Scenariusz zajęć
Temat: "W oczekiwaniu na zimę"
Data: 07.12.2011
Grupa wiekowa: 6latki
Cele: Dziecko
potrafi przy pomocy nietypowego materiał przygotować ozdoby do sali
ćwiczy spostrzegawczość
rozwija myślenie poprzez rozwiazywanie zagadek
potafi ułożyć puzzle z zimowym obrazkiem
reaguje odpowiednim ruchem na dźwięk instrumentu
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie "Całuski"
2. Wprowadzenie do teamtu zajęć - układanie puzzli zimowych w 4 zespołach, a nastepnie rozmowa łącząca daną porę roku z przypadającym w niej świetem Bożego Narodzenia.
3. Zagadki dotyczące Świąt Bożego Narodzenia (choinka, św. Mikołaj, lampki choinkowe, gwiazdeczka, opłatek, bombka)
4. Malowanie bombki styropianowej farbą tworzącą podkład do daleszj pracy
5. Rozmowa o świętach "Przygotowania do świąt" połączona z zabawą ruchową "Sprzątanie" - ćwiczenie z gazetami:
I Zamiatanie podlogi (wachlowanie gazetą w górę i w dół)
II Froterowanie podłogi (przesuwanie gazety w klęku podpartym)
III Układanie czasopism taty (siad skrzyzny, gazeta trzymana oburącz przed twarzą) - dmuchanie nos - usta
IV Segregowanie gazer (na czorakach - ręce na gazecie przesuwamy w różnych kierunkach)
V Kokarda (stopami)
VI Wyrzucanie niepotrzebnych śmieci (formowanie stopami kulki, poprawianie dłońmi)
6. Bitwa śnieżna na kulki wykonane z gazet (przy muzyce zimowej)
7. Zabawa ruchowa "Kto wpadł w zaspę?" Nauczyciel wystukuje rytm na tamburynie, dzieci swobodnie biegają po sali. Na przerwę w grze na instrumencie dzieci kucają i zamykają oczy. Następnie nauczyciel mówi, że jedno dziecko wpadło w zaspę (przykrywa wybraną osobę białym prześcieradłem) i pyta pozostałe dzieci kogo brakuje?
8. Zabawa muzyczno-ruchowa "Rozgrzewka zimowa" (C. Orffa)
9. Zabawa orientacyjno-porządkowa "Choinki w lesie" Nauczyciel zachęca dzieci, by wyobraziły sobie, że są choinkami, które rosna w lesie. Przedstawia i omawia muzyczne polecenia, po czym prosi, by dzieci ruchem i gestem interpretowały słyszane dźwięki. Uczestnicy zabawy będą kolejno (w zależności od tempa i dynamiki gry):
- na dźwięk grzechotki - kołysali się na wietrze (ręce wysoko w górze, wolne kołysanie się)
- na dźwięk bębenka - uginali się pod ciężarem śniegu (ręce wysoko w górze, wolne i szybsze skłony)
- na dźwięk trójkąta - stawali w szeregu (ustawianie się pojedyńczo jeden obok drugiego)
10. Ozdabianie bombek metodą de coupage (naklejanie motywu z papieru ryżowego i przyklejanie go klejem z werniksem, posypywanie bombki brokatem)
11. Podsumowanie zajęć i zawieszenie bombek na choince