Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 08.01.2009 - czwartek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Nowy Rok.
Temat dziennego ośrodka pracy: Inscenizacja wiersza „Nowy Roku”.
Czas zajęć: 3 x 45 minut
Cele ogólne:
Rysowanie figur geometrycznych.
Utrwalenie cech charakterystycznych dla pory roku.
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Doskonalenie umiejętności analizy i syntezy wzrokowo słuchowej,
Doskonalenie poprawnej wymowy.
Rozbudzanie wyobraźni i potrzeby dążenia do realizacji własnych marzeń.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Doskonalenie sprawności manualnych.
Cele operacyjne
Dziecko:
Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
Rozwiązuje zadanie matematyczne.
Rysuje podstawowe figury geometryczne.
Udziela poprawnych odpowiedzi na pytania
Formułuje odpowiedzi na pytania.
Wypowiada się na temat usłyszanego tekstu.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, ruchomy alfabet, wiersz „Nowy Roku” , obrazki przedstawiające pory roku i etykiety z ich nazwami, rozsypanka wyrazowa zdania, ćwiczenia matematyczne..
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
Sprawdzenie pracy domowej.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne.
Przypomnienie i utrwalenie nazw pór roku i ich charakterystycznych cech.
Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania będącego tematem dnia.
Praca z tekstem wiersza „Nowy Roku”.
Wklejenie treści wiersza do zeszytu.
Wysłuchanie przez dzieci treści wiersza.
Omówienie treści przez nauczyciela.
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wiersza.
Analiza i synteza wzrokowo - słuchowa wyrazów związanych z tematem.
rozpoznawanie głoski na początku, podział wyrazu na sylaby, podział wyrazu na głoski.
Próby samodzielnego czytania.
Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii.
Dobieranie etykiet z nazwami pór roku do ilustracji, wklejenie ich do zeszytu i pokolorowanie.
Wyodrębnianie nazw pór roku w zdaniach.
Ćwiczenia matematyczne:
Ćwiczenia w rysowaniu podstawowych figur geometrycznych.
III Ekspresja
Wykonanie pracy plastycznej - ilustracji do tekstu wiersza omawianego na zajęciach.
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi.
„Nowy Roku”
Przez śnieżyce przez zamiecie
Poprzez wiele gór i mórz
Idzie Nowy Rok po świecie
Do nas także przyszedł już
Ile gwiazd w wieczornym mroku
Na błękitnym niebie lśni
Tyle przynieś Nowy Roku
Jasnych chwil szczęśliwych dni.
A my tobie przyrzekamy
Nowy Roku druhu nasz
Że do wyższych klas egzamin
Zda na piątkę każdy z nas.
Gdy po roku w nasze strony
Nowy Roku wrócisz tu
Korowodem roztańczonym
Powitamy ciebie znów.
„Nowy Roku”
Przez śnieżyce przez zamiecie A my tobie przyrzekamy Nowy Roku druhu nasz Że do wyższych klas egzamin Zda na piątkę każdy z nas. Gdy po roku w nasze strony Nowy Roku wrócisz tu Korowodem roztańczonym Powitamy ciebie znów.
|
„Nowy Roku”
Przez śnieżyce przez zamiecie A my tobie przyrzekamy Nowy Roku druhu nasz Że do wyższych klas egzamin Zda na piątkę każdy z nas. Gdy po roku w nasze strony Nowy Roku wrócisz tu Korowodem roztańczonym Powitamy ciebie znów.
|
|
„Nowy Roku”
Przez śnieżyce przez zamiecie A my tobie przyrzekamy Nowy Roku druhu nasz Że do wyższych klas egzamin Zda na piątkę każdy z nas. Gdy po roku w nasze strony Nowy Roku wrócisz tu Korowodem roztańczonym Powitamy ciebie znów.
|
„Nowy Roku”
Przez śnieżyce przez zamiecie A my tobie przyrzekamy Nowy Roku druhu nasz Że do wyższych klas egzamin Zda na piątkę każdy z nas. Gdy po roku w nasze strony Nowy Roku wrócisz tu Korowodem roztańczonym Powitamy ciebie znów.
|