supełki chusteczki:
¨ wewnętrzną stroną dłoni
¨ pięścią
¨ brzegiem dłoni
¨ jednym palcem
Ćwiczenie powtarzają zmieniając rękę.
Następnie wykonują „aktywną rękę” i rozwiązują supełki.
11. Zabawy z chusteczką przy muzyce.
Dz. otrzymują kotyliony i rozchodzą się w poszukiwaniu kolegi /koleżanki,
która ma taki sam kotylion i tworzą parę do zabawy.
¨ rzucajcie do siebie chustkę
¨ otrzep chustką kurz z partnera
¨ wachluj chustką tak, aby poczuł ruch powietrza
¨ chwyćcie za rogi chustki i przetaczajcie piłkę z gąbki
¨ swobodny taniec z chustką
12. Dz. odpoczywają w pozycji Dennisona i rozwiązują zagadki:
Jest najczęściej biała,
miewa różne zapachy.
Można ją kupić w każdym sklepie.
Jest niezbędna, kiedy masz katar. /chusteczka higieniczna/
Używają jej elegantki,
zawiązują w kokardy lub ozdobne supły. /chustki – apaszki/
Chroni głowę przed słońcem lub wiatrem,
Najczęściej złożona w trójkąt. /chustka na głowę/
13. Dz. otrzymują papierową chusteczkę z wzorkiem na brzegach chusteczki i narysowaną wewnątrz „leniwą ósemką” – dz. ma przekształcić „leniwą ósemkę” w piękny wzorek na chusteczce.
ŚMIECI W LESIE
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO
IWONA DZIEDZIC
PRZEDSZKOLE PUBLICZNE NR 18 W PILE
16 CZERWCA 2005
Znajomość przez dzieci tematyki przyrodniczo – ekologicznej jest jednym z ważniejszych obszarów edukacji przedszkolnej. Kształtowanie już od najmłodszych lat świadomości ekologicznej jest nie tylko potrzebą, ale także nakazem współczesności. Dziecko powinno uświadomić sobie jak ważna jest ochrona środowiska przyrodniczego dla ludzi, zwierząt, roślin i jak niszcząca może być działalność człowieka w tym środowisku. Zajęcie to przeprowadziłam w grupie dzieci 5-6 letnich wspólnie z rodzicami, aby i oni mogli dostrzec ważność problemu, wspierać swoje dzieci w poznawaniu i kształtowaniu wrażliwości ekologicznej, uczyć ochrony i odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego, zrozumieć fakt, że zdrowe środowisko, czyste powietrze to gwarancja bytu obecnych i przyszłych pokoleń, co w efekcie doprowadza do pozytywnego, racjonalnego, ekologicznego myślenia u dzieci.
Scenariusz zajęcia otwartego z zakresu edukacji ekologicznej
Temat kompleksowy : Chrońmy środowisko naturalne.
Temat zajęcia : „ Śmieci w lesie”.
Grupa : 5-6 latki
Cele: - dziecko wskaże zmiany, jakie zaszły w przyrodzie w związku z
działalnością człowieka.
- ułoży napisy z rozsypanki literowej, wyrazowej, przeczyta je ze zrozumieniem.
- odzwierciedli w formie plastycznej zdobyte wiadomości i umiejętności.
Metody: czynne - samodzielnych doświadczeń, zadań, ćwiczeń
słowne - rozmowa, zagadki, wiersze, objaśnienia
oglądowe - obserwacja, ilustracje
aktywizujące - Burza mózgów, pedagogika zabawy,
Środki dydaktyczne: szarfy, choinki, śmieci: butelki, słoiki, papier, karton, opakowania plastikowe, duże pudła w czterech kolorach, napisy, wiersz pt. „Śmieciu precz” S. Karaszewskiego, woreczki, koperty z rozsypanką literową, wyrazową, brystol, mazaki, szary papier, farby plakatowe, nagranie muzyczne
„ Wiosna Vivaldiego”.
Literatura: „ Ekologia w literaturze dziecięcej”.
„Przyrodnicze zagadki Agatki”.- E.J.P. Frątczakowie
„ Chrońmy środowisko naturalne”- loteryjka
„ Ekologia w przedszkolu”- WOM Legnica
„ Edukacja sozologiczna”. –E.J. Frątczakowie
„ Wychowanie w przedszkolu”- 8/98 pt. „ Przygoda w zielonym
przedszkolu – M. Więczkowska.
Formy pracy: Kontakty nauczycielki w różnych sytuacjach z dziećmi, prace społeczno- użyteczne, rozmowy połączone z działaniem, słuchanie wiersza, ćwiczenia słuchu fonematycznego, zabawy ruchowe, rysunek tematyczny
Przebieg zajęcia
1. Przygotowanie sali: rozstawione sztuczne choinki, rozrzucone śmieci: butelki, słoiki, karton, opakowania plastikowe, puszki, papiery itp.
