Konspekt zajęcia otwartego dla rodziców w grupie dzieci 6 letnich
Prowadząca: Wioletta Grzybowska
Temat zajęć: JEDZIEMY NA WAKACJE
CEL: Sprawdzenie umiejętności przygotowania dzieci do edukacji szkolnej w zakresie nauki czytania, pisania,
liczenia w oparciu o temat związany z wakacjami.
CELE OPERACYJNE:
*dziecko potrafi liczyć w zakresie 10 i więcej.
*wykonuje działania matematyczne z użyciem znaków matematycznych dodawania, odejmowania oraz znaków mniejszości i większości.
*potrafi ułożyć zdanie z rozsypanki wyrazowej i odczyta je.
*narysuje ilustrację o tematyce wakacyjnej.
*doskonali sprawność aparatu artykulacyjnego, fonacyjnego
i oddechowego.
*wzbogaci słownictwo w w/w tematyce.
*rozwija umiejętność budowania dłuższych zdań.
*rozwija kreatywne myślenie.
*doskonali umiejętność współpracy w grupie
*dokładnie i sprawnie wykonuje polecenia nauczycielki.
Środki dydaktyczne: tablica magnetyczna, magnesy, markery, napis - WAKACJE, zdania dla każdego dziecka 6 - letniego
a dla 5 - latków ilustracje do tematu pocięte w postaci puzzli, kleje, kartki A4, kredki, koperty, napisy z imionami dziecka, koperty z napisem - SKARB, kolorowe koła, kartoniki ze znakami matematycznymi (dodawanie, odejmowanie, mniejszość, większość).
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i rodziców w kole za pomocą gestów.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez technikę skojarzeniową - BURZA MÓZGÓW - do hasła WAKACJE.
3. Gimnastyka buzi i języka - "Jedziemy na wakacje" - usprawnianie artykulatorów poprzez zabawę
ruchowo - ortofoniczną
4. Układanka wyrazowa dla dzieci 6 - letnich a dla 5 letnich - puzzle. Odczytanie zdań z rozsypanki wyrazowej
przez dzieci 6 - letnie.
5. "Wakacyjny obrazek" - rysowanie i kolorowanie ilustracji.
6. "Liczymy wakacyjne skarby" - zabawa matematyczna
z wykorzystaniem znaków matematycznych (dodawania, odejmowania, znaków mniejszości i większości).
7. „Moje wakacje” – prezentacja w formie kilku zdań swojej pracy przed swoim rodzicem/opiekunem lub nauczycielem.
8. Pożegnanie rodziców.