KONSPEKT LEKCJI Z PIŁKI RĘCZNEJ
DLA KL. II Gimnazjum
Cele główne:
Umiejętności:
Ćwiczenia przygotowawcze do ataku pozycyjnego.
Rzut piki do bramki w wyskoku.
Ćwiczenia w ataku i obronie.
Motoryczność:
Kształtowanie szybkości.
Kształtowanie siły specjalnej - siły rzutu.
Wiadomości:
Poznanie wpływu wysiłku fizycznego na układ krążenia.
Wychowawcze:
Współdziałanie w grupie dwuosobowej.
Miejsce zajęć:
Boisko piłki ręcznej.
Czas trwania:
45 min.
Liczba ćwiczących:
24 uczniów.
Pomoce:
Piłki ręczne, chorągiewki, stojaki, i poprzeczka do skoku wzwyż, czasomierz.
Lp. |
Tok lekcji |
Treść i przebieg ćwiczeń |
Uwagi |
Część I wstępna 10 min. |
Organizacja lekcji |
Sprawdzenie gotowości do zajęć - zbiórka, raport, powitanie. Podanie głównych zadań lekcji. Przygotowanie sprzętu i przyborów do zajęć. Dokonanie pomiaru tętna - wyjaśnienie jak i gdzie dokonujemy pomiaru (czas 30 s.). |
2 min |
|
Ćwiczenia ramion |
W marszu, biegu, przenoszenie piłki z ręki do ręki. |
1 min. |
|
Ćw. Tułowia |
Toczenie i podnoszenie piłki z podłoża w marszu i biegu. |
30 s. |
|
Ćw. Tułowia |
To samo w marszu ze współćwiczącym. Nogi, kolana ustawione są w kierunku marszu. |
30 s. |
|
Ćw. Ramion |
W biegu dowolne podrzucanie piłki w górę i dowolny chwyt. |
10 razy |
|
Ćw. Tułowia |
W przysiadzie trzymając piłkę oburącz przed sobą - pad w przód (amortyzacja na piłce). |
8 razy |
|
Ćw. Skocznościowe |
Wyrzut piłki w górę - wykonać siad, wyskok i chwyt piłki w wyskoku. |
6 razy |
|
Ćw. Ramion i nóg |
Kozłowanie piłki dookoła boiska ze zmianą ręki kozłującej. |
30 s. |
Część II główna 30 min. |
Ćw. Techniki - kozłowanie |
Ćw. w parach - ćwiczący w biegu wolno kozłując piłkę, zmieniając rękę, obrońca (współćwiczący) porusza się z boku usiłując wygarnąć piłkę kozłującemu. |
2 min. |
|
Ćw. techn. Rzuty. |
Ustawienie w czterech rzędach przed bramką w odległości 15 m. Z biegu dwóch, trzech kroków wykonujemy rzut do bramki z wyskoku. |
3 min. |
|
Rzuty. |
Ćwiczący ustawiają się w rzędach przed polem bramkowym lekko z boku stoi współćwiczący stały, który podaje piłkę ćwiczącemu. Przed polem bramkowym ustawiona jest poprzeczka, umieszczona na wysokości 200-230cm. Ćwiczący rzuca piłkę do bramki ponad poprzeczką z wyskoku w górę z ćwierćobrotem. |
3 min. |
|
Ćw. techn. Zwody. |
Ćwiczący ustawieni w rzędzie z lewej, prawej strony bramki (naprzeciw chorągiewek) około 10m od pola bramkowego. Z boku stoi podający. Każdy ćwiczący biegnie w kierunku chorągiewki, gdzie około 2m. Przed nią otrzymuje piłkę, wykonuje zwód, a po zwodzie ucieka w przeciwnym kierunku i wykonuje rzut z wyskoku do bramki. |
5 min. |
|
Ćw. techn. Obrona. |
Ćwiczący z piłkami ustawiają się naprzeciw luźno rozstawionych obrońców (3-6 atakujących; 5-8 obrońców). Do zadania ćwiczących z piłką należy kozłowanie, wyminięcie obrońców zwodem i rzut do bramki. Obrońcy starają się trochę temu przeszkodzić. |
4 min. |
|
Ćw. techn. we fragmentach gry (zwody). |
Dwóch atakujących rozgrywa piłkę przeciw dwóm obrońcom na określonym odcinku boiska przed polem bramkowym, stosując zwód pojedynczy przodem, w celu uwolnienia się od obrońcy i wykonania rzutu. Atakujący przechodzą na miejsce obrońców, a obrońcy biegną na koniec rzędów. |
4 min. |
|
Ćw. taktyczne - atak pozycyjny. |
Ćwiczący środkowy, porusza się między chorągiewkami rozstawionymi, co 3m przed linią rzutów wolnych. Środkowy otrzymuje i podaje piłkę dobiegając do chorągiewki (można wykonywać podanie z kozła). |
5 min. |
|
Ćw. techn. podania i chwyty. |
Ćwiczący z piłką podaje ją naprzeciw i biegnie na koniec przeciwnego rzędu. Współćwiczący, który otrzymał piłkę podaje ją do stałego i biegnie na koniec przeciwnego rzędu. Na opuszczone miejsce wbiegają pierwsi z rzędów, a stały podaje piłkę do jednego z nich. |
4 min. |
|
Gra właściwa. |
Zamiast ćw. techn. we fragmentach gry można wprowadzić grę szkolną. |
4 min. |
Część III końcowa |
Organizacja i uspokojenie organizmu po zajęciach. |
Pomiar tętna po wysiłku i dokonanie sprawdzianu po 30 min ćwiczeń. Wyjaśnić wpływ ruchu na pracę krążenia. Zabawa uspokajająca z piłką. Ćwiczenia oddechowe i korektywne. Omówienie przebiegu zajęć. Pożegnanie. |
5 min. |