Terapia logopedyczna Konspekt 3, PWSZ Tarnów Filologia polska II rok, PWSZ Tarnów Filologia polska III rok


Konspekt do zajęć logopedycznych

Prowadzący: Patrycja Kardyś

Temat: Automatyzacja wymowy głoski „t”

Cel główny: Utrwalanie poprawnej wymowy głoski „t” oraz różnicowanie głosek „t”-„d”

Cele szczegółowe:

Czas zajęć: 90 minut

Forma zajęć: Indywidualna

Pomoce:

Lustro, piórka dekoracyjne, ryż preparowany, wypisane wyrazy, kolorowa rozsypanka,

zdania z obrazkami, uzupełnianie tekstu „Wyprawa do miasta”, wierszyki, wypisane zdania z lukami, kolorowe sylaby, wyraz z lukami, krzyżówka, zagadki, tworzenie liczby mnogiej. Od podanych wyrazów, tekst o Biedronce.

Etapy pracy

Przebieg zajęć

Pomoce dydaktyczne

Powitanie

Nawiązanie kontaktu z dzieckiem oraz zachęcenie go do pracy

Ćwiczenia oddechowe

-wdychanie powietrza nosem a wydychanie ustami,

-wykonywanie wydechu wymawiając „d” szeptem

Lustro

Ćwiczenia fonacyjne

- Naśladowanie szumu wiatru

- przedłużona artykulacja głoski fffffffffffff

- przedłużona artykulacja głoski hhhhhhhhhh

Lustro

Ćwiczenia usprawniające aparat artykulacyjny

-opuszczanie i unoszenie żuchwy ku górze,

-parskanie,

-nadymanie policzków i powolne wypuszczanie powietrza ustami lub nosem,

-zabawa z kolorowymi piórkami

Lustro

Piórka dekoracyjne

Ćwiczenia języka

-„głaskanie podniebienia” czubkiem języka przy szeroko otwartej jamie ustnej,

- oblizywanie i „odliczanie” zębów i zewnętrznej powierzchni dziąseł pod wargami,

- podnoszenie czubkiem języka ryżu preparowanego, zaginanie języka do góry i chowanie w buzi,

Ryż preparowany

Lustro

Ćwiczenia wyrazistej artykulacji głosek

-głoski „a” „o” „u” „e” „i” „y” wypowiadamy szeptem, na głos raz każdą osobno raz wszystkie razem,

-powtarzanie sylab tu, to, ty, ta, te, ata, oto, ete, utu, yty, at, ot, ut, et, yt

Lustro

Ćwiczenia słownikowo-artykulacyjne z głoską „t” oraz ćwiczenia poprawnej pisowni zdań z wielką i małą literą oraz zasad pisowni układania zdań.

-Powtarzanie wyrazów:

a). tulipany pod płotem, hotelowy telefon, fioletowy motyl, tanie auto, tani fotel, b). wyrazy z głoskami detalizowanymi: zeszyt z nutami, taca i talerz, pusty autobus, pasta w tubie, tworzywo sztuczne, ostatni tydzień żółty tulipan, latający motyl, czysty staw, smutny Tadzio, tuzin płyt

c). wyrazy z głoską „r':

stary telefon, beret Marty, cztery motyle, tłum turystów, stary teatr, pusty strych, wyschnięty atrament, start i meta, stara gazeta, ostatnia rata, tornister Tomasza, palto Teresy, stara topola.

-Układanie zdań z rozsypanki

- Czytanie zdań z obrazkami
- Uzupełnianie tekstu „Wyprawa do miasta”
- Czytanie wierszyków

Wypisane wyrazy

Kolorowa rozsypanka (ćwiczenia zasad pisowni zdań)

Zdania z obrazkami

Uzupełnianie tekstu „Wyprawa do miasta” (ćwiczenia pisowni małej i wielkiej litery)

Wierszyki

Ćwiczenia z różnicowaniem głosek „t”-„d”

- Dziecko powinno wymawiać „t” „d” na przemian, w czasie wymawiania „d” przykłada swoją rękę do szyi w okolice krtani aby wyczuć dźwięczność.
- Powtarzanie wylosowanej sylaby

- Powtarzanie wyrazów: adapter, andrut, daktyle, dalmatyńczyk, Danuta, data, debata, dentysta, delikatny, detektyw, detonacja, dezerter, doktor, doustny, dokument, domator, Dorota, Dratewka, druty, duet, dukaty, dyktando, dyskoteka, Edyta, Judyta, kwadrat, Madryt, stodoła, student, Tadeusz, Teodor, tradycja, trudny, twardy.

- Powtarzanie par wyrazów:

tania dynia,

teatr dramatyczny,

tama na Dunaju,
trudne dyktando,

drogocenna taca,

drewniana trybuna,
dobre towarzystwo,
doktor Tadeusz,

drugi taboret,

detektyw Teodor

dłuto stolarza,

akordeon Tadzia,

aktualna data,

debiut Doroty,

druga rata,

odnowiony zabytek,

zeszyt Daniela,

podłużna tablica,

dobry aktor.
- Czytanie wypisanych zdań z głoskami „t” „d” i wpisywanie w luki odpowiedniej głoski.

- Wstawianie odpowiedniej głoski w wyrazy

- Rozwiązywanie krzyżówki

- Rozwiązywanie zagadek
- Tworzenie l. mnogiej od podanych wyrazów

- czytanie tekstu o Biedronce oraz odpowiedzi na pytania

Wypisane zdania z lukami
Kolorowe sylaby

Wyraz z lukami
Krzyżówka

Zagadki

Tworzenie liczby mnogiej. Od podanych wyrazów

Tekst o Biedronce


