Konspekt lekcji matematyki w klasie V „b” szkoły podstawowej przeprowadzonej w dniu 22.03.2011
przez Patrycję Karczewską
Temat lekcji: Różne sposoby zapisywania ułamka pewnej wielkości.
Cel lekcji: Umiejętność przedstawiania liczb w postaci dziesiętnej, ułamkowej oraz procentowej.
Cele szczegółowe:
Uczeń potrafi:
Odczytać z rysunku procent zamalowanej powierzchni;
Zamieniać ułamki dziesiętne na zwykłe i odwrotnie;
Rozszerzanie i skracanie ułamków do postaci ułamków o mianowniku 10 i 100;
Prawidłowo odczytywać ułamki dziesiętne i zwykłe;
Rozróżniać co to jest ułamek zwykły a liczba mieszana.
Typ lekcji: Mieszana
Metody pracy:
Pogadanka;
Praca z kartami pracy;
Praca z podręcznikiem.
Pomoce dydaktyczne:
Plansza;
Magnesy;
Karty pracy;
Kolorowa kreda.
Przebieg lekcji:
Czynności wstępne
Powitanie klasy;
Rozdanie karteczek z imionami.
Właściwa część lekcji
Nawiązanie do tematu
Wykonanie czynności związanych ze starterem pt. „ Słoń czy żyrafa? ” str.189.
Wstępna pogadanka – nawiązanie do odczytywanych na wcześniejszych zajęciach wykresach kołowych.
Próba szybkiego odczytania procent zamalowanej powierzchni kwadratu (bez liczenia) i uporządkowania ich w kolejności od najmniej zamalowanych do najwięcej.
Próba odgadnięcia na którym rysunku zamalowano 50% kwadratu.
Obliczenie jaki procent kwadratu zamalowano na każdym rysunku.
Określenie procent zamalowanego kwadratu za pomocą ułamków dziesiętnych.
Rozwiązanie zadania 1 str. 190. Wybrana osoba głośno czyta treść zadania.
Przyporządkowanie zamalowanym figurom odpowiednich liczb i procentów – zadanie wykonujemy na tablicy z wykorzystaniem wcześniej przygotowanej planszy.
Obliczanie części niezamalowanych figur
Np. pierwszy kwadrat:
Odczytanie z rysunku
lub
Obliczenie za pomocą działania :
100% - 23% = 77%
1 - $\frac{23}{100}$ = $\frac{77}{100}$
1 – 0,23 = 0,77
inaczej:
100% - 23% = 77%
77% = $\frac{77}{100}$ = 0,77
Analogicznie dla pozostałych kwadratów.
Przeczytanie po cichu treści zadania 2 str. 190, interpretacja polecenia oraz wspólne rozwiązanie zadania na tablicy.
Łączenie w pary wcześniej przygotowanych plansz z ułamkami zwykłymi i dziesiętnymi zapisanymi różnymi kolorami.
Przejście do zadania 3 str. 190 (praca z kartą pracy nr.1). Zadanie polega na zamianie liczby w postaci dziesiętnej na ułamek zwykły lub liczbę mieszaną.
Przeczytanie po cichu polecenia.
Przypomnienie co to jest liczba mieszana.
Np. 0,7 = $\frac{7}{10}$
7,25 = 7 $\frac{25}{100}$ .
Dzieci otrzymują kserówki z zadaniem.
Karta pracy nr.1 Zad. 3 str. 190 a) 0,3 = b) 0,54 = c) 0,125 = 0,7 = 2,36 = 3,255 = 2,4 = 7,05 = 31,025 = 34,8 = 12,10 = 73,005 = 102,2 = 7,25 = 16,025 = |
---|
To samo zadanie rozwiązujemy wspólnie na tablicy.
Wykonanie zadania 4 str. 190. Zadanie wykonujemy wspólnie na tablicy oraz każdy samodzielnie notuje w zeszycie.
Zamiana liczb mieszanych oraz ułamków na postać dziesiętną.
Np. 4 $\frac{7}{10}$ = 4,7
Rozwiązanie zadania 5 str. 190 (praca z kartą pracy nr.2).
