Kolorowe liście

Kolorowe liście - scenariusz zajęć z zakresu mowy i myślenia

Cel ogólny:
Cele szczegółowe. Dziecko:
· właściwie rozpoznaje kolory
· prawidłowo przyporządkowuje do siebie elementy o wspólnej cesze
· potrafi „wejść w rolę” (elementy dramy)
· zna i rozumie zasadę „burzy mózgów”

Metody wg Wincentego Okonia
Asymilacja wiedzy: rozmowa, wyjaśnienia,
Samodzielne dochodzenie do wiedzy: zadań stawianych do wykonania, zabawy dramowe, burza mózgów
Eksponujące: improwizacja ruchowa, zadanie wytwórcze

Środki dydaktyczne:
emblematy liści w 4 kolorach (różne kształty), nagrania skocznej muzyki, 5 arkuszy paieru z naniesionymi konturami liści

Przebieg:
1. Powitanie śpiewem i gestem
Utworzenie 2 równolicznych kół – wewnętrznego i zewnętrznego
Dzieci z koła środkowego stoją odwrócone twarzami do dzieci z koła zewnętrznego.
Śpiewanie na dowolną melodię krótkiego tekstu powitania, któremu towarzyszą określone gesty dłoni, zaczynając od uderzenia:
„Wszyscy są......2 razy w obie dłonie partnera
witam Was........2 razy obiema dłońmi o swoje uda
Zaczynamy.......2 razy prawa dłoń o prawą partnera
już czas............2 razy lewa o lewą dłoń partnera
Jestem ja..........wskazanie na siebie
jesteś ty...........wskazanie na partnera
raz, dwa, trzy........na trzy koło wewnętrzne przesuwa się o jedną osobę w prawo

2. Improwizacje – spotkania kolorów.
Losowanie z jesiennej „skrzyni skarbów” emblematów liści o różnych kształtach w czterech kolorach. Swobodne bieganie przy muzyce. Witanie się ze sobą dzieci z takimi samymi liśćmi w dłoniach w czasie przerwy w muzyce.
Powitania powinny być oryginalne.
3.Ekspresja ruchowa – liście na wietrze.
Siedzenie w kole w siadzie skrzyżnym. Losowanie listka w jednym z czterech kolorów.
Wywołany kolor biegnie w prawo po zewnętrznej stronie koła z powrotem na swoje miejsce
4. Mała jesienna drama.
Wejście w rolę – dzieci naśladują zachowanie się liści.
„Jest jesienny zimny poranek. Kolorowe liście smagane podmuchem wiatru opadły z drzew i zapadły w sen. Teraz pewnie śnią o ciepłym słońcu i letnim zefirku. i nagle poczuły, że zrobiło im się bardzo przyjemnie – ciepło i miło. Postanowiły nieśmiało, że spróbują lekko oderwać się od ziemi i rozejrzeć wokół. Zza chmurki wyjrzało słońce, a liście zaczęły radośnie wirować i tańczyć unoszone delikatnym wiatrem niby lekkie i barwne motyle. Falowały beztrosko smagane wiatrem, aż nagle pociemniało, zawył groźny wicher, który zaczął mocno szarpać liśćmi i zmuszać je do nieustannego ruchu, przenosząc z miejsca na miejsce. i naraz wszystko ucichło i znieruchomiało.
5. Tworzenie wspólnoty.
Praca przy 5 arkuszach papieru zawierających kontury liści odpowiadające liściom wybranym przez dzieci na wstępie. Dopasowywanie liści do konturu, znajdowanie podobnych kształtów. Wklejanie liści w przeznaczone dla nich miejsca, zagospodarowywanie przestrzeni. Podawanie nazw utworzonych przez siebie drzew. Prezentacja i omówienie prac 5 zespołów, urządzenie wystawy. Nagradzanie oklaskami.
6. Burza mózgów
„Co by było, gdyby?”
o świat był czarno – biały?
o liście przestały rosnąć/opadać?
o nie było jesieni?
7. Ewaluacja zajęć.
Przypięcie rysunku drzewa na tablicy.
Wybór pomiędzy listkiem smutnym a wesołym, wskazującym na stopień zadowolenia z zajęć. Przyklejenie liści do drzewa.

Ewa Kosmala - Nowak

Płock

