Deszczolandia

Deszczolandia. Scenariusz grupowych zajęć logopedycznych

Temat: Deszczolandia. Deszczowe zabawy logopedyczne.

Cele operacyjne, (dziecko):

- rozwija ogólną sprawność ruchową w wyniku zabaw,

- odczuwa przynależność do grupy w wyniku uczestnictwa w zabawach,

- kontroluje natężenie, siłę głosu,

- usprawniania motorykę artykulacyjną,

- pogłębia oddech,

- uświadamia sobie siłę strumienia wydychanego powietrza,

- kształtuje umiejętności spostrzegawczości, uwagi i koncentracji,

- ćwiczy koordynację słuchowo – ruchową,

- ćwiczy percepcję słuchową i wzrokową,

- wzbogaca słownik czynny i bierny,

- bierze aktywny udział w zajęciach terapeutycznych,

Metody pracy: słowne, czynne, twórcze

Forma: Grupowa z dziećmi 4 letnimi

Środki Dydaktyczne: lusterka, płyta CD z nagraniem odgłosu deszczu, muzyką, „deszczowy ludek” wykonany z worków foliowych, wiersz D. Gellnerowej „Wiatr”, kartki papieru, woreczki foliowe, papierowe „kałuże”, „krople deszczu” w kolorach – żółty, zielony, niebieski, czerwony.

Przebieg zajęć:

1. Rozmowa na temat jesiennej pogody. Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze

Dzieci krótko opowiadają o zmianach, jakie zaobserwowały jesienią w pogodzie. Prowadzący odtwarza dzieciom dźwięk z płyty CD (deszcz). Po odgadnięciu, prowadzący zaprasza dzieci do krainy deszczu – Deszczolandii na logopedyczne zabawy z deszczem.

Ćwiczenia dźwiękonaśladowcze – dzieci będą głosem naśladowały padający deszcz, używały określeń: „kap”, „plusk”, „chlup”.

2. Zabawa artykulacyjna

Dzieci wymawiają zaklęcie, które pozwoli wszystkim przenieść się do Deszczolandii. Dzieci uderzając dłońmi leciutko o podłogę (szept), a następnie z dłońmi uniesionymi w górę(na głos) wypowiadają zdanie: „Cicho sza, cicho sza, szepcze deszczyk cicho sza”. Przedstawienie dzieciom Deszczusia, mieszkańca deszczowej krainy – ludka wykonanego z worków foliowych, który przygotował dla dzieci zadania.

3. Zabawa słuchowo – ruchowa

Prowadzący czyta dzieciom wierszyk, który Deszczuś przygotował dla wszystkich na powitanie. Dzieci ilustrują wiersz ruchem. Następnie poszukują różnych określeń wyrażenia „pada deszcz” ( leje, kapie, mży, siąpi, kropi)

Tam za lasem,

tam za górką

wiatr dokuczał małym chmurkom.

Aż się chmurki rozpłakały

I deszcz padał przez dzień cały.

4. Gimnastyka narządów mowy – Kropelki deszczu

Dzieci usprawniają motorykę narządów mowy poprzez malowanie kropek deszczu czubkiem języka na podniebieniu górnym przy szeroko otwartych ustach, na wewnętrznej stronie policzków, na czubku nosa, na brodzie, w kącikach ust, na wargach, na ząbkach górnych i dolnych. Ćwiczenia wykonywane przed lusterkiem.

5. Zabawa słuchowo - ruchowa

Jakie dźwięki słychać w deszczowej krainie? – rozwiązywanie zagadek słuchowych przygotowanych przez Deszczusia:

- pada deszcz ( ruch rąk i palców z góry na dół, oburącz )

- wieje wiatr ( jednoczesny ruch ramion i rąk na prawo i lewo )

- błyskawica ( klaśnięcie w dłonie )

- tęcza ( jednoczesne rozłożenie rąk i ramion od środka na boki )

6. Zabawa słuchowa, ćwiczenie oddechowe

Logopeda wręcza dzieciom nietypowe instrumenty – kartki gazety, woreczki foliowe - prosi aby spróbowały zagrać muzykę deszczu. Proponuje dzieciom zabawę, w której będą uderzały dłonią i palcami o gazetę/worek foliowy z różnym natężeniem i dynamiką. Pokazuje w jaki sposób mogą to zrobić. Na koniec zabawy każde dziecko zgniecie papierową/foliową kulkę, ułoży na otwartej dłoni rodzica i zdmuchnie, nabierając powietrze nosem, wypuszczając ustami.

7. Zabawa ruchowa - Kałuże

Prowadzący rozkłada na podłodze papierowe „kałuże”. Tłumaczy dzieciom, że podczas trwania muzyki będą poruszały się tak aby omijać „kałuże”. Na przerwę w muzyce ustaną przed kałużą i wraz z nauczycielką wypowiedzą rytm „kap, kap, kap”.

8. Zabawa na spostrzeganie „Znikające krople” – ćwiczenia percepcji wzrokowej

Prowadzący układa papierowe krople deszczu w kolorach podstawowych na podłodze. Zadaniem dzieci będzie zapamiętać ich kolejność a następnie odgadnąć, która kropla zniknęła – została ukryta przez nauczycielkę.

9. Pożegnanie Deszczusia

Dzieci żegnają się z Deszczusiem i deszczową krainą, wypowiadając zdanie: „Cicho sza, cicho sza, szepcze deszczyk cicho sza”. Szeptem i głośno.

Literatura:

● J. Jastrząb, Gry i zabawy w terapii pedagogicznej, CMPPP

● M. Malkiewicz, Jarmark logopedyczny. Wybór zabaw wspomagających mowę przedszkolaków, Harmonia

● R. Sprawka, J. Graban, Logopedyczne zabawy grupowe dla dzieci od 4 do 7 lat, Harmonia

