Konspekt czasu dla wspólnoty
Temat: „ 10 kroków do przodu......a może w tył...”
Czas trwania: 50 minut
Grupa: osoby po II stopniu (pytania mogą również zostać dostosowane do osób poznających dopiero Ruch Światło-Życie)
Cele dydaktyczne:
utrwalenie 10 kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej,
pogłębienie wiedzy na temat prawd wiary,
rozwijanie współdziałania w grupie,
rozwijanie twórczej i kreatywnej postawy.
Cel wychowawczy:
pogłębienie pragnienia kształtowania w sobie postawy Nowego Człowieka w oparciu o 10 drogowskazów ku dojrzałości chrześcijańskiej.
Wykaz środków dydaktycznych: Kostka do gry, plansza z 10 krokami,
zestawy pytań,
zdań i poleceń do wykonania, przybory do
pisania.
Wprowadzenie:
Chciałabym was serdecznie przywitać na dzisiejszej celebracji
wspólnoty. Myślę, że w każdy z nas w dzieciństwie miał swoje
ulubione zabawki, przedmioty, którymi lubił się bawić.
W
takim późniejszym dzieciństwie na pewno sięgaliście po różne
gry planszowe
np. „chińczyk” „ młynek”, „warcaby”.
Ja chciałabym żeby nasz dzisiejszy czas dla wspólnoty miał
właśnie taki charakter gry planszowej. Każda gra ma swoje zasady a
więc nasza gra
też będzie miała swoją instrukcję. Na
początek bardzo proszę żebyśmy usiedli w swoich grupach tak jak
jesteśmy podzieleni do posług. Natomiast diakonię poproszę żeby
się dosiadła do którejś grupy, ale tak żeby w każdej grupie
była równa ilość uczestników.
Instrukcja:
Na dywanie rozłożonych jest 10 kroków( każdy odcisk stopy to jeden krok). Skoro 10 kroków to też, nasza gra będzie oparta o drogowskazy Nowego Człowieka. Tak jak w każdej grze planszowej będziemy rzucać kostką. Ilość oczek wyrzucona na kostce będzie wskazywała nam o ile kroków będziemy się przesuwać do przodu. Np., jeżeli na kostce wypadną 3 oczka to znaczy, że dany przedstawiciel grupy zatrzymuje się na trzecim kroku – (dla nas na trzecim drogowskazie) i pytania, zadania, polecenia będą dotyczyły Ducha Świętego, ponieważ trzeci krok ku dojrzałości chrześcijańskiej jest Duchowi Świętemu poświęcony. Warunkiem pójścia do przodu na planszy jest prawidłowa odpowiedź na zadane pytanie, lub wykonanie jakiegoś zadania. Pytania i zadania znajdują się w kopertach. Jeżeli grupa lub wskazana osoba nie udzieli odpowiedzi na zadanie, pytanie, polecenie wówczas nie przesuwa się na planszy. Każda grupa wybiera sobie spośród siebie 1 osobę, która będzie jej przedstawicielem. Będzie on losował zadania dla grupy, natomiast na zadane pytania, pantomimy lub kalambury mogą być wyznaczeni różni przedstawiciele grupy.
Rozpoczyna ta grupa, która na kostce wyrzuci największa liczbę oczek. Gra kończy się wówczas, gdy któraś z drużyn jako pierwsza przybędzie na linię mety. Bardzo proszę o doping dla swojej drużyny, przestrzeganie zasad fair play i zdrową rywalizację.
A więc zaczynamy...
Przebieg gry:
I. Jezus Chrystus
Kalambury. Proszę narysować ucieczkę Świętej rodziny do Egiptu.
Pantomima. Proszę za pomocą gestów przedstawić powołanie przez Pana Jezusa 12 apostołów.
Zadanie. Proszę całą grupą zatańczyć piosenkę „ Jezus Chrystus moim Panem jest”
Zadanie proszę z rozsypani wyrazowej ułożyć treść pierwszego drogowskazu ku dojrzałości chrześcijańskiej.
II. Niepokalana
Pantomima. Proszę przedstawić „ Testament z krzyża”
Zadanie. Proszę powiedzieć modlitwę „ Zdrowaś Maryjo” po łacinie.
