|
|
|||
ZATWIERDZAM: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
............................................ |
|
|
|
|
(stopień, imię i nazwisko) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
............................................ |
|
|
|
|
(data) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
PLAN-KONSPEKT
do przeprowadzenia zajęć z regulaminów z marynarzami kompanii technicznej w dniu 12.01.2009r.
TEMAT : Musztra zespołowa.
CEL: Doskonalić krok defiladowy, zatrzymanie, zmianę szyku.
CZAS : 1 *45 min.
METODA: Praktyczna
MIEJSCE: plac apelowy
WSKAZÓWKI ORGANIZACYJNO - METODYCZNE:
Zajęcia prowadzić osobiście.
Zajęcia prowadzić całością kompanii.
ZAGADNIENIA:
1. Wykonywanie zbiórek w ugrupowaniu rozwiniętym i marszowym;
2. Równanie i krycie;
3. Odliczanie;
4. Odstępowanie i łączenie;
5. Przesunięcie szyku;
6. Zmiana frontu ugrupowania rozwiniętego;
7. Zmiana ugrupowania w miejscu i w marszu.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Lp. |
Czas |
Zagadnienia i pytania |
Odpowiedzi i czynności szkolonych |
Uwagi |
1. |
10’ |
Czynności wstępne1. Przyjęcie meldunku. 2. Sprawdzenie obecności oraz wyglądu zewnętrznego. 3. Podanie tematu, celu oraz zagadnień zajęć. 4. Podanie literatury. |
Stają w dwuszeregu, słuchają, wykonują polecenia d-cy plutonu. Ustawiają się do przeglądu. |
|
2. |
70’
|
Część zasadnicza
1.
Wykonywanie zbiórek w ugrupowaniu rozwiniętym Baczność! W dwuszeregu – ZBIÓRKA Spocznij. INNE RODZAJE KOMEND: Drużyna, w dwuszeregu, na placu, prawe skrzydło (czoło) na wysokości trybuny, frontem do …,( na poprzednim miejscu) - ZBIÓRKA Drużyna,
w kolumnie czwórkowej, za mną, w marszu Drużyna, w kolumnie, na drodze, w kierunku akademika, w marszu – ZBIÓRKA
ROZEJŚĆ SIĘ
2. Równanie i krycie. Równaj w prawo .
3. Odliczanie. Kolejno (do dwóch, do trzech) – ODLICZ”.
4. Odstępowanie i łączenie. Od prawoskrzydłowego (lewoskrzydłowego) pięć (dziesięć) kroków (biegiem) – ODSTĄP .
Od bosmana .............., krok (w prawo, lewo) - ODSTĄP”
Do prawoskrzydłowego (lewoskrzydłowego), (biegiem) – ŁĄCZ
5. Przesunięcie szyku. Pierwszy
szereg - krok (sześć kroków) na wprost Pluton - STÓJ
6. Zmiana frontu ugrupowania rozwiniętego. Drużyna, w prawo (lewo) zachodź – MARSZ. Drużyna- STÓJ.
Druga drużyna zagiąć skrzydło – MARSZ’ lub „Od chorążego .............. zagiąć skrzydło – MARSZ”. Po zagięciu skrzydeł podaje się komendę „Spocznij”.
Od chorążego Iksińskiego i chorążego Tracza w tył – ZWROT”, „Odgiąć skrzydła – MARSZ”.
7. Zmiana ugrupowania w miejscu i w marszu.
Do dwóch odlicz. „W czwórki, w prawo – ZWROT,
W dwuszereg, w lewo – FRONT.
W czwórki, w prawo – ZWROT Na wprost - MARSZ W dwójki - W TYŁ
W czwórki - W PRZÓD.
W prawo - ZWROT, W lewo – ZWROT. |
Na zapowiedź komendy żołnierze zwracają się frontem do d-cy i przyjmują postawę zasadniczą. Na hasło „Zbiórka” biegną do d-cy i stają w nakazanym szyku, w postawie zasadniczej i w tym samym co on kierunku (jeżeli nie nakazał inaczej). Żołnierz prawoskrzydłowy staje z lewej strony d-cy, a na zbiórce w rzędzie (kolumnie) – za nim. Po komendzie do zbiórki w marszu za d-cą kompanii dwójka czołowa maszeruje za nim w odległości trzech kroków, reszta żołnierzy dołącza do niej.
