Elżbieta Tchorowska
Scenariusz lekcji
Temat: Wprowadzenie do elektrostatyki
Cele lekcji:
zdobycie wiadomości o elektryzowaniu się ciał
uświadomienie sobie wpływu elektryzowania się ciał w codziennym życiu
umiejętność naelektryzowania wskazanych ciał
Po lekcji uczeń potrafi:
naelektryzować ciało szklane i z tworzywa sztucznego przez pocieranie, dotyk i indukcję
skonstruować zestaw doświadczalny do badania zjawiska elektryzowania się ciał poprzez pocieranie, dotyk i indukcję
utrwalić wiadomości odnośnie budowy elektroskopu
sprawdzić ładunek elektryczny ciała za pomocą elektroskopu
wyjaśnić zjawisko odpychania i przyciągania się ciał naelektryzowanych
potrafi narysować linie pola elektrostatycznego między dwoma ładunkami (jedno- i różnoimiennymi)
Czas pracy: 45min.
Materiały:
karta pracy, rura od odkurzacza, szklana pałeczka, kawałki papieru, dwie kulki na metalowych zawieszkach, stojak, dwa elektroskopy, maszyna elektrostatyczna, zbiornik z olejem i kaszą.
Wiadomości niezbędne do przystąpienia do lekcji:
znajomość atomowej budowy ciał
znajomość budowy i działania elektroskopu
Metody dydaktyczne:
praca samodzielna
pogadanka
dyskusja
Przebieg lekcji:
Czas | Faza lekcji | Działania nauczyciela | Działania ucznia | Kształcone umiejętności |
---|---|---|---|---|
3’ | Zaangażowanie | Wykonuje czynności organizacyjne przed rozpoczęciem lekcji | ||
3’ | Zaangażowanie | Nawiązanie do tematu lekcji poprzez zadanie pytań dotyczących atomowej budowy ciał Z czego składa się atom? Jaki ładunek ma jądro atomu? Jaki ładunek ma elektron? Czy możliwe jest oderwanie elektronu od atomu? |
Odpowiadają na pytania dotyczące atomowej budowy ciał zadawane przez nauczyciela Proton, neutron i elektron. Dodatni. Ujemny. Tak, te, które mają najmniejszą energię wiązania. |
|
3’ | Zaangażowanie | Rozdaje karty pracy oraz potrzebne materiały. | ||
3’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 1 | Elektryzowanie ciała szklanego i z tworzywa sztucznego poprzez pocieranie. Skonstruowanie zestawu doświadczalnego do badania zjawiska elektryzowania się ciał poprzez pocieranie. | |
5’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 2 | Elektryzowanie ciała szklanego i z tworzywa sztucznego poprzez dotyk. Skonstruowanie zestawu doświadczalnego do badania zjawiska elektryzowania się ciał poprzez dotyk. | |
3’ | Badanie | Wykonują doświadczenie 3 | Utrwalenie wiadomości o budowie elektroskopu. Elektryzowanie ciała szklanego i z tworzywa sztucznego poprzez indukcję. Skonstruowanie zestawu doświadczalnego do badania zjawiska elektryzowania się ciał poprzez indukcję. | |
5’ | Badanie | Wybiera z klasy ochotnika do przeprowadzenia doświadczenia 4 na forum klasy. Pomaga w wykonaniu doświadczenia. | Obserwują doświadczenia 4. | Skonstruowanie zestawu doświadczalnego do badania zjawiska elektryzowania się ciał poprzez indukcję. |
5’ | Badanie | Wybiera z klasy ochotnika do przeprowadzenia doświadczenia 5 na forum klasy. Pomaga w wykonaniu doświadczenia. | Obserwują doświadczenie 5. | Wyjaśnienie zjawiska przyciągania i odpychania się ciał naelektryzowanych. |
7’ | Badanie | Przeprowadza doświadczenie 6. Pokazuje maszynę elektrostatyczną i wyjaśnia jak działa. | Obserwują doświadczenie 6. | Narysowanie linii pola elektrostatycznego między dwoma ładunkami. |
5’ | Refleksja | Podsumowuje zjawiska zaobserwowane przez uczniów. | Opisują zjawiska, jakie zaobserwowali. Kolejne grupy wymieniają się spostrzeżeniami i oceniają swoją pracę oraz efekt doświadczeń. | |
3’ | Refleksja | Zadaje zadanie domowe. Znajdź w codziennym życiu zastosowanie dla zjawisk elektrostatycznych zaprezentowanych na lekcji. Wykonaj sprawozdanie z doświadczeń z lekcji. |
Sposób sprawdzenia, czy założone cele operacyjne lekcji zostały osiągnięte:
zebranie i sprawdzenie zadania domowego
pytania kontrolne na następnej lekcji
praca z zadaniami na następnej lekcji