Scenariusz bloku zajęć dla klasy I szkoły podstawowej
Temat bloku: Przyjaźń jedną z najwyższych wartości w życiu człowieka.
Temat dnia: Kto jest naszym przyjacielem?
Tematy szczegółowe:
Edukacja polonistyczna: Poznawanie litery „P” na przykładzie opowiadania pt. „Przyjaźń” oraz rozmowy z uczniami na temat przyjaźni.
Edukacja matematyczna: Przypomnienie zasad dodawania oraz wykonywanie działań dodawania w zakresie 20.
Edukacja społeczno- przyrodnicza: Poznawanie miejscowych oraz znanych uczniom zwierząt pod kątem- zwierzęta najlepszymi przyjaciółmi człowieka.
Cele ogólne:
- Uświadomienie dzieciom kto jest naszym przyjacielem.
- Ukazanie uczniom jaką rolę w naszym życiu odgrywają przyjaciele.
- Pokazanie dzieciom, iż także zwierzęta mogą być naszymi przyjaciółmi.
- Nauczenie dzieci dodawania liczb w zakresie 20.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- potrafi nazwać i opisać swojego najlepszego przyjaciela
- potrafi wskazać cechy charakteru swojego przyjaciela
- wie co oznacza słowo przyjaźń i przyjaciel
- wie jak ważna jest przyjaźń w naszym życiu
- potrafi wymienić i opisać zwierzęta przyjazne człowiekowi
- potrafi wskazać jakie cechy człowiek docenia u zwierząt
- zna powiedzenie kto jest najlepszym przyjacielem człowieka
- potrafi dodawać liczby w zakresie 20
- potrafi dodawać liczby przy pomocy liczydeł
Metody: podająca- pogadanka, opowiadanie oraz opis
Problemowa- aktywizująca
Waloryzująca- pokaz łączny z przeżyciem
Praktyczna- ćwiczenia przedmiotowe, pokaz z objaśnieniem
Formy pracy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, opowiadanie pt. Dwaj przyjaciele, liczydła, obrazki przedstawiające różne typy i gatunki zwierząt,
Przebieg zajęć:
Edukacja polonistyczna- zajęcia trwające 1,5h
Nauczyciel czyta dzieciom opowiadanie pt. Dwaj przyjaciele, (załącznik 1) następnie zadaje uczniom pytania do tekstu:
- Czy uważacie, iż warto jest poświęcać swoje życie dla innego człowieka?
- Jak sądzicie dlaczego Fred uratował swojego przyjaciela?
- Jak Wy postąpilibyście na miejscu Freda?
- Czy macie taką osobę w swym życiu, która byłaby w stanie poświęcić coś dla Was?
Dzieci w zeszytach opisują krótko swojego najlepszego przyjaciela, jego cechy wyglądu, charakteru oraz za co tak bardzo go lubią.
Uczniowie w grupach 3os. wymyślają krótkie scenki, które odzwierciedlałyby sytuację kiedy można komuś pomóc w sposób bezinteresowny, a następnie przedstawiają je na forum klasy.
Uczniowie w kartach pracy uzupełniają ćwiczenia dotyczące przyjaźni (załącznik 2).
Uczniowie na kartkach piszą krótki list do swojego przyjaciela, w którym opisują mu co ciekawego wydarzyło się u nich w wybranym przez nich dniu.
Uczniowie z podziałem na role czytają tekst pt. Przyjaźń (załącznik 3).
Edukacja matematyczna- zajęcia trwające 1,5h.
Nauczyciel pokazuje uczniom jak należy posługiwać się liczydłami, a następnie każdemu dziecku z osobna pokazuje na wybranym przykładzie jak na nim liczyć.
Wszystkie dzieci razem, wspólnie liczą do dwudziestu, przypominając sobie kolejność poszczególnych liczb.
Dzieci rozwiązują podane w kartach pracy ćwiczenia, a następnie kolejno odczytują przykłady i wyniki (załącznik 4).
Nauczyciel wypisuje na tablicy działania z dodawania w zakresie 20, a dzieci w zeszytach rozwiązują podane działania, podchodząc w między czasie kolejno do tablicy, zapisując wyniki.
Nauczyciel rozdaje uczniom przygotowane wcześniej karteczki z dodawaniem w zakresie 20, a każdy uczeń rozwiązuje otrzymane działanie na liczydle.
Edukacja społeczno- przyrodnicza- zajęcia trwające 45min.
W zależności od pogody, gdy będzie w miarę ciepło i pogodnie, nauczyciel wraz z uczniami wybiera się do pobliskiej zagrody, gdzie gospodarz ma wiele domowych zwierząt i gdzie dzieci będą mogły obserwować i przyglądać się zachowaniom poszczególnych zwierząt, by następnie móc ocenić, które z tychże zwierząt jest najbardziej przyjazne człowiekowi.
W razie niepogody nauczyciel przywiesza na tablicy zdjęcia różnych zwierząt, a uczniowie po podaniu nazwy danego zwierzęcia próbują krótko je scharakteryzować (załącznik 5).
Dzieci grupują zwierzęta na te, które wydają się im bardziej przyjazne i chcieliby je mieć w domu oraz na te, z którymi nie chcieliby się bliżej zaprzyjaźnić i zapoznać.