Nasza ścieżka rowerowa


Nasza ścieżka rowerowa

(Scenariusz wydarzenia z wyjściem akcji poza teren szkoły do społeczności)

Wydarzenie realizowane przez jedną klasę, lub w ramach szkolnego koła, czy może przez członków założonego w akcji Dnia z Rowerem Klubu Wycieczek Rowerowych.


Cele zajęć:

- Uświadomienie młodzieży, że sama może włączyć się w działania dla swoich
rówieśników.

- Wskazanie kierunku rozwoju transportu przyjaznego ludziom i środowisku

- Wzbudzanie poczucia współdziałania na rzecz najbliższej społeczności lokalnej
- Kreowanie rozwiązań przyjaznych szerszemu gronu odbiorców


Potrzebne pomoce:

Deseczki lub tekturki na plansze informacyjne, farby lub mazaki wodoodporne


Czas trwania:

Kilka dni w zależności od długości i stopnia skomplikowania ścieżki rowerowej


Miejsce zajęć:

Okolice szkoły


Sprzymierzeńcy:

Władze lokalne, dyrekcja szkoły, nauczyciel fizyki i geografii, okoliczni mieszkańcy,


Przebieg zajęć:

Jeżeli udało się nam zachęcić uczniów do jazdy rowerem, może też uda się zrobić coś bardziej trwałego dla rowerzystów. I to nie tylko z naszej szkoły. Do zadań uczniów należy tutaj:

1. Rozpoznanie terenu w aspekcie bezpiecznego dojazdu rowerem do szkoły, lub bezpiecznej krótkiej wyprawy rowerowej.

2. Znalezienie ciekawych miejsc, które mogłyby zachęcić do przejechania tą ścieżką.

3. Zmierzenie długości tej ścieżki i obliczenie czasu przejazdu (w przybliżeniu).

4. Wykonanie tabliczki startowej czyli takiej, która może znaleźć się na początku ścieżki. Na przykład przed drzwiami szkoły. Już na tej tabliczce można podać długość ścieżki i przybliżony czas przejazdu.

5. Dalej wzdłuż ścieżki, umieścić znaki informujące o ścieżce. Mogą to być tabliczki z deseczek lub tekturowe zafoliowane, a mogą to być po prostu wstążeczki w intensywnym kolorze widocznym z daleka (ale nie czerwonym). Umieszczone w widocznym miejscu, podobnie jak oznakowania szlaków turystycznych.

6. Jeżeli na trasie ścieżki są ciekawe miejsca, warto je wskazać jakąś tabliczką, czy znakiem Sporządzenie dokumentacji. Rysunkowej – przedstawiającej schemat przebiegu ścieżki i dokumentacji fotograficznej.

7.Rysunkowa dokumentacja ścieżki z zaznaczeniem miejsc szczególnych może wisieć w holu szkoły, tak aby można było zapoznać się z tą ścieżką i z jej opisem. Taka tablica ułatwi skorzystanie ze ścieżki a także zmotywuje do skorzystania z niej. Będzie też niewątpliwym świadectwem wykonanej przez uczniów sporej pracy

8. Dokumentację ze schematem ścieżki i fragmenty dokumentacji fotograficznej należy złożyć w odpowiednim urzędzie, do którego należy zarządzanie tym terenem z dołączonym pismem o formalne wytyczenie ścieżki rowerowej.
Skoro już ścieżka jest trochę przygotowana. A władze powinny być zorientowane, co się dzieje w okolicy....
Poza tym ścieżka przygotowana przez szkolę jest tylko propozycją ścieżki a nie formalnie zatwierdzoną.

9. Można zachęcić dyrekcję do zainstalowania stojaków na rowery przed szkołą.

10. Można zachęcić także sklepy spożywcze w pobliżu ścieżki równieżdo zainstalowania stojaków rowerowych. Do sklepów warto też napisać pisemko formalne aby zadbały o postawienie stojaków, zachęcające sklep do zadbania o tych szczególnych klientów, którzy jeżdżą rowerem, tak aby rowerzyści mogli wejść spokojnie na zakupy zostawiając rower w bezpiecznym, dogodnym miejscu. Takie stojaki na rower nie są zbyt drogie a korzyści sklepu wyraźne. Widać, że sklep troszczy się o swoich klientów.

Taka ścieżka rowerowa może służyć młodzieży z danej szkoły, jak też i młodzieży z najbliższej okolicy.
Takie ścieżki, nawet w środku miasta, funkcjonują znakomicie w wielu miastach Holandii, znanej z tego, że bardzo dba o rowerzystów.