2. Część główna:
- Wejście dzieci na salę- zdziwienie wyrażające się w ich wypowiedziach np. „ ojej jaki tu bałagan, ile tu śmieci, co się stało,
ktoś tu był, trzeba posprzątać itp.
- Powitanie dzieci i rodziców przez nauczycielkę:
- Witam wszystkich, którzy zażywając świeżego powietrza przyszli do przedszkola pieszo, przyjechali samochodem, autobusem, kochają przyrodę, lubią słuchać śpiewu ptaków, chcą się z nami dzisiaj dobrze bawić.
- W naszej sali pojawiły się iglaste drzewa – oznacza to, że znajdujemy się w ... - dz. kończy rozpoczęte zdanie.
- Na drzewach umieszczone są kartki z napisami. Może one nam
podpowiedzą, co się tutaj dzieje i co mamy z tym wszystkim zrobić?
Rozejrzyjcie się, przynieście kartki z drzew, ułożymy je na dywanie.
Dwie z nich są większe i dlatego przyczepimy je od razu na tablice.
- Dzieci wykonują zadania według poleceń nauczyciela.
- Nauczyciel wraz z dziećmi odczytuje globalnie napisy:
- „ Czysty las”, „ Brudny las” , oraz wyrazy: wesoły, smutny, ładny, ciemny, jasny, zły, kolorowy, stary, spokojny, ponury, które dzieci muszą odpowiednio dopasować, uzasadniając swoją wypowiedź. Następnie dzieci przeliczają ilość wyrazów, określających las czysty i brudny i stwierdzają że jest ich po tyle samo, czyli 5.
- Zabawa muzyczno- ruchowa „ W czystym lesie”.
- Słuchanie wiersza pt. „ Śmieciu precz”. Dzieci uważnie słuchają wiersza, starając się zapamiętać słowa zaczynające się głoską s.
„ Śmieciu precz”
Gdy rano słońce zaświeci wybiegają na dwór dzieci
Miotły, szczotki idą w ruch , bo dokoła wielki brud.
Śmieciu precz , brudzie precz!
Ład, porządek dobra rzecz.
Tu papierek od cukierka. Tam leży butelka.
Ówdzie puszka po napoju i pudełko może twoje?
Żyć nie można w bałaganie.
Więc się bierzmy za sprzątanie.
Zmykaj , śmieciu do śmietnika.
Bałaganie , brudzie znikaj.
- Czy pamiętacie , jakie słowa zaczynały się na głoskę s ?
- Dz: słońce , sprzątamy.
- Czy nie sądzicie , że należy wreszcie tu posprzątać? Dzieci odpowiadają twierdząco. Ale zanim to uczynimy, pokażmy, wszyscy, jak trzeba się do tego przygotować.
- Dzieci i rodzice naśladują czynności nauczyciela.
- Podział dzieci na 4 grupy według kolorów szarf. Praca w zespołach.
- Wybrane dziecko z każdej grupy losuje jedną z przygotowanych kopert. W kopertach znajdują się litery, które mają utworzyć wyraz, nazwę , tego co będziecie za chwilę zbierać w naszej sali.
Litery te we właściwej kolejności przyklejcie na swoje kartony.
Dzieci wykonują polecenie. Odczytują powstałe wyrazy: papier, plastik, szkło, metal , rozpoznając znane litery, oraz dzielą je na sylaby.
- Zaproszenie do sprzątania.
- Nauczycielka sprawdza, czy właściwe „ śmieci” zostały prawidłowo posegregowane.
- Zebrane przez Was śmieci należy odwieźć do ... – dzieci
kończą rozpoczęte zdanie i odnoszą kartony w wyznaczone miejsce
„ PUNKT SKUPU”.
- Na początku rodzice powiedzieli, że bardzo kochają przyrodę.
Czy Wy też tak myślicie?
- Dzieci odpowiadają, uzasadniając swoją wypowiedź.
- Kto z Was wie, dlaczego należy chronić przyrodę? Co Ty możesz zrobić, aby wokół Ciebie było czysto i przyjemnie?
- Na powyższe pytania pomogą Wam odpowiedzieć rodzice, pisząc na dużych kartkach hasła dotyczące ochrony przyrody. Hasła te mają zaczynać się zaproponowanymi wyrazami: Chcemy, Zbieraj, Dbaj, Segreguj, Zapamiętaj, Sadź, Wrzucaj, Nie baw, Nie wyrzucaj, Chroń, Pamiętaj, Nie hałasuj, Staraj, Zastanów się, Uważaj
- Gdy rodzice wykonują zadanie, dzieci w grupach losują następną kopertę, w której znajduje się rozsypanka wyrazowa. Zdanie, które utworzycie z wyrazów podpowie Wam, co będziecie za chwilę malować . Dzieci układają i naklejają w górnej części kartki prawidłowo ułożone zdanie, a następnie wraz z nauczycielką odczytują je.
