rzut z wyskoku



KONSPEKT DO ZAJEC Z PIŁKI RĘCZNEJ




TEMAT: Nauka rzutu z wyskoku.


Cele główne lekcji:


- umiejętności : uczeń potrafi poprawnie wykonać rzut z wyskoku,

uczeń poprawi chwyt i podania,

uczeń uczy się współpracy w zespole.


- sprawności : uczeń zdobywa koordynację ruchową,

uczeń nabiera zwinności,

uczeń kształtuje szybkość,

uczeń nabiera sprawności siłowej.


- wiadomośći : przepisy gry w piłkę ręczną,

uczeń zna zasady bezpiecznego wykonywania ćwiczeń

uczeń uczy się współpracy w zespole.


- wychowawcze : uczeń wykazuje chęć do podnoszenia swojej sprawności fizycznej,

uczeń dba o bezpieczeństwo swoje i współćwiczących.


KLASA: 6 A


DATA: 22-09-2004


MIEJSCE ZAJĘĆ: sala gimnastyczna


LICZBA ĆWICZĄCYCH:


POMOCE DYDAKTYCZNE: piłki, pachołki, szarfy.

PROWADZĄCY: Łukasz Wojtaszek











PRZEBIEG LEKCJI



LP.

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

CZAS

METODY I FORMY

UWAGI


1.

Ćwiczenia organizacyjno - porządkowe.

Zbiórka, powitanie, sprawdzenie gotowości do zajęć, podanie tematu lekcji, omówienie znaczenia rozgrzewki i bezpieczeństwa w czasie zajęć.



2’





frontalna


pogadanka



2.


Zabawa ożywiająca.


Berek z piłkami – wyznaczam berka który ma za zadanie złapać współćwiczącego przez dotknięcie piłką.



5’


frontalna



zabawowo-klasyczna




3.

Ćwiczenia kształtujące.

- w truchcie ćw. rozgrzewające i

wzmacniające mięsnie NN i RR

- krążenie RR w przód i w tył,

- podskoki na LN i PN,

- przeplatanka

- krok odstawno dostawny.

- w marszu odrzuty RR w bok,

- krążenia przedramionami w przód i w tył,

- wymachy i wypady NN w przód i w bok.

- w rozsypce krążenia głowy,

- T,

- bioder,

- stawami kolanowymi i skokowymi do zewnątrz i wewnątrz,

- skłony T w przód,

- skrętoskłony,

- przysiady,

- wyrzuty NN w tył z przysiadu podpartego,

- wyrzuty NN w bok naprzemianstronnie

-klęk podparty wyrzuty LN na przemian z PN

- z piłkami kozłowanie PR i LR na sygnał zmiana kierunku biegu,

- podrzuty piłki do góry i łapanie jej w wyskoku

- zatrzymanie się i siad prosty cały czas kozłując, ćwiczenie powtarzamy zmieniając rękę

- 10 „pompek” na piłce



8’


frontalna




naśladowczo-ścisła



4.


Część głowna – realizacja tematu lekcji



Ćwiczenia tech. bez piłki:

- wyskok w górę po 1 kroku,

- wyskok w górę po 3 krokach,



- w truchcie z zamachem ręki,

Ćwiczenia tech. z piłką w dwójkach:

- wyskok z miejsca,

- po 1 kroku,

- po 3 krokach,

- w truchcie z kozłowaniem,

- rzuty o drabinki w dwójkach,

Ćwiczenia naprzeciw bramki:

- skrzydłowy na ręce trzyma piłkę, uczeń biegnąc chwyta piłkę i wykonuje

rzut z wyskoku na bramkę.

- z narzutem, nagrywający podaje piłkę atakującemu, ten wykonuje rzut z wyskoku do bramki

- z kozłowaniem uczeń wykonuje rzut z wyskoku do bramki

Gra szkolna



22’


zadaniowo - ścisła




5.


Ćwiczenia korektywne.



- uczniowie dobierają się w pary jeden z dwójki staje przy drabinkach i łapie się szczebla na wysokości wyprostowanych rak. Mając piłkę miedzy nogami ma za zadanie podąć ja partnerowi poprzez podniesienie nóg do góry. Drugi łapie piłkę i podaje ja powrotem stojącemu pod drabinkami.

- uczniowie wykonują leżenie przodem twarzą do siebie w odległości 2 metrów od siebie. Jeden z pary zaczyna ćwiczenie unosząc ręce i nogi do góry i wypycha piłkę do znajdującego się naprzeciwko, ten łapie ja i oddaje powrotem tym samym sposobem,

- „minutka”



5’


naśladowczo-ścisła

zadaniowo-ścisła




6.


Zakończenie


Zbiórka, sprzątanie przyrządów, ocena umiejętności uczniów, omówienie lekcji, pożegnanie.



2’


pogadanka











