Konspekt katechezy


Konspekt katechezy dla uczniów klas IV – VI .


Temat : „ Chleba naszego powszedniego, daj nam dzisiaj…”


Cele : ukazanie symboliki i znaczenia chleba, rozumienie związku chleba

powszedniego z Chlebem Eucharystycznym, uświadomienie

konieczności okazania szacunku dla daru Bożego.


Metody : pokaz, dyskusja, wykład, praca z tekstem


Formy:

- praca zbiorowa z całą klasą

- praca indywidualna

- praca w zespołach dwuosobowych


Pomoce dydaktyczne :

- Ilustracje : dzieci dzielące się kanapką

Powitanie nowożeńców chlebem i solą

Piekarz z chlebem

Chleb w koszu na śmieci

Biedak szukający chleba w śmietniku
















s. Ewa Kleps ASC


Konspekt katechezy „ Chleba naszego powszedniego, daj nam dzisiaj…”


Przebieg katechezy



PRZEBIEG



METODY, UWAGI


1. Wprowadzenie


/ Katecheta w widocznym miejscu zawiesza ilustracje przedstawiające piekarza, powitanie nowożeńców chlebem i solą, dzieci dzielące się kanapką, biedaka szukającego chleba w śmietniku, chleb w koszu na śmieci. Na centralnym miejscu kładzie chleb na białej serwecie. /


Katecheza rozpoczyna się Modlitwą Pańską.


W modlitwie „ Ojcze nasz” prosimy Pana Boga : „ chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Te słowa wyrażają głęboką ufność dzieci Bożych, które oczekują wszystkiego od swojego Ojca, bo „ On daje pokarm w każdym czasie” ( Ps 104,27 ).


Popatrzcie na ilustracje i zastanówcie się, jakie uczucia budzą w was prezentowane obrazy?

Katecheta kieruje rozmową w taki sposób, aby doprowadzić do konkretnych wniosków. Najprawdopodobniej głębsze uczucia u dzieci wywołuje ludzkie nieszczęście, brak szacunku wobec chleba.


Katecheta pyta, a uczniowie swobodnie odpowiadają:

  • Dlaczego spotykamy głodnych ludzi?

  • Dlaczego spotykamy w szkole chleb w koszu na śmieci ?

  • Dlaczego chleb jest nam potrzebny?

  • Jakiego rodzaju chleb spożywamy?


Wypowiedzi uczniów należy ukierunkować na podwójne znaczenie chleba: chleb powszedni i Chleb Eucharystyczny.


Katecheta podsumowuje :


/ katecheta zawiesza plakat z fragmentem wiersza C.K.Norwida


  • Chleb – jest nam konieczny do życia. Potrzebuje go nasze ciało, ale również nasza dusza potrzebuje Chleba Żywego – Jezusa. Jezus w postaci chleba rozdaje się nam, aby dodać nam sił duchowych. Sił fizycznych dodaje nam chleb powszedni, codziennie spożywany. Wiemy dobrze, że są ludzie, którzy nie mają chleba : głodują, żebrzą o chleb. Są też tacy, którzy chleb wyrzucają, nie szanują, nie dzielą się nim.




2. Bóg mówi:


Katecheta :

Pan Jezus niejednokrotnie mówił o roli i znaczeniu chleba w życiu każdego człowieka. Dał wyraz temu ustanawiając Eucharystię.

Aby bardziej zrozumieć jak ważny jest szacunek dla chleba i dzielenia się nim, odczytamy fragment Słowa Bożego z

( Mt 26, 26 – 28 )


Celebracja fragmentu Pisma Świętego


A gdy oni jedli, Jezus wziął chleb i odmówiwszy błogosławieństwo, połamał i dał uczniom, mówiąc : „ Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”. Następnie wziął kielich i odmówiwszy dziękczynienie, dał im, mówiąc: „ Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów.” ( Mt 26,26 – 28)


Analiza

  • Co uczynił Jezus?

/wziął chleb, przemienił w swoje Ciało, odmówił błogosławieństwo, dał uczniom/


  • Dlaczego to uczynił?

/ chciał człowieka obdarować największą łaską, podzielić się Sobą/


  • Czym jest dla ciebie spotkanie z Jezusem w Eucharystii?


- Jak uczestniczę w Eucharystii?



3. Pogłębienie

Chleb zaczęto wypiekać około 12 000 temu. W starożytnym Egipcie, około 2600 roku p.n.Ch. użyto po raz pierwszy drożdży do spulchniania rozczynu chlebowego. Tam też wynaleziono pierwsze piece chlebowe. Znano tam około 50 gatunków chleba.


Chleb zajmuje po dzień dzisiejszy na stole honorowe miejsce. Szczególnie miłych gości oraz nowożeńców wita się u nas „ chlebem i solą” na znak przyjaźni i szacunku. Chleb jest także symbolem ludzkiej pracy i znoju. Ileż trzeba wysiłku, żeby z ziarna rzuconego w ziemię doczekać momentu, aby móc sprawiedliwie dzielić chleb pomiędzy wszystkich ludzi na świecie.


W wielu krajach na świecie brakuje chleba.





Posłuchajcie o małej dziewczynce z Kalkuty, która znalazła kiedyś Matka Teresa .

  • Czego bała się ta mała dziewczynka?

  • Co zrobiła Matka Teresa?

  • Dlaczego ludzie nie chcą dzielić się z chlebem?

  • Co powinien zrobić człowiek zwłaszcza w okresie Wielkiego Postu?


4. Modlitwa na zakończenie – pieśń: „ Panie dobry jak chleb”


/ katecheta bierze chleb, łamie go na pół, podaje 2 uczniom, a oni dzielą dalej /


5. Zapis do zeszytu:

  • Temat:

  • Notatka


Uczniowie wpisują słowa pieśni:


Podziel się chlebem, podziel radością.

Niech w twoim sercu zagości Pan.

Odnawiaj siebie i świat miłością,

Niech nikt w te dni nie będzie sam.”


6. Zadanie domowe


Wykonam plakat pt. „ Szacunek dla chleba.”










Wypowiedzi uczniów





Wypowiedzi uczniów














Synteza
























Uroczyste czytanie Słowa Bożego ( Mt 26, 26 – 28 )














Mini wykład







Fragment z książki

Miłość – owoc, który dojrzewa w każdym czasie” czyta uczeń.

(Tekst załączony do konspektu)


Załącznik 1 :


Wypowiedź Matki Teresy z Kalkuty :


Posłuchajcie o małej dziewczynce, którą znalazłam na jednej z ulic Kalkuty. Miała może sześć lat, a po jej twarze poznałam, że jest głodna i nie jadła od kilku dni. Dałam jej kromkę chleba, a ona zaczęła ją jeść, powoli, po jednym okruszku. Powiedziałam : „ Jedz chleb, nie bój się, jedz. „Dziecko powiedziało: „ Boję się, bo jak chleb się skończy, znowu będę głodna.


Załącznik 2 :

C.K.Norwid, „ Moja piosenka”

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba

Podnoszą z ziemi przez ucałowanie

Dla darów nieba …

Tęskno mi Panie.

------------------------------------------------------------------------------------------------

s. Ewa Kleps ASC –katechetka w szkole Podstawowej w Kościelisku