„ Nad czystą rzeką”
„ W czystym mieście”
„ W czystym lesie”
„ Nad czystym jeziorem”
- Dzieci w zespołach malują farbami na podany temat. Towarzyszy im muzyka „ Wiosna” Vivaldiego wprowadzając pogodny nastrój.
- Ocena swoich prac, omówienie, sprzątanie miejsca.
3. Zakończenie
- Odczytanie haseł napisanych przez rodziców.
- Zabawa integracyjna „ Płynie statek”.
- Rodzice i dzieci udzielają odpowiedzi na pytanie
„ Jak się dziś czujesz”, kolorują odpowiednie obrazki.
Przeprowadzone zajęcie było bardzo ciekawe, interesujące tak dla dzieci jak i rodziców. Zaprojektowane przeze mnie proekologiczne sytuacje edukacyjne rozbudziły wewnętrzną motywację do wspólnych działań na rzecz ochrony naszego , pięknego środowiska przyrodniczego. Treści proponowanych zadań były zrozumiałe dla dzieci o czym świadczy ich wielkie zaangażowanie w pracy i uzyskane efekty.
Każdy człowiek duży, czy mały powinien żyć i cieszyć się pięknem przyrody i dlatego powinien głębiej rozwijać swoją wiedzę przyrodniczą, ekologiczną.
Bądźmy więc wszyscy sprzymierzeńcami środowiska naturalnego i to wpajajmy naszym dzieciom już od najmłodszych lat.
DZIECKO W KRAINIE CISZY
OPRACOWANIE
MAŁGORZATA KOZIOŁ
PUBLICZNE PRZEDSZKOLE 2 W PILE
8 KWIETNIA 2004
„Cisza daje, hałas zabiera”
Reihold Schreider
„Dziecko w krainie ciszy”
Zbyt duża liczba dzieci w grupie przedszkolnej powoduje czasami patologiczne zachowania.
Należą do nich agresja, stres, nerwowość, trudności w kontaktach, brak koncentracji.
Metody antystresowe od tysiącleci funkcjonujące we wszystkich tradycjach i kulturach występowały jednak pod różnymi nazwami. Najbardziej popularnym terminem na ich określenie jest relaksacja, termin przeciwstawny stresowi.
Na czym polega relaksacja?
W językach potocznych pojęcie „relaks” czy „relaksacja” oznacza rozluźnienie, odprężenie i demobilizację a techniki relaksacyjne to sposoby wpływania na stany psychiczne i samopoczucie poprzez oddziaływanie na organizm.
W terapii i rehabilitacji przez relaks określa się zmniejszenie stanu napięcia psychofizycznego w całym ciele lub jako zwolnienie psychofizyczne, co wiąże się zarówno z eliminacją napięcia mięśniowego jak świadomym obniżeniem aktywności myślowej. Aby zapobiec u dzieci agresji, nadpobudliwości czy braku koncentracji stosuję w swojej pracy ćwiczenia relaksacyjne. Aby dziecko mogło znaleźć się w krainie ciszy należy zapewnić warunki. Dlatego też w swoim przedszkolu organizuję kącik relaksacyjny w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu
z dala od hałasu. Dzieci będą mogły zażywać ciszy, spokoju, odkrywać siebie samych, eksperymentować, marzyć. Tam gdzie panuje spokój nasze zmysły są otwarte na bodźce i wrażenia.
Oto kilka propozycji zabaw i ćwiczeń relaksacyjnych, które stosuję z dziećmi.
Ćwiczenia na uspokojenie i koncentrację.
„Opisywanie wiosny”
Dziecko siedzi w postawie swobodnej i ma zamknięte oczy. Nauczycielka wypowiada wolno różne słowa lub zdania jak np. „kwiaty kwitną”, „słońce świeci”, „trawa jest miękka” itd. Te zdania lub słowa powinny zawsze odnosić się do wiosny. Dziecko słuch ich i próbuje powoli ułożyć w myśli obraz wiosny. Po około 1 –2 minutach otwiera oczy i mówi o swoim obrazie wiosny, który potem może narysować.
„Znajdowanie muszli”
Materiał: muszle, guziki, kawałki kory, kulki itd.
Dziecko siedzi w postawie królewskiej i ma zamknięte oczy. Nauczycielka podaje mu różne materiały, które dziecko dotyka. Gdy dziecko rozpozna muszlę mówi „odnalazłem muszlę”. Gdy dziecko dotknie około dziesięć różnych przedmiotów, otwiera oczy i ogląda je wspólnie z nauczycielką, by sprawdzić ile razy naprawdę znajdowało muszlę.
