konspekt wartości rytmiczne

SCENARIUSZ LEKCJI MUZYKI W KLASIE PIĄTEJ


Temat: Wartości rytmiczne



Cele:

uczeń zna wartości rytmiczne: szesnastka, ósemka, ćwierćnuta, półnuta, cała nuta.

uczeń rozumie, na czym polega dodawanie kropki do nut i o jaką wartość wydłuża ona jej czas trwania

uczeń umie wyklaskać poszczególne wartości rytmiczne oraz ćwiczenie rytmiczne

uczeń zna pojęcie pauzy i potrafi wyjaśnić jej działanie


Środki dydaktyczne:

kartki ze schematem wartości rytmicznych

Zeszyt Ćwiczeń


Metody:

analityczno – problemowa

pogadanka


Forma pracy:

indywidualna

zbiorowa



CZĘŚĆ WSTĘPNA:


1. Czynności organizacyjno - porządkowe

2. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć

3. Podanie celu i tematu zajęć, zanotowanie tematu do zeszytu.


CZĘŚĆ GŁÓWNA:


1.Rozmowa nauczyciela z uczniami, czy spotkały się kiedyś z wartościami rytmicznymi i ich nazwami.

2. Rozdanie kartek z podziałem wartości rytmicznych, wklejenie ich do zeszytu

3. Wyjaśnienie , czym jest rytm w muzyce i zapisanie definicji do zeszytu

4. Próby wyklaskiwania poszczególnych wartości rytmicznych, od najwolniejszych do najszybszych – najpierw zbiorowo, w miarę postępów również indywidualnie – uczeń wskazany przez nauczyciela

5. Podanie na tablicy przykładów rytmu i wyklaskiwanie ich przez wybranych uczniów oraz całą grupą

6. Wyjaśnienie pojęcia kropki w rytmie, zapisanie definicji do zeszytu, zaprezentowanie za pomocą klaskania w jaki sposób działa kropka

7. Wyjaśnienie pojęcia pauzy w rytmie, zapisanie definicji, zaprezentowanie działania


CZĘŚĆ KOŃCOWA:


1.Uczniowie przepisują rytmy zapisane przez nauczyciela na tablicy jako zadanie do wyklaskiwania na następne zajęcia

2. Uczniowie przepisują wartości rytmiczne, które należy połączyć w jedną wartość – np. Ćwierćnuta z kropką + ósemka = półnuta

3. Utrwalające ćwiczenia przy tablicy z zastosowaniem wszystkich poznanych wartości rytmicznych

4. Pożegnanie, czynności porządkowe


