Konspekt zajęć teatralno - muzycznych dla grupy studentów II roku

„Spróbujmy odnaleźć w sobie artystę”

Natalia Ostrowska

Aneta Żegleń

Bernadeta Szumiec

Małgorzata Stachowska

2011-05-22

Temat:

„Spróbujmy odnaleźć w sobie artystę”

Prowadzący:

Natalia Ostrowska

Aneta Żegleń

Małgorzata Stachowska

Bernadeta Szumiec

Ilość osób uczestniczących w zajęciach:

24

Czas trwania zajęć:

60 min.

Wiek rozwojowy wychowanków:

21 - 35 lat (grupa studentów)

Cele:

Strategiczne:

  1. Zabawa w teatralno - muzyczne jako sposób rozwoju osobowościowego.

  2. Poznanie technik pracy przygotowujących do występu na „scenie”.

Operacyjne:

  1. Student potrafi posługiwać się nową techniką nauki tekstu na pamięć.

  2. Student wie jak rozwijać koordynację ruchową i poczucie rytmu.

  3. Student zna zasady przeprowadzenia gry ułatwiającej skupienie przed występem na „scenie”.

  4. Student potrafi zaadaptować znany tekst w nowy nie konwencjonalny sposób.

Formy organizacyjne:

  1. Praca z całą grupą.

  2. Praca indywidualna studentów.

  3. Praca studentów w małych (2 - 4 osobowych) zespołach.

Metody:

  1. Prelekcja.

  2. Gry i zabawy teatralne.

  3. Zabawa rytmiczna

  4. Drama.

Środki dydaktyczne:

  1. Tekst wiersza „Lokomotywa” J. Tuwima.

  2. Tekst wiersza „Nocny Testament” K.I. Gałczyńskiego.

  3. Kartki z zadaniami.

  4. Nagrania muzyczne.

  5. Orzechy.

  6. Długopisy.

Części zajęć

Czynności nauczyciela

Czynności ucznia

Uwagi

Część wstępna

(10 min.)

1. przywitanie studentów,

2. przedstawienie tematu zajęć i zarys czynności jakie będą wykonywane,

3. poproszenie studentów o zajęcie miejsc w kole i wyciągnięcie długopisów,

4. prowadzący prosi o aktywny i nie skrępowany udział w zajęciach.

1. studenci witają się z prowadzącym,

2. wysłuchują planu zajęć,

3. siadają w kole i wyjmują długopisy,

4. wyrażają chęć uczestnictwa w zajęciach

Część właściwa

(40 min.)

1. prelekcja „Do czego służą i co nam dają gry i zabawy teatralne”,

2. „kreślenie tekstu” (praca z wierszem „Lokomotywa” J. Tuwima,

3. pamięciowe opanowanie fragmentu „Nocnego testamentu” K.I. Gałczyńskiego (w sposób „luźny/miękki”),

4. animowanie orzecha (studenci pracują indywidualnie),

5. gra „Aktor musi być skupiony” wraz z ćwiczeniem koordynacji ciała i poczucia rytmu,

6. śpiewane etiudy studentów na podstawie wcześniej przepracowanego tekstu (praca w 2-3 osobowych zespołach),

1. studenci wysłuchują prelekcji,

2. biorą czynny udział w zajęciach,

3. dzielą się na 2-3 osobowe zespoły,

4. przedstawiają przygotowaną etiudę,

Zakończenie

(10 min.)

1. prowadzący przypomina o korzyściach płynących z zabaw teatralno - muzycznych,

2. pyta grupę czy taki typ zajęć jest ciekawy, czy są to w ich odczuci zajęcia łatwe czy trudne?,

3. podziękowanie za uczestnictwo i pożegnanie grupy.

1. studenci wyrażają swoje opinie o zajęciach teatralnych,

2. żegnają się z prowadzącym.