Wyjaśnienie polecenia oraz wspólne rozwiązanie na tablicy.
Zadanie polega na zamianie ułamków zwykłych i liczb mieszanych na postać dziesiętną.
Np. $\frac{3}{10}$ = 0,3
6$\frac{173}{1000}$ = 6,173.
Dzieci otrzymują kserówki z zadaniem.
Karta pracy nr.2 Zad. 5 str. 190 a) $\frac{3}{10}$ = b) $\frac{12}{100}$ = c) $\frac{127}{1000}$ = $\frac{7}{10}$ = $\frac{30}{100}$ = $\frac{630}{1000}$ = $\frac{2}{10}$ = $\frac{25}{100}$ = $\frac{255}{1000}$ = $\frac{6}{10}$ = $\frac{73}{100}$ = 6 $\frac{173}{1000}$ = 2 $\frac{2}{10}$ = 3 $\frac{54}{100}$ = 4 $\frac{830}{1000}$ = 4 $\frac{8}{10}$ = 4 $\frac{83}{100}$ = 4 $\frac{83}{1000}$ = |
---|
Przy tych zadaniach ćwiczymy również prawidłowe odczytywanie zapisu dziesiętnego liczb.
Zadanie pracy domowej:
Zeszyt ćwiczeń ćw. A1, A2 str. 48
Ćw. A3 str. 50
Dla chętnych ćw. B1, B2 str. 49
Ćw. B3 str. 51
W miarę możliwości czasowych i tempa pracy uczniów realizujemy zadania 6-8 str. 191.
Tę część zadań zaczynamy rozmową na temat cen i sposobem ich zapisu.
Wykonujemy zadanie 6 str. 191.
Np. 1 $\frac{3}{4}$ zł = 1zł 75 gr = 1,75 zł
Rozdajemy uczniom karteczki z wypisanymi ważniejszymi ułamkami zwykłymi oraz ich rozwinięciami dziesiętnymi.
$\frac{1}{2}$ = 0, 5 $\frac{1}{4}$ = 0, 25 $\frac{3}{4}$ = 0, 75 $\frac{1}{5}$ = 0, 2 |
---|
Nawiązujemy do zamiany podanych ułamków na procenty.
Rozmowa na podstawie rozdanych karteczek z ubiegłego tygodnia.
Zadanie 7 str.191 (praca z kartami pracy nr. 3 ). Rozszerzanie ułamków.
Zapisanie działań na tablicy z użyciem kolorowej kredy.
o mianowniku 10
o mianowniku 100
Dzieci otrzymują karty pracy.
Karta pracy nr.3 Zad. 7 str. 191 a) mianownik 10 b) mianownik 100
$\frac{3}{5}$ = $\frac{\ }{10}$ $\frac{3}{4}$ = $\frac{\ }{100}$ $\frac{2}{5}$ = $\frac{2}{5}$ = $\frac{4}{10}$ = $\frac{25}{50}$ = $\frac{5}{2}$ = $\frac{4}{25}$ = $\frac{9}{5}$ = $\frac{7}{20}$ = |
---|
Przechodzimy do zadania 8 str. 191. Zadanie polega na skracaniu ułamków.
Zapisanie działań na tablicy z użyciem kolorowej kredy.
Do mianownika 10
Do mianownika 100
Dzieci otrzymują karty pracy.
Karta pracy nr.4 Zad. 8 str. 191 a) mianownik 10 b) mianownik 100
$\frac{16}{40}$ = $\frac{\ }{10}$ $\frac{38}{200}$ = $\frac{\ }{100}$ $\frac{25}{50}$ = $\frac{70}{1000}$ = $\frac{18}{30}$ = $\frac{210}{300}$ = $\frac{42}{60}$ = $\frac{420}{600}$ = |
---|
Czynności podsumowujące.
Czego dziś nauczyliśmy się na lekcji?
Przypomnienie o zadanej pracy domowej.
Zeszyt ćwiczeń ćw. A1, A2 str. 48
Ćw. A3 str. 50
Dla chętnych ćw. B1, B2 str. 49
Ćw. B3 str. 51.