Konspekt lekcji wychowania fizycznego
Klasa: III liceum
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Liczba ćwiczących: 10
Temat: Doskonalenie podań i chwytów oraz poruszania się po boisku w piłce koszykowej.
Cel zajęć: Uczeń kształtuje podstawowe umiejętności koszykarskie, w szczególności podania i chwyty a także współpracuje w zespole.
Zadania szczegółowe:
Usamodzielniające (wychowawcze): Uczeń odczuwa potrzebę współdziałania w grupie - chętnie bierze udział w działaniach grupowych.
Motoryczność: Uczeń rozwija swoją szybkość
Umiejętności: Uczeń potrafi potrafi wykonać podstawowe podania w piłce koszykowej
Wiadomości: Uczeń zna i umie zastosować podstawowe przepisy gry w piłkę koszykową.
Tok zajęć (zadania lekcji)* |
Metoda realizacji zadań ruchowych |
Czas, |
Uwagi organizacyjne i metodyczne** |
|
Cel zadania |
Treść zadania |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
CZĘŚĆ WSTĘPNA: I. Czynności organizacyjne
II. Rozgrzewka psychomotoryczna .
III. Pobudzenie układu krążeniowo oddechowego
|
- zbiórka w szeregu;
- bieg w rozsypce po boisku do piłki siatkowej z kozłowaniem piłki, przy zwróceniu szczególnej uwagi na wysokość kozłowanej piłki. Co 30 sek. N zmienia kozłowanie z niskiego na wysokie, i zwykłe.
- ćwiczenia indywidualne z piłkami w marszu dookoła boiska: (M) krążenia piłki wokół bioder, krążenia piłki wokół ciała od dołu do góry, podrzuty raz P raz L ręką, wyrzut piłki oburącz zza pleców do przodu, prowadzenie piłki raz L raz P ręką, to samo w postawie „chroniącej piłkę”, na sygnał zmiana kierunku.
- ćwiczenia indywidualne z piłkami w miejscu: (M)
- ćwiczenia w parach z piłkami: (ZU) |
Zadaniowa ścisła
Zadaniowa ścisła / naśladowcza |
2 min.
2 min.
2 min.
|
xxxxxxxxxxxxxx N
- niektórzy uczniowie posiadają piłkę. N i U dbają o bezp. Dwóch berków łapie ćwiczących. Złapani stoją w miejscu z piłką między nogami. Ratowani są przez podanie oburącz z przed klatki piersiowej od kolegów. - uczniowie pilnują dokładnego kozłowania według zaleceń. Liczą ewentualne błędy. - każdy uczeń posiada piłkę. Marsz dookoła boiska. Wygodne odległości między ćwiczącymi. - uczniowie zatrzymują się po okręgu i stają w bezpiecznych odległościach od siebie
Uczniowie dobierają się w pary. Piłka na parę
|
CZĘŚĆ GŁÓWNA:
IV. Realizacja głównych celów lekcji,
CZĘŚĆ KOŃCOWA: V. ćw uspokajające
VI. Czynności organizacyjne |
- Naśladowanie w parach. Jeden z uczniów ma piłkę. Drugi bez piłki porusza się po boisku zmieniając kierunki. Osoba z piłką stara się naśladować jego ruchy. (M) (U) - 1 podaje oburącz z przed klatki piersiowej do 2 i biegnie w stronę kosza, 2 podaje z nad głowy do 1, ten chwyta piłkę i zatrzymuje się, z naskoku markuje zwód rzutem (U) - 1 biegnie sprintem w stronę kosza, w tym czasie podaje oburącz piłkę do 2, ten odbiera piłkę i kozłuje w biegu do linii rzutów wolnych i w wyskoku znad głowy podaje do 1, ten wykonuje rzut do kosza. - podanie do partnera i rzut do kosza z półdystansu
*gra do 10 podań. * gra właściwa,
- „wahadło” - w parach chwyty za ramiona, gdy jedno z pary opada, drugie się podnosi i na odwrót.
- zwis wolny na drabinkach z głębokimi wdechami i wydechami
Czynności organizacyjne: |
Zadaniowa ścisła
|
4 powt.(3 min.)
4 powt.
2 powt.
10 min.
3 min.
|
U i N zwracają uwagę na bezpieczeństwo. Nauczyciel kontroluje przebieg ćwiczeń, Nauczyciel sygnalizuje moment zmiany gwizdkiem.
Nauczyciel sędziuje gry
XXXXXXXXXX N |