c2093477-f10e-0dca, ćwiczenia różne


KONSPEKT LEKCJI

Program: To lubię!

Poziom: klasa V

Temat lekcji: Pisownia wyrazów wielką i małą literą.

Cele:

  1. Zapoznanie ucznia z zasadami pisowni rzeczowników własnych:

∗ Imion i nazwisk

∗ Nazw geograficznych

∗ Nazw mieszkańców państw i kontynentów

2. Pisownia wielką literą:

∗ Tytułów książek, czasopism itp.

∗ Nazw urzędów i szkół

∗ Wyrazów znajdujących się na początku zdania

3. Zapoznanie ucznia z pisownią wyrazów:

− Ilse Kleberger, Wanda Chotomska, Julian Tuwim, Jan Matejko, Józef Chełmoński, Puszek, Mruczek, Kasia, Hans, Zuza, Barbara, Brygida

− Polska, Włochy, Austria, Szwajcaria, Niemcy, Kraków, Tychy, Warszawa, Afryka, Francja, Odra, Tatry, Morze Śródziemne, Dunajec, Wisła, Warta, Odra, Bug, Rysy, Blachówka, Nowy Targ

− Polak, Chinka, Europejczyk

− “Podróże”, “Pinokio”, “Dzieci z Bullerbyn”, “Bitwa pod Grunwaldem”, “Stańczyk”, “Hołd pruski”, “Sprawa przed wójtem”, “Noc na Ukrainie”, “Kuropatwy”

− Urząd Miasta Tychy, Urząd Rady Ministrów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Sąd Okręgowy w Kaliszu, Pierwsza Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, Prawo i Sprawiedliwośc, Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach, Muzeum Narodowe w Warszawie

  1. Uczeń opanowuje umiejętność poprawnego zapisu podanych wyrazów.

  2. Uczeń opanowuje umiejętność stosowania poznanych reguł ortograficznych.

  1. Rozwijanie w uczniu potrzeby poprawnego pisania.

  2. Rozwijanie w uczniu potrzeby znajomości reguł ortograficznych.

  3. Rozwijanie w uczniu krytycznej postawy wobec języka pisanego.

Metody (klasyfikacja wg Okonia):

1. Metoda asymilacji wiedzy: dyskusja.

2. Metody praktyczne: uzupełnianie zdań, tabelek.

Środki dydaktyczne:

Ilse Kleberger. Podróże. W: Słowa na start. Red. M. Derlukiewicz. Straszyn 2005, s. 249.

J. Wójcik. Nauka ortografii i interpunkcji. Warszawa 1899, s. 158.

.PRZEBIEG LEKCJI:

1. Przywitanie z klasą.

2. Sprawdzenie obecności.

3. Pytania do klasy. Wybrany uczeń odpowiada i zapisuje odpowiedź na tablicy.

*Gdzie byliście na wakacjach? [Wakacje spędziłem w (nazwa miejscowości)]

*Którą książkę lubicie najbardziej? [Moją ulubioną książką jest (tytuł i autor)]

* Do której szkoły chodzicie? [Chodzę do (pełna nazwa szkoły]

* Która rzeka w Polsce jest najdłuższa? [ Wisła jest najdłuższą rzeką w Polsce.]

4. Podkreślenie wszystkich wyrazów zapisanych wielką literą. Dyskusja:

*Dlaczego podkreśliłam akurat te wyrazy?

*Co w nich jest wyjątkowego?

*Dlaczego zapisane są one wielką?

5. Podanie tematu lekcji (Pisownia wyrazów wielką i małą literą).

6. Rozdanie karteczek z zasadami pisowni wielką literą. W definicji (załącznik 1) należy uzupełnić brakujące słowa.

7. Sprawdzenie zadania i wklejenie definicji do zeszytu. Wytłumaczenie terminów: rzeczowniki własne i pospolite.

8. Rozdanie karteczek z nazwami szkół i urzędów (załącznik 2). Wspólne zastanowienie się nad tym, które elementy w tych nazwach piszemy wielką literą, a które małą.

9. Wklejenie karteczek do zeszytu i zapisanie wniosków.

UTRWALENIE:

10. Zadanie 1 (załącznik 3):

>>Po przeczytaniu tekstu należy uzupełnić tabelkę, wpisując w odpowiednie rubryki wyrazy zapisane wielką literą, zaczynające się od podanych liter.

11. Sprawdzenie, wklejenie zadania do zeszytu.

12. Zadanie 2 (załącznik 4):

>> Uzupełnić tekst wpisując odpowiednio wielką lub małą literę. (Zadanie wykonywane wspólnie, przy głośnym odczytaniu tekstu przez nauczyciela)

13. Sprawdzenie i wklejenie zadania do zeszytu.

14. Zadanie domowe:

Uzupełnij:

Mam na imię …………………….. Mieszkam w (miejscowość)………………………… Chodzę do (nazwa szkoły) ………………… Moją ulubioną lekturą jest (tytuł) …………………………. (autor)…………………………….. Ostatnie wakacje spędziłem\am (miejscowość lub region) ………………………

ANEKS

Załącznik 1.

Uzupełnij

……………. literą piszemy rzeczowniki własne, czyli:

…………. litery używamy również na początku …………( Kasia pisze list.), w ………….. książek, czasopism itp. (“Pinokio”, “Dzieci z Bullerbyn”), oraz nazwach urzędów i szkół (Urząd Miasta Tychy, Szkoła Podstawowa nr 37).

Rzeczowniki pospolite piszemy…………. literą.

Załącznik 2.

Urząd Rady Ministrów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Sąd Okręgowy w Kaliszu, Pierwsza Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, Prawo i Sprawiedliwośc, Szkoła Podstawowa nr 37 w Tychach)

Załącznik 3.

Ilse Kleberger

Podróże

Następnego dnia zaczęła się szkoła. Nauczycielka kazała dzieciom opowiedziec o wakacjach. Zuza opowiadała o palmach nad lazurowym morzem Włoch, Hans o krowach z olbrzymimi dzwonkami na alpejskich pastwiskach w Austrii, a Barbara o górze w Szwajcarii, na której w środku lata leży śnieg.

- A gdzie ty byłaś w czasie wakacji, Brygido? - spytała nauczycielka.

- W Niemczech.

litera

początek zdania

imię

rzeka

państwo

tytuł

nazwisko

S

N

W

P

Z

H

K

N

A

Załącznik 4.

Uzupełnij

….an ….atejko, malarz historyczny, jest autorem następujących obrazów: “ …. itwa …od …runwaldem”, “ …. tańczyk”, “ …. ołd ….ruski”.

W zbiorach …..uzeum …. arodowego w …. arszawie znajdują się między innymi …..brazy …..ózefa …..ełmońskiego: “ ….. prawa przed ….. ójtem”, “….. oc na …..krainie” i “….. uropatwy”.

….to nazwy kilku …..olskich ….ek: …..unajec, …..isła, ….. arta, …..dra, …..ug.

…..ajwyższy szczyt w …..olskich ……atrach to ….. ysy.

….ajwyżej położoną miejscowością w …..olsce jest ……lachówka niedaleko ….owego …..argu.

Ilse Kleberger. Podróże. W: Słowa na start. Red. M. Derlukiewicz. Straszyn 2005, s. 249.

J. Wójcik. Nauka ortografii i interpunkcji. Warszawa 1899, s. 158.