Zadanie. Proszę wymienić 10 ośrodków Kultu Maryjnego na świecie, przy czym 4 muszą być z różnych państw.
Kalambury. Proszę narysować scenę z ewangelii J 2, 1-12 ( wesele w Kanie Galilejskiej)
III. Duch Święty
Pantomima. Proszę przedstawić scenę z ewangelii mówiącą o zesłaniu Ducha Świętego na apostołów.
Kalambury. Proszę narysować symbole Ducha Świętego, (jakimi jest przedstawiany). Grupa musi rozpoznać te symbole i nazwać je.
Pytanie. Proszę powiedzieć, co oznacza termin „ Bierzmowanie”
Proszę w grupie zaśpiewać „Sekwencję do Ducha Świętego”.
Pantomima. Proszę przedstawić jak wyglądało kiedyś życie kościoła pierwotnego.
Kalambury. Proszę narysować kościół misyjny.
Pytanie. Proszę wyjaśnić, co rozumiecie przez myśl zaczerpniętą od Świętej Teresy z Lusieux „ W sercu Kościoła mojej matki będę miłością”.
Zadanie. Zaśpiewajcie całą grupą dowolną piosenkę lub pieśń mówiącą o kościele.
V. Słowo Boże
Kalambury. Proszę narysować przypowieść siewcy.
Pytanie. Proszę wymienić etapy powstawania Biblii.
Proszę wymienić 4 znane ci techniki medytacji Słowa Bożego.
Zadanie. Proszę z rozsypani wyrazowej ułożyć myśl zaczerpniętą od Świętego Pawła z listu do hebrajczyków. „ Żywe jest bowiem Słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ciała, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca.”
VI. Modlitwa
Zadanie. Proszę zaśpiewać na melodię prawosławną modlitwę „ Ojcze nasz”
Proszę pokazać 4 dowolne postawy do modlitwy i powiedzieć, co one wyrażają.
Kalambury. Proszę narysować 4 formy modlitwy: dziękczynienia, uwielbienia, przebłagania, prośby.
VII. Liturgia
Pytanie. Proszę wymienić części mszy świętej
Kalambury. Proszę narysować, co i kogo okadza się podczas liturgii eucharystycznej.
Zadanie. Proszę zaśpiewać indywidualnie lub grupowo hymn (dowolny)
z liturgii godzin
( jutrznia, nieszpory, kompleta)
VIII. Świadectwo
Pytanie. Proszę wymienić cechy świadectwa.
Pytanie. Proszę wymienić 3 męczenników i powiedzieć, w jaki sposób zginęli.
Zadanie. Proszę w ciągu 2 minut indywidualnie lub całą grupą przekonać kogoś z diakonii, że Jezus żyje.
Kalambury. Proszę narysować hasło roku, które przeżywaliśmy 4 lata temu „ Pamięć świadków”
IX. Nowa Kultura
Kalambury. Proszę narysować herb Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.
Proszę powiedzieć w kilku zdaniach życiorys jednego z patronów KWC
Pantomima. Przedstaw oazowicza, który żyje nową kulturą.
Zadanie. Proszę całą grupą zaśpiewać III zwrotkę hymnu krucjaty.
X. Agape
Pantomima. Proszę przedstawić „ Przykazanie miłości”
Pytanie. Proszę wymienić 3 rodzaje miłości (eros, filoe, agepe.)
Kalambury Proszę narysować miłość agape.
4) Zadanie. Proszę w grupie lub samodzielnie zaśpiewać piosenkę roku „ Miłość”.
