Scenariusz zajęć zintegrowanych otwartych dla babć i dziadków w klasie III
TEMAT BLOKU: Z NOWYM ROKIEM W NOWE PRZYGODY
TEMAT DNIA: Babcie i dziadkowie w karnawale.
TREŚCI DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH: Ustalenie od czego zależy nastrój
zaczarowanego cylindra oraz uzasadnienie tytułu opowiadania „Zaczarowany
cylinder”. Dodawanie i odejmowanie sposobem pisemnym. Zadania tekstowe.
Słuchanie i rozpoznawanie poznanych melodii. Zabawy przy muzyce. Składanie
życzeń babciom i dziadkom.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- wypowiada się na podany temat,
- słucha czytanego utworu,
- odnajduje w tekście odpowiednie fragmenty,
- rozpoznaje i wyszukuje przymiotniki,
- określa rodzaj rzeczownika i przymiotnika,
- wie jakim słownikiem należy posłużyć się, by wyjaśnić znaczenie
danego słowa,
- umie odnaleźć słowo w słowniku,
- potrafi zadawać pytania,
- wykonuje obliczenia w zakresie 10 000,
- rozumie znaczenie pojęć „o tyle więcej”, „wielokrotność”,
- wyróżnia jedności, dziesiątki, tysiące w liczbie wielocyfrowej,
- stosuje algorytmy pisemnego dodawania,
- rozwiązuje zadania tekstowe,
- gra melodię na dzwonkach, wystukuje rytm na instrumentach perkusyjnych,
- rozpoznaje poznane melodie ,
- rozpoznaje i nazywa elementy różnych strojów, umie je pogrupować,
- zna datę Dnia Babci i Dnia Dziadka,
- umie złożyć życzenia,
- okazuje szacunek osobom starszym.
METODY PRACY: podające, poszukujące, praktycznego działania,
aktywizujące.
FORMY PRACY: zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: karty pracy, słowniki, kartoniki z elementami
strojów, instrumenty perkusyjne, płyta CD z melodiami, podręcznik „Świat ucznia” część I.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Wspólne powitanie gości.
2. Przypomnienie poprzedniego tematu zajęć (rozmawialiśmy o karnawale) i znaczenia słowa karnawał.
2. Samodzielne rozwiązywanie zadań tekstowych (dodawanie i odejmowanie w
zakresie 1000, obliczanie sposobem pisemnym) i odgadnięcie ukrytego słowa „bohatera” naszych zajęć.
Każdy uczeń otrzymał kartę pracy. Hasło: cylinder.
- Próba wyjaśnienia znaczenia słowa „cylinder”
- Wyszukiwanie w odpowiednim słowniku znaczenia słowa „cylinder”
- Czy cylinder i karnawał mają ze sobą coś wspólnego? (wypowiedzi uczniów).
3. Głośne czytanie tekstu pt. „Zaczarowany cylinder”.
4. Omawianie tekstu. Wyjaśnienie tytułu.
5. Praca z tekstem. Wyszukiwanie fragmentu opisującego cylinder, gdy był
młody oraz fragmentu opisującego cylinder po wielu latach. Uczniowie w
swoich kartach pracy w kontury cylindra wpisują przymiotniki opisujące go.
6. Przerwa śródlekcyjna. Zabawa ruchowa przy muzyce. Zaproszenie babć i
dziadków do wspólnej zabawy (wyklaskiwanie rytmu).
7. Rozmowa kierowana przez nauczyciela na temat karnawałowych zabaw.
Dziadkowie i babcie opowiadają o swoich zabawach karnawałowych.
- Uczniowie ustalają czym mogły różnić się dawne bale od obecnych
(zabawy, stroje, muzyka, sprzęt grający, tańce).
8. Zabawa w grupach „Przygotuj strój na bal przebierańców”.
Uczniowie na kartkach otrzymują elementy różnych strojów. Na dużej kartce
podzielonej na trzy części mają zapisane tytuły bali karnawałowych:
„Na ludowo”, „W świecie bajek”, „Nad pięknym
modrym Dunajem”. Dzieci muszą rozpoznać elementy strojów i pod każdym
tytułem ułożyć odpowiednie przebranie.
- przedstawienie wykonanych prac, nazywanie elementów strojów.
9. Zabawa muzyczna. Rozpoznawanie poznanych melodii. Do zabawy zostają
zaproszeni goście.
Uczniowie pracują w czterech grupach. Każda grupa dostaje 4 kartki
ponumerowane 1, 2, 3, 4 (malutkie cyferki w lewym górnym rogu) na środku każdej kartki jest zapisana jakaś cyfra (duża).
Nauczyciel po kolei włącza fragmenty czterech melodii, są to melodie,
przy których tańczono dawniej, ale znane i tańczone są również obecnie,
dlatego mogą je rozpoznać uczniowie i nasi goście.
Dzieci zapisują nazwę rozpoznanej melodii na kartce pod dużą cyfrą.
Goście podpowiadają dzieciom jaka to melodia, a dzieci sprawdzają na karteczkach swoje zapisy. Po odczytaniu nazwy tańca, każda grupa przypina na
tablicy karteczkę. W ten sposób powstają cztery rzędy, na których są nazwy melodii i duże cyfry.
- melodia I: walc, melodia II: walc, melodia III: tango, melodia IV: polka
- I rząd cyfr: 4, 8, 6, 2 (uczniowie układają cyfry tak, by były to kolejne wielokrotności liczby 2)
2 4 6 8
- II rząd cyfr: 5, 3, 1, 7 (każda następna ma być o 2 większa)
1 3 5 7
- III rząd cyfr: 2, 1, 1, 4 (nauczyciel kładzie pierwszą cyfrę 1 w rzędzie tysięcy, wyznaczony uczeń układa pozostałe według wskazówek nauczyciela: w rzędzie jedności taka sama cyfra jak w rzędzie tysięcy, w rzędzie setek cyfra dwa razy mniejsza od cyfry w rzędzie dziesiątek)
1 2 4 1
- IV rząd cyfr: 6, 0, 6, 5 (wskazany uczeń wykonuje dodawanie trzech ułożonych wcześniej liczb czterocyfrowych, jeśli zadanie muzyczne i matematyczne polecenia zostały dobrze wykonane to suma będzie liczbą zbudowaną z cyfr czwartego rzędu)
5 0 6 6
10. Uzupełnienie kartki z kalendarza. Chętny uczeń odwraca kartoniki z
liczbami z poprzedniego zadania, na drugiej stronie powstanie kartka za
kalendarza z zapisanymi datami: 21 stycznia, 22 stycznia. Uczniowie mają rozpoznać z czym kojarzą im się te daty. Wybrany uczeń pod datami zapisuje nazwę święta (zwrócenie uwagi na prawidłowy zapis) Dzień Babci, Dzień Dziadka.
11. Uczniowie mówią czego chcą życzyć swoim babciom i dziadkom.
12. Granie na dzwonkach i instrumentach perkusyjnych (patyczki, trójkąty, grzechotki).
13. Indywidualne składanie przez dzieci życzeń swoim babciom i dziadkom, wręczanie upominków (uczniowie na zajęciach wykonali kruche ciasteczka w kształcie serduszek, które ułożyli na kolorowych kartonikach tworząc kwiatek i zawijając w folię).
14. Poczęstunek gości.