„Statek na morzu”
Materiał: samodzielnie wykonany statek z kolorowego papieru.
Dzieci dobierają się parami. Jedno kładzie się na plecach (leżąca pozycja relaksacyjna) i zamyka oczy. Drugie wykonanym przez siebie lub nauczycielkę papierowym statkiem opływa ciało leżącego. Papierowy statek powinien być zawsze z kontaktem z ciałem. Leżące dziecko ma w myślach dokładnie śledzić podróż statkiem. Gdy opłynie on całe ciało, role się zmieniają. Potem w grupie dokonuje się wymiany doświadczeń.
„Między ciszą i burzą”
Przed rozpoczęciem zabawy nauczycielka z dziećmi omawia różne nasilenia wiatru, z którymi łączy się odmienne znaki akustyczne.
Można poczynić następujące ustalenia:
§ wiatr = pstrykanie palcami
§ cisza = założenie rąk za plecami
§ burza = klaskanie i tupanie
Dzieci zastanawiają się, jakie oddychanie dopasować do poszczególnego nasilenia wiatru.
W związku z tym można z dzieckiem rozwijać następującą technikę oddychania:
§ wiatr – wydychać, głęboko zaczerpnąć powietrza i mocno je wypuścić,
§ cisza – spokojnie wdychać i wydychać powietrze,
§ burza – wydychać, głęboko zaczerpnąć powietrza i mocno je wypuścić,
Gdy oddychanie zostanie omówione, nauczycielka robi umówione znaki, np. pstryka palcami a dzieci odpowiadają odpowiednim „wiatrem”.
„Kamyk”
Materiały: kamyki.
- Dziecko kładzie kamyk przed sobą, dotyka go kolejno każdym palcem ze wszystkich stron, starając się jak najlepiej przyswoić sobie jego kształt.
- Uniesie kamyk w prawej lub lewej dłoni i lekko ściska, usiłując oprócz kształtu zapamiętać jego wagę
- Z zamkniętymi oczami na podstawie dotyku, dziecko musi wybrać z dwóch kamyków ten, który wcześniej zbadało. Ilość kamyków można sukcesywnie zwiększać.
Wariant ćwiczeń.
Do podanych ćwiczeń można wykorzystać inne przedmioty np. patyki, muszle, liście.
Ćwiczenia odprężające:
„Strząsanie wody”
Chciałbym, żebyście wspólnie wykonali ćwiczenie odprężające, które pozwoli nam na rozluźnienie rąk i barków.
Stań wygodnie, nogi w lekkim rozkroku. Niech ręce zwisają luźno. Otrząśnij luźno ręce jakbyś strząsał kropelki wody (ok. 15 sek.). strząsaj silniej, niech poruszają się przedramiona i ramiona. Trzęś całym ciałem, tak jak pies po wyjściu z wody. Spróbuj jeszcze otrząsnąć wodę z prawej stopy. Teraz z lewej. Usiądźcie na miejscach.
„Zrywanie jabłek”
Nasze ćwiczenie nazywa się „Zrywanie jabłek”; w czasie tego ćwiczenia można rozluźnić i rozciągnąć całe ciało.
Stań prosto, nogi w lekkim rozkroku; ręce zwisają i lekko się huśtają.
Wyciągnij prawą rękę, jakbyś chciał zerwać jabłko z drzewa. Jabłko wisi bardzo wysoko, musisz się bardziej wyciągnąć, tak mocno, że odrywasz lewą stopę od ziemi(ok. 10 sekund).
Stań prosto. Poczuj, jak odprężyło się całe ciało.
Zrywasz drugie jabłko, znowu prawą ręką(i powtórzenie z trzecim jabłkiem). Zmiana rąk. Sięgasz lewą ręką po jabłko. Wyciągasz się coraz bardziej i bardziej, tak mocno, że musisz podnieść prawą nogę.
„Pisanie nosem”
Pokażę wam pewną zabawę, w czasie której możecie odprężyć szyję i kark.
Stańcie wygodnie, tak aby wszyscy mieli dużo miejsca.
Wyobraź sobie, że nos to ołówek, którym można pisać. Zwróć głowę w lewo i zacznij pisać swoje imię, miej oczy otwarte (ok. 10 sek.). Narysuj wielką spiralę, zaczynając od prawej strony. Teraz taką samą spiralę narysuj z lewej do prawej. Spróbuj jeszcze raz, tym razem kręcąc głową w drugą stronę.
Spróbuj napisać wielką ósemkę. Narysuj lub napisz coś.
Narysuj kwiatek ołówkiem znajdującym się na końcu nosa.
Życzę przyjemnej zabaw.