KONSPEKT ZAJĘĆ
Prowadzący: Karolina Przeworowska
Przedmiot: Wychowanie do życia w rodzinie:
Poziom edukacyjny: szkoła podstawowa, klasa VI
Czas realizacji: 45 minut
Temat zajęć: Higiena okresu dojrzewania.
1. Cele:
Uczeń:
-wie, jak należy dbać o higienę osobistą i intymną,
- wie, jakie powinna stosować środki pielęgnacyjne i higieniczne,
- zrozumie znaczenie prowadzenia zdrowego stylu życia,
- dostrzega związek między dbałością o higienę osobistą a odbiorem swojej osoby przez innych ludzi.
2. Metody: pogadanka, burza mózgów
3. Formy: Indywidualna, grupowa, zbiorowa.
4. Środki dydaktyczne: środki higieniczne i pielęgnacyjne,
Etapy lekcji | Czynności nauczyciela | Czynności uczniów | Środki dydaktyczne | Przewidywane efekty |
---|---|---|---|---|
1. Część przygotowawcza | Powitanie uczniów. Podanie tematu i celu zajęć. | Zapisują temat. | ||
2. Część podstawowa | 1. Z czym kojarzy ci się dorastanie? 2. Wyjaśnienie fizjologii zjawisk pocenia się i natłuszczania skóry 3. Burza mózgów: 4. Omówienie prawidłowej higieny zębów. 5. Omówienie prawidłowej higieny włosów. 6. Omówienie zasad higieny intymnej (miesiączka, codzienna zmiana bielizny) 7. Nauczyciel prosi o Stworzenie listy kosmetyków niezbędnych w utrzymaniu higieny ciała. |
1. Biorą udział w burzy mózgów. 2. Zadają pytania. 3. Biorą udział w dyskusji. 4.Dodają swoje spostrzeżenia. 5. Zapisują na kartkach listę. 6. Prezentują własne pomysły. |
1. Słowniki, encyklopedie, podręcznik. 2. Środki higieniczne. 2. Środki higieniczne 3. Kartki. mazaki |
1. Dowiadują się, co dzieje się z ich ciałem. 2. Dostrzegają, że nie są osamotnieni w problemie. 3. Tworzą własny „niezbędnik kosmetyczny” |
3.Część końcowa | 1. Nauczyciel żegna uczniów |
1. Higiena i fizjologia skóry.
Skóra bierze udział w percepcji bodźców, termoregulacji organizmu (pocenie się), mechanizmach obronnych, melanogenezie( wytwarzaniu barwnika skóry), gospodarce witaminowo- mineralnej(produkcja witaminy D)oraz gospodarce tłuszczowej.
Wyjaśnienie fizjologii zjawisk pocenia się i natłuszczania skóry:
- pocenie się ma na celu utrzymanie optymalnej temperatury ciała 36,6 stopnia C. Nadmierne pocenie się w warunkach wzmożonego wysiłku ma na celu obniżenie temperatury i zabezpieczenie organizmu przed przegrzaniem.
-wytwarzanie warstwy tłuszczu przez gruczoły łojowe skóry (2g/doba) zabezpiecza skórę przed warunkami środowiska(deszcz, wiatr, niska temperatura) ponadto warstwa tłuszczu na rękach poprawia ich zdolności chwytne.
Wykonaj proste doświadczenie:
Pranie ręczne skarpetek w mocnym detergencie (mydło, proszek do prania)
Usunięta warstwa tłuszczu z rąk powoduje wrażenie dyskomfortu i znacznie upośledza zdolności chwytne drobnych przedmiotów.
Okres dojrzewania to często rozchwiana gospodarka hormonalna, która powoduje nadmierne pocenie się i przetłuszczanie skóry. Kiedy mamy do czynienia z takim zjawiskiem istnieje ryzyko pojawienie się trądziku młodzieńczego, który w okresie dojrzewania staje się dość powszechnym zjawiskiem.
Burza mózgów:
Jak dbać o skórę aby zminimalizować ryzyko pojawienia się trądziku młodzieńczego.
Co zrobić w sytuacji, kiedy trądzik młodzieńczy mimo prawidłowej higieny skóry pojawia się?
-wizyta u dermatologa i konsultacja lekarska