Konspekty ROB

Hospitujący: Pan Marcin Włodara

Hospitowany: Izabela Szymańska

Szkoła: Szkoła Podstawowa nr 2 w Lubiczu Górnym.

K O N S P E K T


Temat: Rzeczpospolita Obojga Narodów.


I. Założenia metodyczne:

1. Cele kształcące:

POZIOM 1

Kategoria A - Zapamiętanie wiadomości

Uczeń zna, wie, pamięta:

Pojęcia: Rzeczpospolita Obojga Narodów, mniejszość narodowa, konfederacja.

Postaci: Władysław Jagiełło, Jan Matejko, Zygmunt II August.

Daty: 1385, 1569, 1573, 1596.

Fakty: unia w Krewie, sejm w Lublinie, zawarcie unii lubelskiej, podpisanie aktu konfederacji warszawskiej, unia brzeska.

Kategoria B – Rozumienie wiadomości

Uczeń rozumie:

- że Polska i Litwa jako Rzeczpospolita Obojga Narodów stały się państwem silniejszym, i bardziej liczyły się na arenie międzynarodowej.

- że Polska była wyjątkowo, jak na tamte czasy, tolerancyjnym państwem.

POZIOM 2

Kategoria C – Zastosowanie wiadomości w sytuacjach typowych

Uczeń potrafi:

- podać daty następujących wydarzeń: unia w Krewie, sejm w Lublinie, zawarcie unii lubelskiej, podpisanie aktu konfederacji warszawskiej, unia brzeska.

- wyjaśnić pojęcia: Rzeczpospolita Obojga Narodów, mniejszość narodowa, konfederacja.

- powiedzieć jakie były postanowienia unii w Krewie,

- powiedzieć jakie były postanowienia unii lubelskiej,

- powiedzieć co Polska i Litwa miały mieć wspólne a co oddzielne,

- powiedzieć jakiej narodowości i wyznania byli ludzie zamieszkujący XVI- wieczną Polskę,

- powiedzieć jaka sytuacja panowała w Francji i Niemczech (wojny religijne),

- wymienić przejawy tolerancji religijnej w Polsce,

- powiedzieć jakie państwa istnieją obecnie na terenach dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów,

- powiedzieć jakie mniejszości narodowe zamieszkują obecnie Polskę,

- wskazać na mapie Litwę i Polskę, Warszawę, Brześć, Lublin.

POZIOM 3

Kategoria E, F – postawy, system wartości.

Uczeń dostrzega, ma świadomość, rozumie:

- że Polska w XVI wieku była bardzo tolerancyjnym krajem, z czego należy brać przykład i dzisiaj.

2. Metody:

Pogadanka.


3. Środki dydaktyczne:

Błaut Michał, Moja historia. Podręcznik do historii i społeczeństwa dla klasy szóstej szkoły podstawowej, Gdańsk 2007, s.43- 47.

Moja historia. Ćwiczenia do historii i społeczeństwa dla klasy szóstej szkoły podstawowej.

Mapa Polski z XVI wieku.


4. Formy:

indywidualna, zbiorowa.


5. Zasady nauczania:

świadome uczestnictwo w lekcji.


Ogniwa

Czas

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

1.

Porządkowo-

organizacyjne


11.40- 11.50


10 min.

Przywitanie z uczniami, sprawdzenie obecności, wpisanie nieprzygotowań.

Oddanie i omówienie pracy klasowej.

Uczniowie siadają na swoich miejscach i odpowiadają podczas sprawdzania listy obecności.


2.

Rekapitulacja wtórna


11.50 11.55


5 min.

Proszę do odpowiedzi dwóch uczniów (po kolei) z ćwiczeniami.

Potem- na forum klasy.


Jakie grupy szlachty wyróżniamy?





Na co dzielił się sejm walny?




Kto zasiadał w izbie poselskiej?



A w senacie?




Kiedy został wydany pierwszy przywilej szlachecki?


Z jakiego stanu wytworzyła się szlachta?






Magnateria, średnia szlachta, szlachta zagrodowa, gołota szlachecka.



Na senat i izbę poselską.



Posłowie- Szlachta.



Senatorowie- biskupi i najwyżsi urzędnicy.




W 1374 w Koszycach.



Z rycerstwa.




3.

Nawiązanie


11.55- 11.56


1 min.

Na poprzedniej lekcji mówiliście o demokracji szlacheckiej, o sejmie walnym. Dziś pomówimy XVI- wiecznej Polsce.



4.

Wprowadzenie

nowego

materiału









11.56

12.11


15 min.

Podczas odpowiedzi ucznia, pozostała część klasy zapoznaje się z tekstem podręcznika ze stron 43- 47.


Po śmierci Kazimierza Wielkiego władzę w Polsce przejął Ludwik Węgierski, który w roku 1374 przyznał szlachcie pierwszy przywilej. Jego córka Jadwiga poślubiła Władysława Jagiełłę, co skutkowało zawarciem polsko- litewskiej unii w Krewie w 1385 roku. Była to tak zwana unia personalna, ponieważ Polskę i Litwę łączyła osoba jednego władcy.