Na komendę „Równaj w prawo (w lewo)”, wszyscy żołnierze jednocześnie i energicznie zwracają głowy w prawo, (w lewo) za wyjątkiem prawoskrzydłowego (lewoskrzydłowego) i stają tak, aby prawym (lewym) okiem widzieć tylko swojego sąsiada. Po wyrównaniu, na komendę „BACZNOŚĆ” jednocześnie zwracają głowy na wprost.
Żołnierze pierwszego szeregu zwracają jednocześnie głowy w prawo z wyjątkiem prawoskrzydłowego. Prawoskrzydłowy pierwszego szeregu zwraca głowę w lewo i zaczyna odliczanie. Pozostali żołnierze pierwszego szeregu, odwracając energicznie głowy z prawej na lewą stronę podają kolejno liczby, po czym zwracają głowy na wprost i przyjmują postawę swobodną. Jeżeli dwuszereg 1jest niepełny to lewoskrzydłowy drugiego szeregu – po odliczeniu – zwraca głowę w stronę d-cy i melduje „Niepełny”.
Na komendę, z wyjątkiem skrzydłowego od którego zaczyna się odstępowanie – podchorążowie wykonują zwrot w lewo (w prawo), maszerują (biegną) w nakazanym kierunku, oglądając się przez lewe ramię, każdy na bezpośrednio za nim maszerującego (biegnącego). Po jego zatrzymaniu robi tyle kroków, ile podano w komendzie. Następnie zatrzymuje się, wykonuje zwrot w prawo (lewo), wyrównuje i samorzutnie przyjmuje postawę swobodną.
Wyznaczona osoba odpowiada „Jestem” i na sekundę podnosi lewą rękę do poziomu z dłonią ułożoną w płaszczyźnie pionowej. Jeżeli pododdział jest ustawiony w dwuszeregu, rękę podnosi również żołnierz kryjący wskazanego z pierwszego szeregu.
Łączenie odbywa się w odwrotnym kierunku niż odstępowanie.
Wykonują krok (sześć kroków) w nakazanym kierunku, nie zmieniając frontu.
Zmianę frontu ugrupowania rozwiniętego dokonuje się na komendę Drużyna, w prawo (lewo) zachodź – MARSZ
Jeżeli zaginanie odbywa się od wyznaczonej osoby, odpowiada ona „Jestem” i na sekundę podnosi lewą rękę do poziomu z dłonią ułożoną w płaszczyźnie pionowej. Skrzydłowy nieruchomego skrzydła chodzi w miejscu w prawo (lewo) w takim tempie, aby maszerujący po okręgu mogli zachować równanie. Zachodzenie odbywa się krokiem zwykłym.
Żołnierze zaginający robią w tył zwrot, wracają na poprzednie miejsce w taki sam sposób, jak podczas zaginania skrzydła i zatrzymują się na linii pododdziału.
Żołnierze,
na których podczas odliczania wypadła liczba jeden, robią w
prawo zwrot w miejscu, a oznaczeni liczbą dwa wykonują na
obcasie buta prawej nogi i czubku lewego buta część zwrotu w
prawo, po czym lewą nogą robią energiczny wykrok
Kontrolowani,
którzy podczas formowania dwójek robili zwrot w miejscu
(oznaczeni liczbą jeden), wykonują na obcasie buta lewej nogi i
czubku prawego buta część zwrotu
Osoby oznaczone podczas odliczania liczbą dwa przechodzą w takt marszu za swych sąsiadów z prawej strony i kryją ich, zachowując przepisową odległość; w tym czasie lewy rząd dołącza do prawego; szkoleni idący w pierwszej dwójce nie zmieniają kroku.
Szkoleni z lewego rzędu, oznaczeni podczas odliczania liczbą jeden odstępują w lewo; ci, którzy poprzednio przeszli w tył, wstępują na dawne swoje miejsce. Czoło skraca krok bez komendy.
|
|
3. |
10’
|
Czynności końcoweSprawdzenie stopnia opanowania poszczególnych zagadnień. Omówienie zajęć. Podanie zagadnień na naukę własną. |
Słuchają, zadają pytania. |
|
OPRACOWAŁ