Scenariusz lekcji muzyki w klasie V
Prowadzący: Marta Kępska
Temat lekcji: Forma muzyczna ABA i Kanon
Cele główny : Zapoznanie z formami muzycznymi ABA i Kanon
Cele szczegółowe:
Wiedza :
- rozumie zasadę budowy formy muzycznej AB
- wyjaśnia znaczenie terminu kanon
Umiejętności :
- wskazuje w literaturze muzycznej utwory w formie AB
- tworzy własne przykłady muzyczne formy AB
- śpiewa głos kanonu w grupie
- wypowiada się na temat wysłuchanego utworu muzycznego
- rozpoznaje liczbę głosów w kanonie
- nauka wiersza „Kasztanki”
Metody nauczania:
Środki dydaktyczne :
Nagranie „Wyszły w pole kurki trzy”
Nagranie „Kanonu” J. Pachelbela
Wiersz Jana Sztaudyngera „Kasztanki”
Forma pracy:
Zbiorowa
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza :
- sprawdzenie obecności
- rebus, będący wprowadzeniem do tematu
Hasło : ……………………………………………………………………….
Faza realizacyjna :
Wyjaśnienie form ABA i Kanon :
Kanon – powtarzanie tej samej melodii przez kolejne głosy.
Forma ABA – Forma utworu muzycznego to jego budowa. Jedną z najprostszych muzycznych form jest forma ABA. Składa się ona z trzech części. Pierwsza i trzecia z nich są takie same. Oznacza się je literą A. Część środkowa, oznaczona literą B, łączy się z pozostałymi na zasadzie kontrastu.
Wysłuchanie utworu „Wyszły w pole kurki trzy”, który jest zbudowany z trzech części według schematu ABA.
Omówienie najważniejszych elementów formotwórczych kanon. Wyjaśnienie, czym jest temat w kanonie i w jaki sposób jest przeprowadzany. Wyróżnienie trzech rodzajów tematu i omówienie ich budowy.
Wyjaśnienie pojęcia „odpowiedzi” w kanonie i omówienie jej rodzajów.
Wyjaśnienie pojęcia „kontrapunktu” i wprowadzenie ich klasyfikacji (rodzajów).
Po wysłuchaniu „Kanonu” J. Pachelbela, przeprowadzenie analizy formalnej utworu.
Wskazanie i omówienie najważniejszych elementów, na które trzeba zwrócić uwagę, analizując kanon muzyczny.
Wspólny śpiew „Panie Janie” w formie Kanonu
Nauka fragmentu wiersza Jana Sztaudyngera: Kasztanki, zaczynającego się od słów: "Nie depcz trawy....".
- Wysłuchanie wiersza i omówienie treści.
- Nauka na zasadzie echa, z zastosowaniem zmian dynamicznych, zmian tempa, różnej interpretacji wyrazowej tekstu.
Tworzenie formy ABA
- Rytmizowanie i opracowanie ruchowe tekstu (wspólny wybór najciekawszych spośród zaproponowanych przez dzieci pomysłów).
- Improwizacje instrumentalne naśladujące szum trawy.
- Połączenie elementów w formie ABA:
· A - wspólne wykonanie opracowanego rytmicznie i ruchowo wiersza.
· B - improwizowany przez jedno dziecko na instrumencie "szum trawy".
· Powrót części A.
Faza podsumowująca :
Zadanie pracy domowej :
Wpisz literę „P” w kratki obok zdań prawdziwych, a literę „F” – przy zdaniach fałszywych.
Kanon jest przykładem utworu polifonicznego
W kanonie koniecznie muszą wystąpić trzy głosy.
Stanisław Moniuszko napisał kanon na podstawie piosenki „Wlazł kotek na plotek”
Każdy głos w kanonie śpiewa zupełnie inną melodię.