Temat zajęć Nie tylko ptaki potrafią wydawać dźwięki

Scenariusz/konspekt zajęć


Data:

Prowadzący: Agata Bator

Grupa:

Rodzaj zajęć: ęłęó gry i zabawy muzyczne

Czas trwania: 45 minut


Temat zajęć: Nie tylko ptaki potrafią wydawać dźwięki


Cele ogólne:

a) poznanie zasad i przepisów uczonych zabaw

b) inicjowanie i stymulowanie procesów grupowych, w trakcie których rozwijają się indywidualne i społeczne umiejętności twórcze
c) wytwarzanie w grupie atmosfery swobody i zabawy

Cele szczegółowe w zakresie:

- wiedzy: - poznanie różnych zabaw muzycznych

- zapoznanie się z różnymi sposobami wytwarzanie dźwięków

- umiejętności: rozwijamy indywidualne umiejętności takie jak: słuch i koncentracja,

- rozwijanie zdolności selektywnego i ukierunkowanego słuchania,

- rozwijanie umiejętności koncentrowania się na dźwięku i ogólnego wzmocnienia uwagi

- postawy: - poczucie jedności grupy,

- tworzenia poczucia bezpieczeństwa, zaufania do samego siebie i innych, odwagi, współdziałania, - - -- wzrost zaufania jednostki do własnych zdolności twórczych, aktywności i twórczego myślenia przez odwoływanie się do fantazji uczestników, ich pomysłowości i zdolności do improwizacji.

Metody: Słowna – pogadanka, zajęć praktycznych

Formy pracy: 1.Pod względem organizacyjnym - zajęcia w grupie

2.Pod względem przedmiotowym:

a) żywe słowo mówione bezpośrednio
b) gry i zabawy muzyczne

Literatura: Ger Storms, "Gry przy muzyce", Akademos, Poznań 1991

Środki dydaktyczne: instrumenty muzyczne, przedmioty, które mogą wydawać dzwięki


Przebieg zajęć Uwagi

KATEGORIA PIERWSZA - gry przyczyniające się do rozwoju indywidualnego.

Muzyczna rozmowa - gra rozwijająca umiejętności słuchania.
Uczestnicy siadają naprzeciw siebie w dwóch rzędach, w ten sposób, że

każda osoba z jednego rzędu ma swojego partnera w drugim. Wszyscy

mają instrumenty. Począwszy od pierwszej osoby w rzędzie, każdy po

kolei gra coś na instrumencie, a jego partner stara się to jak najdokładniej

powtórzyć. Gdy dojdzie do końca rzędu następuje zmiana ról i ci którzy

poprzednio grali, teraz powtarzają. Następnie osoba rozpoczynająca

zabawę zaczyna znowu grać, a jej partner odpowiada (jak w rozmowie

pytanie - odpowiedź).

Rytmiczny głuchy telefon - gra służąca rozwojowi koncentracji.
Grupa siedzi w kręgu. Jedno dziecko wybiera sobie w myśli jakąś piosenkę

i wystukuje rytm tej piosenki (pierwsze takty) na plecach sąsiada. Ten

przekazuje rytm, który poczuł swojemu sąsiadowi i tak dalej aż do końca

kółka. Ostatnie dziecko głośno wystukuje lub klaszcze w rytmie, który

został mu przekazany. Jeżeli zgadza się on z pierwotnym, wówczas ktoś

inny rozpoczyna zabawę jak na początku.

KATEGORIA DRUGA - gry przyczyniające się do rozwoju społecznego.

Piosenka z dźwięków wydawanych przez zwierzęta.
Grupa siedzi w kręgu. Prowadzący wybiera jakąś znaną piosenkę

i proponuje dzieciom zaśpiewanie jej. Potem dzieli uczestników na trzy

podgrupy i prosi, aby każda wybrała sobie jakieś zwierzę, którego głos

będzie udawała. Grupy przez krótki czas próbują, czy to jest możliwe

, a następnie prowadzący zaczyna dyrygować, wskazując kolejność

, w której grupy śpiewają jeden wers głosem wybranego przez siebie

zwierzęcia. Najważniejszą rzeczą jest utrzymanie równego rytmu i tempa.

Np. grupa A wydaje dźwięk "muuu", grupa B "meee" a C "miauu".

Stacja zagłuszająca - gra wprowadzająca i pozwalająca poznawać się

wzajemnie Grupa jest podzielona na trzy, w miarę równe podgrupy.

Pierwsza - "nadajnik" ustawia się pod jedną ścianą pokoju, druga - "odbiornik"

pod przeciwległą ścianę, a trzecia - "stacja zagłuszająca" - w środku. Tylko

ostatnia grupa ma instrumenty. Nadajnik ma kilka minut czasu na wybranie

jakiejś dobrze znanej piosenki. Na znak prowadzącego zaczyna wykonywać

ją, śpiewając tylko melodię bez słów. "Odbiornik" stara się najszybciej rozpoznać

tę piosenkę podczas gdy "stacja zagłuszająca" stara się przeszkodzić grając na

instrumentach i czyniąc w ten sposób hałas - zakłócić odbiór. "Nadajnik" i "stacja

zagłuszająca" zaczynają równocześnie a "odbiornik" na 30 sekund czasu na

rozpoznanie piosenki. Jeżeli w tym czasie nie zdoła tego uczynić przegrywa

i następuje zmiana. Można w ten sposób zmieniać podgrupy, tak aby każda

wykonywała trzy funkcje po kolei. Po zakończeniu zabawy będzie można

stwierdzić, która z nich najszybciej rozpoznała piosenkę.

KATEGORIA TRZECIA - gry służące rozwojowi umiejętności twórczych.

Instrumenty wyobraźni - gra rozwijająca zdolność ekspresji i wyobraźni.
Grupa siedzi w kółku i każdy po kolei wyjmuje z worka wyimaginowany instrument.

Potem, w tej samej kolejności wszyscy prezentują swój instrument przy pomocy

dźwięku i gestów. Powinno być to tak przedstawione, by reszta grupy mogła odgadnąć

o jaki instrument chodzi.


Zatwierdzenie scenariusza / konspektu do realizacji .............................................................


EWALUACJA ZAJĘCIA

pozytywne aspekty ........................................................................................................................................................................ .............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

negatywne aspekty ....................................................................................................................................................................... ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

wnioski ......................................................................................................................................................................................... ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

UWAGI OCENIAJĄCEGO ZAJĘCIE: ...................................................................................................................................... ..............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................................

OCENA ZA SCENARIUSZ / KONSPEKT ................................................................................................................................

OCENA ZA PRZYGOTOWANIE I PRZEPROWADZENIE ...................................................................................... ……...


