Konspekty Rodzina

Hospitujący: Pan Marcin Włodara

Hospitowany: Izabela Szymańska

Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubiczu Górnym.

K O N S P E K T


Temat: Rodzina i jej historia.


I. Założenia metodyczne:

1. Cele kształcące:


POZIOM 1

Kategoria A - Zapamiętanie wiadomości

Uczeń zna, wie, pamięta:

Pojęcia: rodzina wielopokoleniowa, przodkowie, ród, drzewo genealogiczne, genealogia, herb.

Postaci:-

Daty:-

Fakty: -


Kategoria B – Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

- że historia rodziny ściśle wiąże się z dziejami historycznymi.


POZIOM 2

Kategoria C – Zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

- określić czy dana rodzina jest rodziną dwupokoleniową czy wielopokoleniową,

- powiedzieć kogo nazywamy naszymi przodkami,

- powiedzieć kto tworzy ród,

- powiedzieć jakie rody królewskie rządziły w Polsce (chodzi tu o Piastów i Jagiellonów),

- powiedzieć czym zajmuje się genealogia,

- powiedzieć co to jest drzewo genealogiczne, i w jaki sposób się je rysujel


POZIOM 3

Kategoria E, F – postawy, system wartości.

Uczeń dostrzega, ma świadomość, rozumie:

- że należy doceniać i uważnie słuchać opowieści naszych przodków, ponieważ są oni żywą historią i możemy się od nich wiele dowiedzieć.


2. Metody:

pogadanka.


3. Środki dydaktyczne:

Błaut Michał Chamczyk Hanna, Miklikowska Iwona, Moja historia. Podręcznik do historii i społeczeństwa dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Straszyn 2009, s. 24- 26.

Moja historia. Zeszyt ucznia do przedmiotu „historia i społeczeństwo” dla klasy czwartej szkoły podstawowej, Straszyn 2009, s. 13-15.


4. Formy:

indywidualna, zbiorowa.


5. Zasady nauczania:

świadome uczestnictwo w lekcji.


Ogniwa

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1.

Porządkowo-

organizacyjne


8.55- 8.58


3 min.

Przywitanie z uczniami, sprawdzenie obecności, wpisanie nieprzygotowań.

Uczniowie siadają na swoich miejscach i odpowiadają podczas sprawdzania listy obecności.


2.

Rekapitulacja wtórna


8.58- 9.03


5 min.

5- 10- minutowa kartkówka z dat: dwanaście dat zostanie wyświetlonych na tablicy za pomocą projektora. Uczniowie będą musieli określić wiek na podstawie określonej daty.

Daty:

27 r. p. n. e.

1410 r.

1789 r.

3000 p. n. e.

2010 r.

1212 r.

1525 r.

509 r. p. n. e.

1945 r.

966 r.

1030 r. p. n. e.

330 r.

Uczniowie piszą kartkówkę.




3.

Nawiązanie


9.03- 9.04


1 min.

Proszę o przypomnienie znaczenia terminu „historia”.


Każda rodzina ma swoją historię i właśnie tym zajmiemy się na dzisiejszej lekcji.

Historia jest to nauka zajmująca się badaniem przeszłości.


4.

Wprowadzenie

nowego

materiału









9.04- 9.30


26 min.

Każdy z Was ma jakąś rodzinę. Kto należy do rodziny?



.

Co trzeba zrobić żeby założyć rodzinę?




Kto z Was mieszka sam z rodzicami (ewentualnie z rodzeństwem?

Taką rodzinę nazywamy dwupokoleniową, ponieważ Wasi rodzice są reprezentantami jednego pokolenia a Wy drugiego.

A czy ktoś mieszka, oprócz tego, że z rodzicami, z babcią, albo dziadkiem?

Wasi dziadkowie są już przedstawicielami trzeciego pokolenia, takie rodziny nazywamy rodzinami wielopokoleniowymi.

Jak inaczej możemy nazwać Waszych rodziców, dziadków, pradziadków?



A co to jest ród?

W razie czego staram się ich naprowadzić na prawidłową lub jak najbliższą odpowiedź ( w razie czego uzupełnia.


Wiele rodów jest bardzo starych, niektóre nawet całkowicie wymarły. Na lekcjach historii poznacie między innymi dzieje rodów królewskich, jakimi są chociażby polscy Piastowie czy Jagiellonowie.

Losy każdej rodziny ściśle wiążą się z dziejami historycznymi, zwłaszcza w przełomowych dla danego kraju dziejach. Może i członkowie Waszych rodzin walczyli podczas II wojny światowej, a może Wasze korzenie sięgają jeszcze głębiej.

Warto czasem usiąść z babcią czy dziadkiem i podpytać ich trochę o ich młodzieńcze czasy.




Czy ktoś wie czym jest genealogia? Czym się zajmuje?





A czym w takim razie jest drzewo genealogiczne?




Musimy pamiętać, że u podstawy takiego drzewa wpisujemy najstarszych znanych nam przodków.


Notatka:

Naszymi przodkami są osoby starsze od nas, wywodzące się z naszej rodziny (np. mama, dziadek).

Ród tworzą wszyscy spokrewnieni ze sobą członkowie rodziny, pochodzący od jednego przodka.

Genealogia to nauka zajmująca się poznawaniem historii rodów oraz ustalaniem powiązań między ich członkami. Drzewo genealogiczne to graficzne przedstawienie danej rodziny.

Mama, tata, rodzeństwo, babcia, dziadek, ciocie, wujkowie, kuzynostwo.



Dwoje ludzi musi zawrzeć związek małżeński.




Zgłasza się dużo osób.






Kilka osób podnosi rękę.







Możemy ich nazwać naszymi przodkami.



Ród tworzą wszyscy spokrewnieni ze sobą członkowie rodziny, pochodzący od jednego przodka.
















Czas na opowieści uczniów zasłyszane od babć i dziadków, rodziców itp.



To nauka zajmująca się poznawaniem historii rodów oraz ustalaniem powiązań między ich członkami.



Jest to drzewo przedstawiające naszą rodzinę, przodków, ród.







Uczniowie przepisują notatkę do odpowiedniego miejsca w ćwiczeniach.







































































Tekst notatki jest wyświetlany za pomocą rzutnika.


5.

Rekapitulacja pierwotna

9.30- 9.39


9 min.

Ćwiczenie 3, s. 15.


Czym zajmuje się genealogia?






Czym jest ród?




To nauka zajmująca się poznawaniem historii rodów oraz ustalaniem powiązań między ich członkami.


Ród tworzą wszyscy spokrewnieni ze sobą członkowie rodziny, pochodzący od jednego przodka.


6.

Zadanie

domowe

Czynności

organizacyjne kończące

lekcje

9.39- 9.40


1 min.

Zad. Dom.: ćw. 1, s.13, ćw. 2, s. 14.

Sporządzenie drzewa genealogicznego (zaczynając od dziadków lub pradziadków)- dla chętnych.


Dziękuję uczniom za lekcję.

Zapisują pracę domową, pakują się i wychodzą.