I
|
Kalambury. Proszę narysować ucieczkę Świętej rodziny do Egiptu. |
I
|
Pantomima. Proszę za pomocą gestów przedstawić powołanie przez Pana Jezusa 12 apostołów. |
I
|
Zadanie. Proszę całą grupą zatańczyć piosenkę „ Jezus Chrystus moim Panem jest” |
I |
Zadanie proszę z rozsypani wyrazowej ułożyć treść pierwszego drogowskazu ku dojrzałości chrześcijańskiej. |
II |
Pantomima. Proszę przedstawić „ Testament z krzyża” |
II |
Zadanie. Proszę powiedzieć modlitwę „ Zdrowaś Maryjo” po łacinie. |
II |
Zadanie. Proszę wymienić 10 ośrodków Kultu Maryjnego na świecie, przy czym 4 muszą być z różnych państw. |
II |
Kalambury. Proszę narysować scenę z ewangelii J 2, 1-12 ( wesele w Kanie Galilejskiej) |
III |
Pantomima. Proszę przedstawić scenę z ewangelii mówiącą o zesłaniu Ducha Świętego na apostołów. |
III |
Kalambury. Proszę narysować symbole Ducha Świętego ( jakimi jest przedstawiany). Grupa musi rozpoznać te symbole i nazwać je. |
III |
Pytanie. Proszę powiedzieć, co oznacza termin „ Bierzmowanie” |
III |
Proszę w grupie zaśpiewać „Sekwencję do Ducha Świętego” |
IV |
Pantomima. Proszę przedstawić jak wyglądało kiedyś życie kościoła pierwotnego. |
IV |
Kalambury. Proszę narysować kościół misyjny. |
IV |
Pytanie. Proszę wyjaśnić, co rozumiecie przez myśl zaczerpniętą od Świętej Teresy z Lusieux „W sercu Kościoła mojej matki będę miłością”. |
IV |
Zadanie. Zaśpiewajcie całą grupą dowolną piosenkę lub pieśń mówiącą o kościele. |
V |
Kalambury. Proszę narysować przypowieść siewcy. |
V |
Pytanie. Proszę wymienić etapy powstawania Biblii. |
V |
Proszę wymienić 4 znane ci techniki medytacji Słowa Bożego. |
V |
Zadanie. Proszę z rozsypanki wyrazowej ułożyć myśl zaczerpniętą od Świętego Pawła z listu do Hebrajczyków. |
VI |
Zadanie. Proszę zaśpiewać na melodię prawosławną modlitwę „Ojcze nasz” |
VI |
Proszę pokazać 4 dowolne postawy do modlitwy i powiedzieć, co one wyrażają. |
VI |
Kalambury. Proszę narysować 4 formy modlitwy: - dziękczynienia, - uwielbienia, - przebłagania, - prośby. |
VII |
Pytanie. Proszę wymienić części mszy świętej |
VII |
Kalambury. Proszę narysować, co i kogo okadza się podczas liturgii eucharystycznej. |
VII |
Zadanie. Proszę zaśpiewać indywidualnie lub grupowo hymn ( dowolny) z liturgii godzin ( jutrznia, nieszpory, kompleta) |
VIII |
Pytanie. Proszę wymienić cechy świadectwa. |
VIII |
Pytanie. Proszę wymienić 3 męczenników i powiedzieć, w jaki sposób zginęli. |
VIII |
Zadanie.
Proszę w ciągu 2 minut indywidualnie lub całą grupą przekonać
kogoś |
VIII |
Kalambury. Proszę narysować hasło roku, które przeżywaliśmy 4 lata temu „ Pamięć świadków” |
IX |
Kalambury. Proszę narysować herb Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. |
IX |
Proszę powiedzieć w kilku zdaniach życiorys jednego z patronów KWC |
IX |
Pantomima. Przedstaw oazowicza, który żyje nową kulturą. |
IX |
Zadanie. Proszę całą grupą zaśpiewać III zwrotkę hymnu krucjaty. |
X |
Pantomima. Proszę przedstawić „ Przykazanie miłości” |
X |
Pytanie. Proszę wymienić 3 rodzaje miłości ( eros, filoe, agepe.) |
X |
Kalambury Proszę narysować miłość agape. |
X |
Zadanie. Proszę w grupie lub samodzielnie zaśpiewać piosenkę roku „ Miłość”. |
Jezus |
Chrystus |
jest |
moim |
Światłem |
i |
Życiem |
oraz |
jedyną |
drogą |
do |
Ojca; |
przyjąłem |
Go |
jako |
mojego |
Pana |
i |
Zbawiciela: |
oddałem |
Mu |
swoje |
życie, |
aby |
nim |
kierował. |
|
|
|
|
Żywe jest bowiem
słowo Boże, skuteczne
i ostrzejsze niż wszelki
miecz obosieczny, przenikające
aż do rozdzielenia duszy
i ciała, stawów i
szpiku, zdolne osądzić
pragnienia i myśli serca.