Co się stało w 1569 roku. Gdzie miało miejsce to wydarzenie?





Co zostało wówczas utworzone?




Jakie państwa wchodziły w skład Rzeczpospolitej Obojga Narodów? (tekst źródłowy na stronie 44).


Unia ta została stworzona za panowania króla Zygmunta Augusta, którego podobiznę możecie zobaczyć na stronie 43.

Natomiast na stronie kolejnej możecie zobaczyć obraz słynnego malarza Jana Matejki, przedstawiający zaprzysiężenie unii lubelskiej.


W postanowieniach unii było zawarte, co od tej pory państwa będą miały wspólne, a co oddzielne.

Proszę jednego z uczniów o odczytanie tego co będzie wspólne, a drugiego o to co będzie oddzielne (ewentualnie pytam o to, i proszę o odpowiedź osoby zgłaszające się).




Po unii lubelskiej nasz kraj stał się państwem wielonaradowościowym i przede wszystkim wielowyznaniowym.


Jakie narodowości zamieszkiwały Rzeczpospolitą?



Proszę o odczytanie z mapki w podręczniku jakie wyznania zamieszkiwały teren Rzeczpospolitej Obojga Narodów.



Również Ormianie i Żydzi mogli bez przeszkód wyznawać swoją religię.


Podczas gdy w XVI wieku w krajach europejskich takich jak Niemcy czy Francja trwały wojny religijne, Rzeczpospolita zapewniała swobodę religijną.

Kiedy został podpisany akt konfederacji warszawskiej i co on gwarantował?



Akt ten był jednym z pierwszych przejawów tolerancji religijnej w Europie.


Co to jest konfederacja?




Wielu uchodźców z krajów dotkniętych prześladowaniami religijnymi uciekało do Polski.


W 1596 roku miała miejsce również unia brzeska, na skutek której część wyznawców prawosławia przyjęło zwierzchność papieską i w ten sposób powstał kościół grekokatolicki.


Jakie kraje obecnie znajdują się na terenach dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów?


Obecnie w Polsce panuje wolność wyznania. Najliczniejszymi mniejszościami narodowymi w Polsce są Niemcy i Białorusini. Inni to: Litwini, Ukraińcy.


Notatka:

Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie zawarły w 1385 roku unię w Krewie, na mocy której miały posiadać jednego władcę (unia personalna). Kolejną- tym razem realną unię zawarto w Lublinie w 1569 r. Od tej chwili Polska i Litwa posiadały wspólnego władcę, sejm, politykę zagraniczną oraz pieniądze, a zachowały oddzielne urzędy, sądownictwo, wojsko i skarb. Tak powstałe państwo nazwano Rzeczpospolitą Obojga Narodów.

W wielonarodowościowym kraju panowała tolerancja religijna, potwierdzona aktem konfederacji warszawskiej z 1573 roku.


















Odbył się wówczas sejm w Lublinie, na którym doszło do zawarcia unii realnej między Polską a Litwą.



Została utworzona Rzeczpospolita Obojga Narodów.


Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie.














Wspólne: władca, sejm, polityka zagraniczna oraz pieniądze.


Oddzielne: urzędy, sądownictwo, wojsko i skarb.











Polacy, Litwini, Niemcy, Rusini.



Katolicy, luteranie, prawosławni, kalwini, arianie.













W 1573 roku, gwarantował każdemu szlachcicowi wolność wyznania.





W dawnej Polsce: związek szlachty powołany do obrony jej interesów.














Polska, Litwa, Białoruś, Łotwa, Ukraina.




Uczniowie przepisują notatkę do odpowiedniego miejsca w ćwiczeniach.




















Pokazuje na mapie Lublin.







Pokazuje na mapie.















































Pokazuje na mapie Warszawę.













Pokazuje na mapie Brześć.


















Tekst notatki jest wyświetlany za pomocą rzutnika.


5.

Rekapitulacja pierwotna

12.11- 12.24


13 min.

Ćwiczenia (które ćwiczenia robimy decyduję na lekcji- powód: brak ćwiczeń w bibliotece).



Co powstało na mocy unii lubelskiej?


Jakie dwa państwa wchodziły w jej skład?





Jak nazywał się dokument który gwarantował każdemu szlachcicowi wolność wyznania i kiedy go podpisano?

Uczniowie robią ćwiczenia samodzielnie, następnie sprawdzamy je na forum klasy.



Rzeczpospolita Obojga Narodów.


Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie.





Konfederacja warszawska podpisana w 1573 roku.


6.

Zadanie

domowe

Czynności

organizacyjne kończące

lekcje

12.24- 12.25 1 min.

Ćwiczenia (które ćwiczenia robimy decyduję na lekcji- powód: brak ćwiczeń w bibliotece).


Dziękuję uczniom za lekcję.

Zapisują zadanie domowe, pakują się i wychodzą.





