Konspekt zbiórki harcerskiejB

Temat zbiórki: STANDARDOWA GRA PO PARKU


Cele:

  1. Umożliwienie harcerzom przeżycia kolejnej przygody, zachęcenie ich do pozostania w drużynie

  2. nauka współpracy w małych grupach (przyszłych zastępach)

Formy pracy:

  1. zwyczaje, obrzędy

  2. gra terenowa

  3. gra

  4. ćwiczenia

  5. łamigłówki logiczne

  6. twórcze rozwiązywanie problemów

Czas trwania: ok. 2 h

Przebieg:

  1. Podział na zespoły

  2. Wytłumaczenie zasad gry - Zastępy otrzymują mapę pobliskiego parku z zaznaczanymi placówkami. W ciągu najbliższej godziny musza dotrzeć do jak największej ich ilości i wykonać czekające na nich zadania. Za każde zadanie zdobywają od 0 do 10 pkt. Zastęp, który zdobędzie najwięcej punktów, wygrywa.

  3. Standardowa gra po parku J; przykładowe zadania:

  4. strzelanie z łuku

  5. przejście po moście linowym

  6. państwa miasta (harcerze dostają tabelkę z czterema kategoriami – np. państwa, miasta, sławny człowiek, tytuł – oraz pięcioma przykładowymi literami; starają się uzupełnić kategorie wyrazami na dana literę; za każde dwa hasła otrzymują 1 pkt.)

  7. tor przeszkód po placu zabaw

  8. zawody rowerowe w miasteczku ruchu drogowego

  9. 20 pytań (prowadzący wymyśla sobie jeden wyraz z wybranej kategorii – ludzie, przedmioty, zwierzęta, itd. – harcerze poprzez zadawanie pytań, na które prowadzący może odpowiedzieć tak lub nie, muszą zgadnąć co ów prowadzący miał na myśli ; na początku harcerze otrzymują 10 punktów, za każde 2 zadane pytania tracą jeden punkt)

  10. skojarzenia (harcerze muszą stworzyć ciąg skojarzeń od dwóch pozornie nie mających ze sobą nic wspólnego słów, np. łopata i biedronka – przykład ciągu – łopata, kopanie, ziemia, robale, biedronka)

  11. kalambury (wybrana osoba z zastępu otrzymuje zestaw 10 haseł; ma 2 minuty na przekazanie za pomocą gestów jak największej ilości z nich; za każde odgadnięte hasło – 1 pkt.)

  12. zapamiętywanie (każdy zastęp przez dwie minuty patrzy na 20 przedmiotów porozkładanych przez prowadzącego; następnie prowadzący zasłania owe przedmioty i harcerze wypisują te, które zapamiętali; za każde wypisane dwa przedmioty – 1 pkt. )

  13. rozpoznawanie po dotyku – (harcerze z zamkniętymi oczami starają się rozpoznać po dotyku 10 przedmiotów; za każdą odgadniętą rzecz otrzymują 1 pkt.)

  14. przebijanie balonów – (jedna osoba z grupy ma zamknięte oczy i dostaje do ręki szpilkę; jej zadaniem jest przebicie w ciągu wyznaczonego czasu jak największej ilości balonów porozwieszanych po terenie; reszta zastępu słownie podaje jej instrukcję, gdzie ma iść; za każdy przebity balon zastęp otrzymuje 1 pkt.)

  15. Podsumowanie gry – wyłonienie zwycięzców

  16. Podsumowanie zbiórki („Jaki był ten dzień”, obrzędowa świeca)

  17. Krąg (nauka „Bratniego słowa” dla tych, którzy dopiero przyszli do drużyny)


Materiały:

· mapa parku

· materiały na placówki:

  1. łuki

  2. liny

  3. tabelka do „państwa miasta”

  4. tor przeszkód – piłka, badminton, sznurek, balony

  5. rower

  6. hasła do kalambur

  7. przedmioty do zapamiętywania i rozpoznawania po dotyku

Załączniki:

· Państwa miasta:

Tabela do wypełnienia

LITERA

PAŃSTWO

MIASTO

ZWIERZĘ

ROŚLINA

G






M






N






S






K







Przykładowe odpowiedzi

LITERA

PAŃSTWO

MIASTO

ZWIERZĘ

ROŚLINA

G

Grecja

Gdańsk

Gołąb

Grusza

M

Mongolia

Moskwa

Motyl

Malina

N

Niemcy

Nowy Sącz

Niedźwiedź

Niezapominajka

S

Szwajcaria

Sieradz

Słoń

Stokrotka

K

Kanada

Kraków

Krokodyl

Kalafior


· Przykładowe hasła do kalambur

  1. niedźwiedź

  2. nauczyciel

  3. motyl

  4. miotła

  5. bandaż

  6. hulajnoga

  7. śpiewanie

  8. fryzjer


