Scenariusz zajęć - klasa V
Temat: Rozpoznawanie pospolitych roślin iglastych.
Cele ogólne:
- utrwalenie wiadomości dotyczących znajomości typowych gatunków drzew iglastych występujących w Polsce.
- zapoznanie z pokrojem i cechami morfologicznymi omawianych gatunków,
- poznanie cech charakterystycznych wybranych gatunków drzew iglastych.
Osiągnięcia ogólne:
- spostrzeganie i wskazywanie podobieństw i różnic między poszczególnymi gatunkami,
- rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie naturalnych okazów.
Materiały dydaktyczne:
- gałązki drzew iglastych: sosny, jałowca, cisa, jodły, świerka, modrzewia, karteczki z nazwami gatunków, kolekcja szyszek, zdjęcia, atlasy, rysunki omawianych gatunków,
Metody pracy:
- pokaz praktycznego działania (obserwacja),
Forma pracy:
- grupowa,
- indywidualna.
Przebieg lekcji:
1. Nawiązanie do tematu lekcji (podanie celu i planu dalszej pracy, podział klasy na 4 osobowe grupy).
2. Rozpoznawanie na podstawie rysunków w podręczniku, zdjęć w atlasach gatunków drzew iglastych.
- przyporządkowanie nazw właściwym okazom naturalnym,
3. Analiza cech charakterystycznych według wyznaczonych kryteriów,
- kształt - przekrój poprzeczny, podłużny,
- zakończenie: ostre, tępe,
miękkość, twardość,
- ułożenie i osadzenie na pędzie: okółkowe, pojedynczo,
- zapach,
- inne cechy charakterystyczne.
4. Obserwacja i omawianie każdego gatunku (umiejętność doboru właściwego słownictwa).
5. Wykonanie opisu i przyporządkowanie go właściwemu okazowi naturalnemu.
6. Obserwacja szyszek i analiza różnic pomiędzy szyszka jodły i świerku. porównanie okazów naturalnych i zdjęć z podręcznika.
7. Podsumowanie - uzupełnienie zadania z zeszytu ćwiczeń (tabela).
8. Praca domowa pisemna: „Podaj prawnie chronione gatunki drzew iglastych w Polsce".