SCENARIUSZ ZAJĘĆ 10.04.2013r.
Przedszkole nr 172 im. Danuty Wawiłow
Czas trwanie: 3 zajęcia
Temat: Dbamy o swoje zdrowie.
CELE DYDAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE:
1. Wyrabianie nawyków dbania o zdrowie i higienę.
2. Kształtowania umiejętności słuchania i rozumienia tekstów
3. Wdrażanie do uważnego słuchania tekstu
4.Utrwalanie zasad zdrowego stylu zycia.
Doskonalenie pamięci
CELE OPERACYJNE:
1. Dziecko wie, że trzeba dbać o higienę osobistą.
2.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
przybory toaletowe, magnetofon, słomki i mydło do puszczania baniek /słomka dla każdego dziecka, rysunki z koszem owoców do pokolorowania, emblematy z owocami, karton, marker
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Zajęcia 1:
1.Zabawa integracyjna „Zmiana miejsc”
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczycielka prosi by miejscami zamieniły się dzieci, które np. rano myją zęby, myją ręce przed jedzeniem, myją owoce przed zjedzeniem ich, lubią chodzić na spacery, lubią się gimnastykować
Zabawa kończy się, gdy dzieci spotkają się w małym kręgu. Nauczycielka podkreśla, że wszystkie te czynności służą zdrowiu, więc dzieci ,które te czynności wykonują dbają o swoje zdrowie.
2. Nauczycielka przedstawia dzieciom kilka przedmiotów. Część z nich przeznaczona jest do czynności higienicznych. Zadaniem dzieci jest określić, które z przedmiotów służą higienie, a które nie.
3. Zabawa połączona z ruchem twórczym –
obrazowanie czynności za pomocą gestów. Dzieci pokazują czynności według własnych pomysłów.
Pokaż jak myjesz buzię.
Pokaż jak myjesz szyję.
Pokaż jak myjesz zęby.
Pokaż jak myjesz ręce.
Pokaż jak czeszesz się.
Zajęcia 2:
Słuchanie wiersza pt. „Witaminki”
Usiądź misiu przy stoliczku
Zobacz, co jest w tym koszyczku
Ananasek ma czuprynkę
A cytrynka kwaśną minkę
Mandarynka się uśmiecha
Będziesz misiu miał uciechę
Dzisiaj jemy witaminki
Chociaż kuszą nas landrynki
Kalafiorek, kalarepkę
I fasolkę i marchewkę
I buraczki spróbujemy
Co jest zdrowe przecież wiemy.
Usiadł misiu przy stoliczku
Nie grymasi dzisiaj wcale
Zjada grzecznie wszystkie dania
Które dziś zrobiła Hania
Wie, co dobre jest i zdrowe
Żeby rosnąć, nie chorować.
Soczki, zupki i surówki
Wiodą dzisiaj prym na stole
Wszystko zjemy, co jest zdrowe
Gotowane i surowe
Potem troszkę się zdrzemniemy
Bo, gdy śpimy, to rośniemy
2. Rozmowa na temat treści wiersza
Co znajdowało się w koszyczku misia?
Jakie owoce znajdowały się w koszyku?
Czy te owoce rosną w naszym kraju?
Jakie warzywa znajdowały się w koszyku?
Czy miś zjadł owoce i warzywa?
Co jest również ważne, aby zachować zdrowie?
3. Zabawa integracyjna „Sałatka owocowa”
Wszyscy uczestnicy siedzą w kręgu na krzesełkach. Prowadząca przypina dzieciom emblematy różnych owoców i mówi: robię sałatkę owocową, potrzebuję: jabłka (wstają dzieci, które maja ten emblemat), gruszki- dzieci te spacerują wewnątrz koła – sałatka miesza się. Na hasło: sałatka owocowa! Wszyscy zamieniają się miejscami, siada też prowadząca, więc ktoś zostanie na środku. Ta osoba rozpoczyna zabawę od początku.
4. Kolorowanie koszy z owocami.
Zajęcia 3:
Tworzenie kodeksu zdrowego przedszkolaka. Na kartonie nauczyciel zapisuje propozycje dzieci co do zasad jakich powinien przestrzegać zdrowy przedszkolak.